Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Energetyka | Biznes - Polska

Siedem pokus polskiej energetyki

| Martyn Janduła źródło: RynekInfrastruktury.pl 24.06.2016

 

Siedem pokus polskiej energetyki
fot. PwC

Zobacz więcej na temat:

OZE
Biznes
Energetyka
PwC

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PwC postanowiło na podzielić się na Kongresie Infrastruktury Polskiej przemyśleniami, co z perspektywy każdego roku jest wyzwaniem dla polskiej energetyki. Firma przygotowała listę aż siedmiu pokus, które trzeba zwalczyć, by iść w lepszym kierunku. PwC jest globalną firmą świadczącą szeroko zakrojone usługi doradcze.
Firma PwC uznała, że w sektorze polskiej energetyki występuje aż siedem pokus. – Patrzymy przekrojowo na inwestorów, przedsiębiorstwa oraz na to co robi Państwo – mówi Dorota Dębińska-Pokorska, Lider Grupy Energetycznej w PwC.

Energetyka konwencjonalna – 1

Pierwszą pokusę, jaką przytacza Pokora, to chęć wycofania się z rynku energetyki konwencjonalnej. – Dzisiaj czas dla dużych bloków węglowych nie jest najlepszy – mówi. – Widzimy, że z perspektywy 2015 roku względem poprzednich lat, zysk operacyjny wynosi minus 10 mld zł. Informacja jest jasna, energetyka konwencjonalna nie jest dzisiaj miejscem, gdzie grupy energetyczne, czy w ogóle inwestorzy, generują pieniądze. W wielu przypadkach mamy taką sytuację, że wytwórcy nie mają zdolności do pokrycia kosztów swojej działalności. Więc ta pokusa istnieje i doszliśmy do takiego momentu, że musimy odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest ta równowaga między bezpieczeństwem energetycznym państwa, a konkurencyjnością gospodarki i rentowności aktywów z perspektywy inwestora – wyjaśnia Pokorska.

Przywołuje tutaj przykład Wielkiej Brytanii, która wybrała rynek mocy, jako to rozwiązanie, które ma zapewnić godny zwrot zainwestowanego kapitału dla inwestora i jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju. – Dzisiaj jest czas, żeby Polska również z tym rynkiem mocy się zderzyła, bo inaczej nie ma możliwości, żeby zapewnić inwestorom rentowność działalności w segmencie energetyki konwencjonalnej – tłumaczy Pokorska.

Wsparcie – 2

W przypadku drugiej pokusy Dorota Dębińska-Pokorska nawiązała do systemu wsparcia. Do tej pory w kogeneracji występowało równe wsparcie dla wszystkich jednostek. – Polemizujemy z tym trochę – wyjaśnia.

Kogeneracja pozwala zaoszczędzić zużycie energii pierwotnej, przy tym także wpisuje się w kwestie polityki klimatycznej, bowiem mamy w tym przypadku ze zmniejszeniem emisji CO2. Firma PwC wskazuje na problem ze wsparciem. – Od wielu lat trochę kulawo tę kogenerację wspieramy. Kulawo, dlatego że oferujemy system wsparcia na bardzo krótki okres. Jeżeli patrzymy na cykl życia elektrociepłowni np. węglowej, to rozmawiamy o kilkudziesięciu latach, a nie pięciu latach, żeby tę decyzję inwestycyjną podejmować – wyjaśnia Pokorska.

– Przywołaliśmy w naszym raporcie, jak wygląda całkowity koszt wytworzenia ciepła w jednostce przemysłowej i jednostce komunalnej. I tutaj mamy aż 22% różnicy, czyli przemysłowa jednostka wymaga mniejszego wsparcia, a komunalna większego – mówi Pokorska.

Energia odnawialna – 3

Trzecia pokusa przed którą przestrzega PwE to odejście od systemu aukcyjnego dla Odnawialnych Źródeł Energii. Na razie Urząd Regulacji Energetyki ogłasza aukcje, w której firmy zgłaszają swoje ekologiczne rozwiązania na produkcję energii. Podstawowym kryterium wyboru projektów jest cena za wytworzoną 1 MWh energii elektrycznej lub 1 m³ biogazu rolniczego. – Krajowa energetyka odnawialna przyrastała w gigantycznym tempie. Mamy tych mocy dzisiaj bardzo dużo, na dzisiaj jesteśmy w trochę innym miejscu niż kilka lat wcześniej i rząd zastanawia się w jakim kierunku rozwijać tę gałąź energetyki – wyjaśnia Pokorska. – System aukcyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala on przede wszystkim wygrywać tym najlepszym projektom. I to jest bardzo dobra informacja – dodaje.

Zwraca jednak uwagę na sytuację, że system aukcyjny daje mocodawcy narzędzia by zamawiać określone technologie. – Jednak stwarza to też okazję żeby różnicować technologie, więc co do zasady bardzo zgadzamy się tym, żeby system wsparcia był oparty o system aukcyjny – przyznaje Pokorska.

