Stowarzyszenie „Polski Klaster Eksporterów Budownictwa” zainaugurowało swoją działalność. Zrzeszone w nim firmy będą wspólnie działały na rzecz wzmocnienia swojego kapitału, by w przyszłości skutecznie działać na rynkach zewnętrznych.
– Obecnie polska branża ma się dobrze. Jesteśmy jednym z najlepszych rynków budowlanych, a sektor budowlany jest największym pracodawcą w Polsce – mówi Jan Mikołuszko, prezes i pomysłodawca Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa. Jak podaje, przewidywana sprzedaż usług budowlanych w 2015 r. wyniesie 169,4 mld zł. Niestety tylko 3,3% sprzedaży w branży stanowi eksport. – To śladowa ilość, eksport prawie nie istnieje – stwierdza Jan Mikołuszko.
Za pięć lat zmiana koniunktury
Wartość inwestycji finansowanych z nowego budżetu Unii Europejskiej tylko w obszarze infrastrukturalnym w ciągu najbliższym okresie to 162 mld zł. Jednak za około 5 lat można się spodziewać załamanie koniunktury w budowlance. Zakończy się bowiem realizacja największych projektów w zakresie budowy dróg, kolei i ochrony środowiska. Nowych potrzeb nie będzie także generowało mieszkalnictwo. Do tego samorządy, które teraz angażują środki, by zabezpieczyć środki własne na potrzeby zadań z dofinansowaniem unijnym, nie będą miały zdolności finansowej do podejmowania kolejnych inwestycji. Do tego okresu branża budowlana musi się przygotować.
Współpraca zamiast rywalizacji
Budować krok po kroku potencjał firm i uczyć się nowych rynków to jeden z celów powstałego klastra. – Chodzi o to, by bezwzględną rywalizację zamienić w rozbudowaną współpracę i kooperację – tłumaczy Andrzej Czepczuk, wiceprezes zarządu PKEB. Jak mówi, jeśli to się uda, otrzymamy wartość dodaną w postaci wzmocnienia potencjału i efektu synergii. – Klaster ma pokazać, że działając razem jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej niż każdy z nas z osobna – dodaje Tomasz Szuba, prezes Grupy Tines, członek założyciel klastra.
Członkowie założyciele
Polski Klaster Eksporterów Budownictwa zrzesza firmy z polskim kapitałem, które działają w sektorze usług budowlanych. Członkowie założyciele, wśród których są m.in. Tines, Torpol, Unibep, to podmioty, które wyróżnia bogate doświadczenie w pracy na rynkach zagranicznych – spośród 5,5 tys. pracowników, których łącznie zatrudniają, około tysiąc osób pracuje za granicą. Firmy te prowadzą inwestycje w kilkudziesięciu krajach świata. W tym doświadczeniu tkwi potencjał klastra i fundament do współpracy, składania wspólnych ofert i zdobywania większych kontraktów na rynkach eksportowych.
Promocja polskiego budownictwa
Wśród celów, które stawia sobie stowarzyszenie firm budowlanych jest także budowanie zaufania do polskich firm wśród inwestorów zagranicznych. Chodzi także o prezentowanie możliwości polskich przedsiębiorstw w zakresie rozbudowy i modernizacji szeroko pojętej infrastruktury w oparciu o najnowocześniejsze technologie, produkty i profesjonalną kadrę inżynierską. Klaster chce być także partnerem dla instytucji rządowych we wprowadzaniu polskiej branży budowlanej na rynki międzynarodowe. Działalność klastra powinna się także przyczynić do wzrostu przedsiębiorczości w Polsce, powstawania nowych miejsc pracy oraz wzrostu innowacyjności.