– Jedną z najważniejszych korzyści, która będzie wynikała z wdrożenia PCS jest przede wszystkim usprawnienie procesów odprawy ładunku – poinformował portal „RynekInfrastruktury.pl” Zarząd Morskiego Portu Gdynia.
Leonard Dolecki, portal „RynekInfrastrukury.pl”: Jakie dokładnie sektory działalności portu usprawniłby system i w jaki sposób?
Zarząd Morskiego Portu Gdynia: Jedną z najważniejszych korzyści, która będzie wynikała z wdrożenia PCS jest przede wszystkim usprawnienie procesów odprawy ładunku. Doprowadzi to do zmniejszenie pracochłonności oraz kosztów ekspedycji towarów. Możliwe będzie to dzięki tzw. jednemu okienku, które pozwoli na integracje wszystkich dokumentów i ich elektroniczny obieg.
Dlaczego taki system jest potrzeby w polskich portach morskich?
Wdrożenie PCS w polskich portach pozwoli zintegrować pracę wszystkich spółek i służb portowych, które są odpowiedzialne za odprawę ładunku. Zmniejszy to pracochłonność oraz przyspieszy proces odprawy ładunku, dzięki czemu polskie porty zwiększa swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej.
Czy są już prowadzone rozmowy między portami oraz ministerstwem w sprawie wprowadzenia systemu?
Tak, prowadzone są takie rozmowy. W spotkaniu, które odbyło się 9 sierpnia wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Rozwoju, Służby Celnej. Obecni na spotkaniu byli także interesariusze portów w Szczecinie, Gdańsku i Gdyni oraz przedstawiciele świata nauki.