W Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu rozpoczął się montaż pierwszego z dwóch kotłów. Dzięki temu spalarnia dostarczy wyprodukowaną energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energię elektryczną do krajowej sieci elektroenergetycznej. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2016 roku.
Ściany pierwszego kotła, o wysokości 27 metrów, zostały wstawione do ITPOK w trzecim tygodniu marca tego roku. Kocioł jest montowany wewnątrz stalowej konstrukcji, która na początku marca osiągnęła swój najwyższy punkt 43 metrów – umożliwiło to przystąpienie do montażu kotła. Miesiąc wcześniej natomiast zakończono montaż dwóch rusztów, które będą zintegrowane z kotłami.
Montaż kotłów zgodnie z harmonogramem
Montaż drugiego kotła nastąpi w połowie kwietnia tego roku, po osiągnięciu maksymalnej wysokości konstrukcji drugiej linii spalania. Planowo prace montażowe nad obydwoma kotłami zakończą się w czerwcu. Następnie w spalarni zawisną „walczaki” – najważniejsze elementy systemu odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Próby ciśnieniowe zmontowanego układu kocioł – walczak odbędą się w miesiącach letnich. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Poznańska spalarnia będzie wyposażona w dwa czterociągowe kotły wodnorurkowe o parametrach ciśnienia pary 61,5 bar oraz temperatury pary 422 st. C. Każdy kocioł został zaprojektowany w taki sposób, aby zoptymalizować sprawność energetyczną instalacji. Kocioł poza wytwarzaniem pary, pełni także ważną funkcję w systemie oczyszczania gazów powstających podczas spalania.
Rocznie z 210 tys. ton odpadów, które przyjmie ITPOK, powstanie min. 267 tys. GJ energii cieplnej oraz min. 128 tys. MWh energii elektrycznej. Po zaspokojeniu potrzeb własnych zakładu energia cieplna trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do krajowej sieci elektroenergetycznej i zaspokoi potrzeby energii kilkudziesięciotysięcznego osiedla.
Stan zaawansowania prac w marcu
Równolegle do montażu pierwszego kotła, w spalarni odbywa się wiele innych prac budowlano-montażowych. Urządzenia technologiczne są również montowane w turbinowni oraz w obszarze oczyszczania gazów wylotowych. W budynku administracyjnym pną się w górę kolejne z 4 zaplanowanych kondygnacji. Na terenie ITPOK trwają także prace związane z uzbrojeniem terenu w sieci wodociągowe, kanalizacyjne i technologiczne. Stan zaawansowania tych prac jest szacowany na 60%.
Spalarnia odpadów w Poznaniu realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i jest największą inwestycją PPP, realizowaną na taką skalę. Łączna wartość budowy to 229 mln euro. Z kolei z funduszy spójności przekazanych zostanie na przedsięwzięcie 82 mln euro.