– W ocenie ogólnej, progres prac przy budowie Elektrowni Opole zbliża się do 10%. Jeśli chodzi o prace podwykonawcze, to w naszym imieniu umowy podpisywać będzie Alstom Power – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl” prezes Rafako, Agnieszka Wasilewska-Semail.
Trwa realizacja największej inwestycji energetycznej po 1989 r., budowa nowych bloków w Elektrowni Opole. Obecnie prace są na etapie budowy pylonów kotłowni 5 i 6, rozpoczęły się też prace fundamentowe budynków maszynowni i kotłowni. Trwa dynamiczny proces kontraktacji usług, urządzeń i instalacji z poddostawcami, wykonywana jest również dokumentacja techniczna.
– Pewne umowy są już podpisane, inne są w trakcie negocjowania. Nie będziemy jednak podpisywać żadnych umów z podwykonawcami dla projektu Opole. W naszym imieniu będzie to robić Alstom Power – poinformowała portal „RynekInfrastruktury.pl” Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako, generalnego wykonawcy projektu Opole.
Plany na nowy rok
Pod koniec stycznia pisaliśmy, że w 2015 r. w opolskiej elektrowni do odbioru ma być zgłoszonych 51 kamieni milowych. O jakie kamienie milowe chodzi?
– Na 2015 r. planujemy wykonanie fundamentów maszynowni i kotłowni bloku nr 5 i 6 oraz realizację płyty dolnej fundamentu turbiny obu bloków. W planach jest także realizacja wykopów pod urządzenia technologiczne, wykonanie konstrukcji żelbetowych pylonów i rozbudowa placów węglowych – poinformowała portal „RynekInfrastruktury.pl” Agnieszka Wasilewska-Semail.
Ostatnio informowaliśmy również o wartej 286 mln zł
umowie na budowę stacji uzdatniania wody w Elektrowni Opole. W elektrowni powstanie także
system odpopielania dla bloków 5 i 6 za 82,9 mln zł.
Zrealizowano 10%Jak wynika z informacji przekazanych portalowi „RynekInfrastruktury.pl” przez prezes Rafako, inwestycja została dotychczas zrealizowana w 10%.
Poza doprowadzeniem do miejsca budowy mediów i infrastruktury drogowej, wykonano zamienny projekt budowlany bloków i projekt wstępny. Wykonane zostały wykopy i odwodnienia głównych budynków obu bloków pod maszynownię i kotłownię oraz pod chłodnie kominowe. Utwardzono grunt pod fundament maszynowni i kotłowni bloków nr 5 i 6 i rozpoczęto budowę pylonów kotłowni bloku nr 5.
***
Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto ok. 900 MW – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Nowe bloki pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45% oraz umożliwią znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji CO2 o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii.
Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki wycofywane w innych elektrowniach, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.