Na Podlasiu powstała nowa stacja regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jej właścicielem jest jedna ze spółek zależnych firmy Unimot. Instalacja rozpoczęła działanie na początku kwietnia.
Jedna ze spółek zależnych firmy Unimot uruchomiła instalację regazyfikacji LNG w Szepietowie w województwie podlaskim. Instalacja, składająca się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG o pojemności 60 m3 i parownic oraz infrastruktury towarzyszącej, rozpoczęła funkcjonowanie w pierwszych dniach kwietnia.
– Nowa stacja regazyfikacji LNG dostarcza paliwo gazowe do sieci na terenie Szepietowa. Stacja umożliwi sprzedaż roczną na poziomie nie mniejszym niż 11 GW, czyli 1 mln m3 gazu ziemnego. Uruchomienie stacji, wraz z odbiorem gazu przez klientów, stanowi pierwszy etap gazyfikacji tej miejscowości. Dalszym krokiem będzie m.in. rozbudowa własnej sieci dystrybucyjnej oraz zwiększanie portfela klientów – mówi Grzegorz Domański, dyrektor ds. gazu ziemnego firmy Unimot.
To kolejna, trzecia stacja regazyfikacji LNG, należąca do grupy Unimot. Uruchomione poprzednio działają jako instalacje wyspowe lub pregazyfikacyjne na terenie województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W lutym ubiegłego roku spółka ogłosiła strategię rozwoju na najbliższe lata, która przewiduje osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku gazu ziemnego m.in. przez wytwarzanie LNG, a także rozwinięcie sieci dystrybucyjnej w oparciu o akwizycję sieci istniejących oraz budowę własnych sieci i stacji regazyfikacji LNG.
Szacuje się, że około 48% mieszkańców naszego kraju nie posiada dostępu do gazu sieciowego. W ramach działalności Unimot rozwija sprzedaż paliwa gazowego dla podmiotów gospodarczych i odbiorców indywidualnych oraz obrót gazem na Towarowej Giełdzie Energii.