Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansował 14 projektów dotyczących oszczędnego oświetlenia przestrzeni publicznej. Lampy typu LED stanęły przede wszystkim przy pomorskich drogach.
Celem konkursu było ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia przestrzeni publicznej. Adresowany był do jednostek samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego, ich jednostek budżetowych, innych podmiotów ze 100% udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni publicznych.
Ekologicznie i oszczędnie
Na drogach w gminie Pruszcz Gdański zamontowane zostały 103 punkty świetlne w technologii LED, każdy o mocy od 26W do 63W. Zamontowano je na odcinkach dróg, które do tej pory nie były oświetlone. Według założeń, każda lampa ma świecić 4024 godziny. Zastosowanie technologii LED powinno spowodować ograniczenie rocznego zużycia energii na poziomie 15 MWh, co oznacza redukcję dwutlenku węgla o 13 ton.
W gminie Pruszcz Gdański technologia LED jako główna w oświetleniu drogowym jest stosowana od 2013 r. Gmina traktuje to jako rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Projekt w gminie Pruszcz Gdański uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Na terenie gminy Słupsk zamontowanych zostało 65 lamp drogowych z energooszczędnymi oprawami LED. Zmniejszyło to emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 14 ton. Oprócz efektu ekologicznego gmina odnotowała korzyść finansową. – Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na dalsze plany inwestycyjne – mówi cytowana w komunikacie prasowy Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.
W energooszczędne oświetlenie, w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” zainwestowała także gmina Trąbki Wielkie. Tam również nowe lampy – w sumie 94 – zamontowano na dotychczas nieoświetlonych drogach w miejscowościach Trąbki Wielkie, Kaczki i Sobowidz.
W gminie Kolbudy 26 lamp LED zamontowano przy drodze gminnej Pręgowo – Bielkówko. Każda o mocy 78W. Przedstawiciele gminy tłumaczą, że odpowiedni układ zasilający możliwa redukcję mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch na ulicy jest niewielki. W kolejnych latach gmina planuje zainstalować oświetlenie LED na całym odcinku drogi.
Z kolei 33 zainstalowane lampy LED w miejscowościach Konarzyny i Olpuch były pierwszymi tego typu w gminie Stara Kiszewa.
Redukcja dwutlenku węgla: 112 ton rocznie
Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wsparło 14 projektów. Otrzymały je także gmina Gdańsk, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, gmina Gdynia, Subkowy, Jastarnia, Potęgowo, Gardeja, Kobylnica i Kwidzyn.
Łączna kwota dofinansowania wyniosła 738 500 zł. W sumie na terenie województwa pomorskiego zamontowanych zostało 628 punktów świetlnych. Spowodowało to ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 112 ton rocznie.