W Porcie Darłowo zanotowano w 2014 r. wzrost przeładunków i większą liczbę statków niż w 2013 r. Władze portu informują, że utrzymuje się trend lekkiej tendencji wzrostowej przeładunków. O szczegółach poinformował Portal Morski.
– Zanotowaliśmy niewielki wzrost ilości towarów w stosunku do roku 2013. W darłowskim porcie przeładowano w 2014 r. łącznie 113 137 ton, w 2013 r. było to 107.000 ton. Aby przewieźć tę ilość towarów, do portu wpłynęło 71 statków, w 2013 r. było to 65 statków –
cytuje Portal Morski dyrektora Zarządu Morskiego Portu Darłowo, Waldemara Śmigielskiego.
Dyrektor dodaje, że całość przeładunków dotyczyła towarów masowych. Wyeksportowano 42 756 ton pszenicy, żyta, otrębów i drewna, a importowano 70 381 ton kruszyw, wapna i dolomitu. – Najważniejsze, że udaje nam się unikać wielkich wahań rocznych ilości towarów i utrzymywać stały poziom przeładunków, z lekką tendencją wzrostową. Pozwala nam to racjonalnie planować działalność portu w perspektywie miesięcy a także lat – dodał Waldemar Śmigielski w rozmowie z Portalem Morskim.
Przypomnijmy, iż dwa największe porty w Polsce, w Gdańsku i Gdyni,
również odnotowały wzrost przeładunków w 2014 r. w porównaniu z 2013 r., poprawiając jednocześnie, po raz kolejny swoje najlepsze wyniki przeładunków w historii. Wskaźniki w Porcie Gdańsk były lepsze o 7% od ubiegłorocznych, a w Porcie Gdynia – o 10%. Wiele wskazuje, że ubiegłoroczny wynik przeładunków – najlepszy od 1980 r. – zostanie poprawiony również w zespole portowym Szczecin/Świnoujście. Danych za cały 2014 r. jeszcze nie ma, jednak po trzech kwartałach ub.r. wskaźniki przeładunków były lepsze o 4,5% względem analogicznego okresu w 2013 r.
Niedługo w
Porcie Darłowo ma powstać Specjalna Strefa Ekonomiczna, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost przeładunków, a także na wzrost zatrudnienia w sektorze „okołoportowym” na obszarze powiatu sławieńskiego.