25 maja do konsultacji społecznych skierowany został projekt Kodeksu budowlanego. Wbrew poprzednim wersjom, aktualna nie zawiera przepisów dotyczących inwestycji celu publicznego. Oznacza to, że nadal obowiązywać będzie cały szereg tzw. specustaw dla różnych inwestycji infrastrukturalnych.
Pierwotne wersje Kodeksu zawierały regulacje, dotyczące inwestycji celu publicznego, w tym także inwestycji liniowych. Zakładały też, że wraz z wejściem w życie Kodeksu, stracą moc ustawy specjalne. Wiele organizacji społecznych, w tym Polski Kongres Drogowy, zgłaszało do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego swoje uwagi i propozycje.
Opublikowany 25 maja na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ostateczny projekt Kodeksu nie odnosi się w ogóle do inwestycji infrastrukturalnych. Wprowadza natomiast przepis, zgodnie z którym inwestor uzyska możliwość wyboru procedur dotyczących realizacji tych inwestycji tj. zasad określonych w Kodeksie i przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz gospodarce nieruchomościami albo w przepisach dotyczących realizacji poszczególnych rodzajów inwestycji tj. specustawach.
Specustawy, jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, regulują realizację inwestycji celu publicznego w uproszczony sposób, dotykając wielu dziedzin prawa (poza prawem budowlanym również przepisów o planowaniu i zagospodarowani przestrzennym, prawa wodnego, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, itp.). Dlatego też takie rozwiązania wykraczają poza materię Kodeksu i nie mogły się znaleźć w tym akcie prawnym.
Nie oznacza to jednak, że inwestor nie może skorzystać z rozwiązań systemowych, uregulowanych w Kodeksie. Jeżeli bowiem inwestor uzna, że rozwiązania kodeksowe są dla niego bardziej korzystne, może realizować swoje przedsięwzięcie poprzez procedury kodeksowe w połączeniu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o gospodarce nieruchomościami.