Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt nowego kodeksu budowlanego. – Unormowanie podstawy realizacji zamierzeń budowlanych i usystematyzowanie przepisów prawa dotychczas zawartych w odrębnych ustawach prawo budowlane i o wyrobach budowlanych – to główne korzyści projektu – powiedział profesor Marek Wierzbowski, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.
Kolejne etapy prac
Część ogólna projektu określa prawne ramy działań administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Wprowadzono zespół zasad ogólnych o istotnym znaczeniu dla całego procesu inwestycji budowlanych i wzmocnienia pozycji inwestora.
Projekt wprowadza też nowe rozwiązania, które mają na celu między innymi uelastycznienie procedur legislacyjnych i naprawczych, ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych oraz stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzi teraz prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projektem ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego oraz projektem ustawy o rewitalizacji. Są one wstępem do kompleksowych zmian systemowych, które opracowuje MIR i Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.
Projekt kodeksu trafił do MIR w lutym 2015 roku, następnie skierowano go do wstępnego uzgodnienia z Rządowym Centrum Legislacji oraz do uzgodnień wewnątrzresortowych. Kolejny etap stanowi skierowanie projektu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
Opracowanie projektu kodeksu budowlanego, który uwzględni efekt konsultacji i uzgodnień pozwoli na otwarcie kolejnych etapów legislacyjnych zgodnie z regulaminem prac Rady Ministrów.
Nowe zmiany w prawie
Poza drobnymi modyfikacjami niektórych przepisów kodeks wprowadza też nowe rozwiązania, których nie przewidziano w dotychczas obowiązujących aktach prawnych. Jest to między innymi uregulowanie spraw sytuowania obiektów budowlanych, co dotychczas nie było określone w przepisach ustawowych.
Ponadto, wprowadzona zostanie zasada, zgodnie z którą wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego nie wymaga zgody budowlanej. Planuje się wprowadzenie funkcji głównego projektanta, który będzie czuwał nad wszystkimi pracami projektowymi. Z kolei utworzenie funkcji inspektora nadzoru technicznego (zamiast inspektora nadzoru inwestorskiego) umożliwi zadbanie o aspekt techniczny prowadzonych robót.
W kodeksie wprowadzono też instrument, który miałby ujednolicić i rozpowszechnić wzorce, przykłady i standardy zalecane do wykorzystania przy projektowaniu, budowie i utrzymaniu obiektów budowlanych. Ograniczony został wymóg uzyskania pozwolenia na użytkowanie, które będzie wydawane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zlikwidowano też obowiązek zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.