Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej powszechne. Działania w tym zakresie podejmowane są również przez podmioty działające na rynku kolejowym. Możliwości pozyskiwania energii ze słońca bada zarządca narodowej sieci linii kolejowych.
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, biomasa czy ze źródeł geotermalnych staje się koniecznością. Na podstawie zobowiązań międzynarodowych do 2020 r. Polska musi osiągnąć 15-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii. Aby możliwa była realizacja tego celu, rozwój tej formy pozyskiwania energii wspierany jest z środków publicznych, np. funduszy unijnych (np. w ramach tworzenia tzw. gospodarki niskoemisyjnej) czy krajowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do zalet pozyskiwania energii w takich sposób jest ograniczenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii oraz ochrona przed emisją zanieczyszczeń do powietrza. Nie bez znaczenia są względy ekonomiczne, zwłaszcza na etapie eksploatacji instalacji OZE.
PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły już pierwsze kroki w kierunku pozyskiwania energii z OZE. - PKP PLK są zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i w obecnej fazie zbierają doświadczenia, gdzie i w jakim zakresie jest to możliwe. Głównym kierunkiem jest pozyskiwanie energii ze słońca, tj. zastosowanie zestawów solarnych do podgrzewania wody użytkowej (w budynkach służbowych, np. w nastawniach) oraz zestawy instalacji fotowoltaicznych do pozyskiwania energii elektrycznej – informuje „RynekInfrastruktury.pl” Mirosław Siemieniec, Rzecznik Prasowy Spółki.
W obiektach użytkowanych przez spółkę uruchomiono już pierwsze instalacje OZE. - W 2014 r. wykonano pierwszą mikroinstalację fotowoltaiczną, celem zebrania doświadczeń z eksploatacji i współdziałania tego typu urządzeń z instalacjami/urządzeniami zarządzanymi przez PKP PLK. Obecnie testowane są 3 instalacje fotowoltaiczne w budynkach o łącznej mocy 60 kWp [mocy maksymalnej, szczytowej – przyp. Red] – wyjaśnia przedstawiciel Biura Komunikacji i Promocji zarządcy infrastruktury kolejowej.
Jak wynika z opublikowanych ogłoszeń przetargowych pierwsze instalacje powstały na budynku administracyjnym w Siedlcach oraz na jednej z nastawni w Katowicach. We wrześniu bieżącego roku ogłoszone zostało postępowanie przetargowe pn. „Wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach IZ Nowy Sącz”. W ramach tego zadania, które powinno być wykonane do końca roku, zaprojektowanie i wykonanie trzech nowych instalacji fotowoltaicznych. Mają one zostać zabudowane na budynkach biurowych w Nowym Sączu i Suchej Beskidzkiej oraz na nastawni dysponującej w Muszynie.
Zabudowa instalacji fotowoltaicznych ma być jednym ze sposób poprawy efektywności energetycznej. - PLK testuje możliwość zużywania energii elektrycznej produkowanej przez instalacje na potrzeby własne w ramach „Programu poprawy efektywności energetycznej spółki” - wyjaśnia Mirosław Siemieniec. - Zakładamy, że instalacje fotowoltaiczne pozwolą na ograniczenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną – kończy udzielający informacji.