Stan zaawansowania budowy nowych bloków w Elektrowni Opole wynosi dokładnie 11%. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem i mieści się w budżecie – takie informacje, podczas swojej wizyty na placu budowy w Opolu, przekazał Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
– Projekt jest zaawansowany w 11%. Jest realizowany zgodnie z harmonogramem i budżetem. Na placu budowy pracuje średnio 700 osób dziennie. Co ważne, 80% zamówień związanych z inwestycją jest ulokowanych w polskich firmach – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, podczas wizyty w Opolu, gdzie sprawdzał postępy prac budowy nowych bloków.
W związku z realizacją inwestycji złożono 324 zamówienia, z czego 260 zostanie wykonanych z udziałem polskich firm. Polecenie rozpoczęcia prac zostało wydane w styczniu 2014 roku. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 roku, a blok 6 w I kwartale 2019 roku.
W ostatnim czasie na budowie nowych obiektów toczyły się prace w zakresie kotłowni bloków nr 5 i 6 (zbrojenie i betonowanie fundamentu kotłów) oraz maszynowni bloków i chłodni kominowej bloku nr 5.
Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto ok. 900 MW – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ponad 4 mln ton węgla, pochodzącego z Górnego Śląska. Nowe bloki pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45% oraz umożliwią znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji CO2 o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii.
Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki wycofywane w innych elektrowniach, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w.