– Wzrost PKB Polski o 3,3%, to też wysiłek ludzi związanych z branżą Information and Communication Technologies. Dostrzegamy rolę tego sektora i chcemy go dostatecznie wspierać. 30 tys. absolwentów oprogramowania i informatyki rocznie to potężny kapitał ludzki – powiedział minister gospodarki Janusz Piechociński podczas VII Forum Gospodarczego Telekomunikacja – Internet – Media – Elektronika.
– W nowej perspektywie unijnego dofinansowania na inwestycje związane z innowacyjnością, dzięki istnieniu rządowego Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, przeznaczonych zostanie ponad 25 mld zł. To kompleksowy plan, który określa na jakich zasadach współpracować mają przedsiębiorcy, rząd, samorządy lokalne i uczelnie, których rola będzie jeszcze większa. Polski sektor ICT jest najlepszy z najlepszych, ale wierzę, że jest dopiero na początku drogi – dodał wicepremier.
O tym jak ważną rolę w polskiej gospodarce pełni branża telekomunikacyjna wspomniał również dr Jarosław Twaróg, wiceprezes zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. – Już teraz ICT generuje 8% PKB, ale zatrudnienie w tej branży to tylko 3% ludzi pracujących w Polsce. Efektywność tego sektora jest więc ponad dwa razy wyższa niż średnia krajowa – ocenił.
Zdaniem wiceprezesa inwestycje w ICT prowadzić będą do obniżenia bezrobocia. Silnikiem innowacyjności musi być jednak w następnych latach przemysł, tak aby firmy mogły oprzeć swoją działalność na zasadzie b2b, czyli biznesu dla biznesu. Temu ma służyć Program Cyfrowego Rozwoju Infrastruktury i Przemysłu, w którego tworzeniu aktywny udział wzięły polskie uczelnie techniczne, w tym Politechnika Warszawska.
Po stronie źródeł niepowodzeń i niedostatecznego rozwoju w Polsce technologii teleinformatycznych prelegenci zgodnie wymieniali brak standaryzacji technicznych ułatwiających ekspansje technologiczną oraz społeczną niechęć do popierania rozwoju nowych gałęzi przemysłu. W tym m.in. celu całej branży potrzebna jest transparentna polityka informacyjna dotycząca dokonań branży ICT. Program upowszechniania działań dotyczących cyfryzacji i możliwości partycypowania społeczeństwa w ich realizacji ma ruszyć we wrześniu 2015 roku.
O innych przykładach barier dla rozwoju nowoczesnych technologii, na przykładzie budowy sieci szerokopasmowego Internetu mówił Piotr Muszyński, członek zarządu Orange Polska. – Potrzebujemy lepszego nastawienia samorządów i transparentności planów rozbudowy infrastruktury, po to, aby móc odpowiednio reagować. Przy okazji każdej modernizacji drogi możemy kłaść światłowody i tym samym za jednym razem realizować dwie potrzebne inwestycje. Najlepszym tego przykładem jest nasza współpraca z firmą Tauron. Gdy oni kładli kabel energetyczny, my kładliśmy swój światłowód. Promowanie tego typu wspólnych inwestycji jest niezmiernie ważne i korzystne także dla samorządów – powiedział przedstawiciel Orange.