– Jednym z priorytetów Strategii Europa 2020 jest zrównoważony rozwój, który zakłada wspieranie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów, przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej – mówił podczas spotkania w Warszawie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
Zdaniem Jerzego Pietrewicza strategia wspierania niskoemisyjności i odnawialnych źródeł energii, znalazło swoje odzwierciedlenie w obszarach, na które przeznaczone będą środki unijnej polityki spójności w latach 2014-2020. – Szacunki Komisji Europejskiej przewidują, że około 27 mld euro zostanie skierowanych na realizację zadań celu tematycznego 4, czyli wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach – podkreślił wiceminister.
Pietrewicz zwrócił także uwagę na obszary, które będą szczególnie wspierane i preferowane, przy wyborze projektów do dofinansowania. Zdaniem wiceministra te sektory to przede wszystkim efektywność i bezpieczeństwo energetyczne.– Środki unijne niewątpliwie przyczyniają się do poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki, w tym także znacząco wpływają na sektor energetyki – mówił Jerzy Pietrewicz.
Efektywność energetyczna jest często wyróżniana jako kluczowy składnik miksu energetycznego. Koszty związane z wprowadzeniem efektywności są zdecydowanie mniejsze niż koszty polityki klimatycznej. Inwestycje w różne sposoby wytwarzania energii to klucz do zabezpieczenia społeczeństwa przed niedoborami energii, które nastąpią już w 2015 roku i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Najnowsze technologie umożliwiają podniesienie efektywności nawet do 45%.
Ważnym elementem podnoszenia efektywności energetycznej i ograniczania emisji jest efektywny przesył i dystrybucja energii. Kluczowa jest przede wszystkim modernizacja infrastruktury sieciowej oraz instalacja odpowiednich systemów zarządzania. Podobne utrzymanie przepływu mocy pozwala zaoszczędzić nawet 4% energii rocznie.