Innowacyjność – 4

– W zasadzie dzisiaj, jaką gazetę nie otworzymy, to wszędzie czytamy o tym, żebyśmy byli innowacyjni, żeby energetyka była innowacyjna. Także ta pokusa na innowacyjność jest, tylko że ta innowacyjność nie pojawi się w firmie od razu – mówi Dorota Dębińska-Pokorska, Lider Grupy Energetycznej w PwC.

– O wiele szybciej wzrastają firmy, które są innowacyjne, to nie budzi wątpliwości. Nasza polska energetyka, jeżeli chodzi o stopień dojrzałości na krzywej innowacyjności, jest dopiero na drugim miejscu. Rodzima energetyka dopiero zastanawia się nad tym, jak zdefiniować innowacyjność. Nasi konkurenci z Europy Zachodniej, jak RWE czy ION, są już na etapie czwartym sterowania innowacyjności. Mają pozakładane fundusze czy oddzielne spółki, które pozyskują lub absorbują innowacje, współpracują z start-upami. My jesteśmy na początku tej drogi – wyjaśnia.

Jak zwraca uwagę Pokorska, innowacja w energetyce nie jest głęboko zakorzeniona, więc każda organizacja, by móc przygotować się do absorpcji innowacji, musi wykonać bardzo dużą pracę. – Odradzamy takie działanie w pokusie, że już dzisiaj będziemy innowacyjni i będziemy kupowali technologię. Absorpcja innowacji przez elektroenergetykę jest to największe wyzwanie z jakim energetyka musiała sobie poradzić kiedykolwiek – podkreśla.

Sprzedawać wszystko? – 5

Piąta pokusa dotyczy sprzedawców energii elektrycznej. – Dzisiaj widzimy, że sprzedawcy energii elektrycznej sprzedają ubezpieczenia, usługi bankowe, M4. Czy to najlepszy pomysł dla naszych energetyków, aby sprzedawać tak dużo produktów jak to tylko możliwe? – pyta retorycznie przedstawicielka PwE. Według doradców energetyka powinna poszukać dla siebie unikalnej propozycji dla klienta końcowego bazując na swoich unikalnych zasobach. – Jeżeli nauczymy banki, telekomunikację, kablówki sprzedawać energię elektryczną dzięki partnerstwu, to można przewidywać, że za parę lat oni tych klientów energetykom zabiorą – przekonuje Pokorska. – Unikalne zasoby są to ludzie którzy są w dystrybucji, w oświetleniu, inżynierowie, którzy są dzisiaj w służbach serwisowych. Należy skorzystać z tych zasobów i proponować klientom, że możemy doradzać przy projektowaniu indywidualnych źródeł dostaw energii elektrycznej czy ciepła – dodaje.

Digitalizacja – 6

– Ponownie jak z innowacją, o cyfryzacji i digitalizacji słyszymy wszędzie. Digitalizacja jest już bardzo wkomponowana w model biznesowy takich firm jak Google, Apple, BMW lub WV. Energetyka to na razie nowicjusz w tej transformacji digitalizacyjnej – mówi Pokorska.

PwC ostrzega też, żeby nie ulegać pokusie bycia dzisiaj digital. – Nie musimy nadrabiać tych fundamentalnych rzeczy, które są przed nami. Polscy energetycy dopiero wprowadzili systemy bilingowe. System ten to pierwsza warstwa, następna to systemy CMR-owe do tego, żeby zarządzać aktywnie klientem. Dzisiaj nie możemy sobie powiedzieć, że będziemy nagle digital. Musimy patrzeć w tym kierunku, bo świat idzie w tym kierunku, ale nie możemy powiedzieć, że za dwa miesiące będziemy, bo już zrobiliśmy projekt – przekonuje.

Integracja pionowa – 7

Ostatnia pokusa dotyczy grup zintegrowanych pionowo w przedsiębiorstwach i przedwczesnym mówieniem, że tę integrację mają już za sobą. – Dedykowaliśmy ją naszym największym grupom energetycznym. Największą siłą grupy jest to, że jest ona zintegrowana pionowo. Z tej integracji można wygenerować najwięcej korzyści. Tak dobrze, jak grupa współpracuje, tak dobrze jest odbierana na rynku i tak dobrze pozyskuje klientów – wymienia Pokorska.

– Nie należy zapomnieć, że jesteśmy już zintegrowani, ale myślenie powinno też iść wzdłuż łańcucha wartości o zarządzaniu majątkiem, o logistyce, o planowaniu dostaw energii elektrycznej, bo dostawa energii elektrycznej zaczyna się w wydobyciu, a kończy się na kliencie końcowym. Siłą organizacji jest maksymalnie wykreować potencjał organizacji jako zorganizowanej myślącej o sobie nie jak o jednostkach biznesowych, ale o grupie – zauważa Pokorska.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5