PSA International Ptd Ltd (PSA), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i IFM Global Infrastructure Fund (GIF) zarządzany przez IFM Investors po formalnym zatwierdzeniu przez właściwe organy ochrony konkurencji i konsumentów zamknęli transakcję nabycia Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk), największego terminalu kontenerowego w Polsce.
DCT Gdańsk jest jednym z najszybciej rozwijających się portów kontenerowych w Europie i jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim, który obsługuje największe na świecie statki kontenerowe – tzw. „ULCV” (Ultra Large Container Vessels) o pojemności do 23 tys. TEU. Liczba obsłużonych przez DCT Gdańsk kontenerów rosła przez lata, osiągając 1,9 mln TEU (twenty-foot equivalent unit) w 2018 roku.
DCT dysponuje nabrzeżem o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów. Obecnie trwa rozbudowa terminala, która zakończy się na przełomie 2019 i 2020 roku. Partnerzy konsorcjum zamierzają dalej wzmacniać pozycję DCT Gdańsk, a także przeanalizować możliwości ekspansji i dalszego wzrostu mocy obsługowych terminala.
Udziały w zakupionym terminalu mają rozkładać się następująco:
- PFR – 30%,
- PSA International – 40%,
- IFM Global Infrastructure Fund – 30%.
O kupnie terminala PFR poinformował w drugiej połowie marca br. Dotychczas właścicielem tego największego polskiego terminala kontenerowego był australijski fundusz Global Infrastructure Fund II zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets, a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super. W ubiegłym roku podjęto decyzję o sprzedaniu DCT Gdańsk.
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa instytucji finansowych oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.
Pierwszy partner PFR w tej transakcji, PSA International Ptd Lt, to globalna grupa portową i partner dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 18 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii. globalną grupą portową i zaufanym partnerem dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 18 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii.
Z kolei drugi partner, IFM Investors, to założona ponad 20 lat temu globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi o wartości 90 miliardów USD (na dzień 30 kwietnia 2019 r.). Jest własnością 27 australijskich funduszy emerytalnych, a jego inwestycje są ściśle powiązane z interesami inwestorów. Zespoły inwestycyjne w Australii, Europie, Ameryce Północnej i Azji zarządzają strategiami instytucjonalnymi w zakresie inwestycji dłużnych, infrastruktury, akcji i funduszy private equity.