Jak informuje firma PM Research, branżę budowlaną w Polsce czekają jeszcze trzy lata nieprzerwanych wzrostów. Wyniki badania przeprowadzonego przez PMR wskazują na kilkuprocentowy wzrost w latach 2015-2018 i spadek od 2019 r.
Na potrzeby raportu "Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2015", firma PMR przeprowadziła dziewiętnastą edycję badania wśród największych polskich firm budowlanych. Wyniki badania opisuje Indeks Koniunktury Budowlanej PMR, a więc sumaryczny wskaźnik, który powstaje w oparciu o trzy pytania dotyczące ogólnej sytuacji w branży, a także na podstawie ocen firm dotyczących własnej kondycji finansowej i portfela zamówień.
Korzystna tendencja Indeks Koniunktury Budowlanej PMR z tegorocznej edycji oznacza wzrost wartości o 5,8 pkt w porównaniu do roku ubiegłego. Utrzymuje się więc korzystna dla rynku tendencja dodatnia. Dodatkowo firmy spodziewają się dalszych wzrostów, choć nie tak dynamicznych jak w latach 2006-2008.
Tempo rozwoju budownictwa w 2015 r. będzie nieznacznie wyższe w stosunku do roku 2014 i wyniesie ok. 6%. W 2016 r. wzrost może wynieść nawet 8%, a wartość produkcji sięgnie ok. 101 mld zł. Na lata 2017 i 2018 prognozowany jest jeszcze mały przyrost na rynku budowlanym, natomiast od 2019 r. rozpocząć się może okres jednocyfrowej korekty.
Dominacja budownictwa inżynieryjnego Brak silnego bodźca inwestycyjnego, jakim kilka lat temu było Euro 2012, spowoduje bardziej równomierne rozłożone inwestycji w czasie. Można się więc spodziewać stabilnej dawki nowych projektów aż do roku 2022.
Natomiast w podziale według rodzajów obiektów budowlanych zdecydowanie największym segmentem rynku pozostanie budownictwo inżynieryjne. Zdaniem PMR, w 2015 r. udział segmentu inżynieryjnego powinien wzrosnąć do poziomu 57%, głównie kosztem budownictwa niemieszkaniowego.
Więcej informacji znajdziesz w Monitorze.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.