– Podstawowym celem funkcjonowania naszego ministerstwa jest odbudowa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ale celem nadrzędnym jest wpisanie się w program odpowiedzialnego rozwoju i reindustrializacja naszego kraju – mówił podczas przeglądu ministerstw, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
Minister podsumował ostatnie działania swojego resortu. Zwrócił uwagę na pięć najważniejszych wyzwań, stojących przed ministerstwem. – Gospodarkę morską podzieliliśmy na pięć najistotniejszych działów: przemysł stoczniowy (…), żeglugę – bliskiego i dalekiego zasięgu oraz śródlądową, na co stawiamy największy nacisk; eksploatację portów jako zamknięcie podstawowych traktów europejskich, które muszą być wykorzystywane w świetle rozwoju transportowym i naszych możliwości, rybołówstwo i szkolnictwo morskie – wyjaśnił.
Według szefa resortu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma nadrzędne zadanie… wpisanie się w Plan Morawieckiego. – Podstawowym celem funkcjonowania naszego ministerstwa jest odbudowa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ale celem nadrzędnym jest wpisanie się w program odpowiedzialnego rozwoju i reindustrializacja naszego kraju – podkreślił Marek Gróbarczyk.
Zgodnie z zapowiedziami ministra, jedną z najważniejszych projektów MGMiŻŚ, będzie kwestia przekopu przez Mierzeję Wiślaną. – W lutym nastąpi podpisanie umowy na projekt oraz na wykonanie raportu oddziaływania na środowisko, raportów geologicznych oraz wykonanie studium wykonalności – potwierdził minister.
Minister Gróbarczyk zwrócił także uwagę na podpisaną niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o ratyfikacji konwencji AGN. Na mocy dokumentu rząd będzie mógł realizować plan odbudowy dróg śródlądowych. – Pierwszy odcinek to trasa Gliwice – Opole, dla umożliwienia transportu węgla żeglugą śródlądową do nowego bloku w Elektrowni Opole – mówił.
Szef resortu z najważniejszych projektów swojego ministerstwa wyróżnił także utworzenie Sekretariatu 16+1 w zakresie gospodarki morskiej. – Otwarcie sekretariatu nastąpi 9 lutego, obecni będą ambasadorowie całej grupy. Mamy nadzieję przewodzić tej formacji, realizować tę formułę tak, aby być liderem kontaktu ze stroną chińską – zadeklarował minister Gróbarczyk.