Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomiła Platformę Transferu Technologii (PTT) – narzędzie służące komercjalizacji innowacji. Będzie ono gromadziło zasoby firm, chcących udostępnić swoje innowacyjne rozwiązania. Do grona przedsiębiorstw PTT przyłączyły się właśnie PGE, Enea i Lotos.
Na uroczystej inauguracji Platformy Transferu Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu nie zabrakło ministra Skarbu Państwa, Włodzimierza Karpińskiego, który opowiedział o kwotach, inwestowanych w innowacje. – Na Platformie jest już ponad 500 pozycji, a to dowód na to, że segment przygotowujący strategię ARP był dobrze zdefiniowany i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. PTT to propozycja bardzo przemyślana, zbudowana środkami unijnymi i kapitałami własnymi, która ma zaimplementować ponad 1,3 mld zł w innowacje do 2020 roku. Dużo mówimy o innowacjach, a to ARP krok po kroku buduje zaplecze doradcze i finansuje je – mówił szef MSP.
PTT – doradztwo, moderacja, animacja
Listy intencyjne w sprawie współpracy podpisały już między innymi KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa. Dzisiaj do grona firm dołączyli także giganci energetyczni, tacy jak Polska Grupa Energetyczna, Enea, a także spółka Lotos. – PTT to nie jest sama strona internetowa, ale doradztwo, moderacja, animacja w kontaktach. Jednym słowem, to jest współpraca wielu ludzi – opowiadała o Platformie wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Patrycja Zielińska.
O innowacjach wdrożonych w swoich spółkach opowiadali ich szefowie. – W innowacjach nie ma tematów tabu, a w naszą strategię ta innowacyjność jest wpisana – mówił prezes PGE, Marek Woszczyk. – Zbudowaliśmy narzędzie dedykowane do naszego biznesu, podobne w technologii do PTT: strategiczne obszary badań rozwoju. W skali naszej firmy myślę, że mamy dość unikalne podejście do tematu – dodał Marek Woszczyk.
Innowacjami w swojej firmie pochwalił się także prezes Enei, Paweł Orlof. – W Polsce wyczerpaliśmy to, co było możliwe do zdobycia. Teraz musimy się skoncentrować na tym, że innowacja jest najważniejsza i ten sektor należy wspierać. Jesteśmy w trakcie uruchamiania współpracy z otoczeniem, które na całym świecie już funkcjonuje – chodzi o jednostki badawcze, uczelnie, współpracę z platformami – tłumaczył prezes Enei.
Płynna współpraca biznesu i nauki
Podczas spotkania debatowano na temat usprawnienia współpracy środowisk naukowych i biznesowych, czemu m.in. dedykowana jest Platforma Transferu Technologii. – Jeśli uda nam się zwrócić uwagę środowiska naukowego na to, co jest ważne dla gospodarki, będzie to ogromny sukces. Dzisiaj ta kooperacja jest jednak bardziej podporządkowana środowisku naukowemu, a nie dedykowana dla biznesu. Co jest też oczywiście winą biznesu – podkreślał Marek Woszczyk, prezes PGE.
Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu zaznaczył, że kondycja sektora innowacji jest zadowalająca i będzie się rozwijać. – Odnośnie innowacyjności w Polsce, mamy potencjał do poprawy, ale na pewno nie jesteśmy na końcu. W Polsce wiele się dzieje. Istnieją ciekawe projekty, które będziemy teraz wspólnie realizować – mówił.