Poprzedni miesiąc był kłopotliwy dla odbiorców energii elektrycznej z racji niedoborów mocy i ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii, co przypisywano sierpniowym upałom. PSE wyjaśniają, że do głównych czynników, które wpłynęły na obniżenie dostępnych w KSE zdolności wytwórczych należały między innymi awarie jednostek wytwórczych, remonty i ograniczenie mocy w jednostkach cieplnych.
Problemy z dostawami energii
PSE podkreślają, że do 9 sierpnia krajowy system elektroenergetyczny funkcjonował prawidłowo i posiadał pełne zasoby niezbędne do zbilansowania krajowego zapotrzebowania. Obserwowano skokowy wzrost ubytków mocy, a nieplanowane ubytki stanowiły około 20% planowanego zapotrzebowania na moc w szczycie porannym dnia następnego.
Na sytuację wpływ miały też postoje jednostek wytwórczych wynikające z planowanych remontów. PSE zaznacza jednak, że od kilku lat starają się obniżyć kilkakrotnie poziom remontów w krytycznym z punktu widzenia bilansowego okresie letnim oraz zimowym.
Ponadto, wystąpiły ograniczenia mocy dostępnej w jednostkach cieplnych, co wynikało z tego, ze fala wysokich temperatur i sytuacja hydrologiczna w kraju spowodowały problemy z chłodzeniem tych jednostek. Kolejne czynniki to ograniczona generacja elektrociepłowni w okresie letnim oraz bardzo niski poziom generacji wiatrowej.
OZE pomoże?
„Wszystkie te czynniki nałożyły się na wysoki poziom zapotrzebowania spowodowany m.in. dużym wykorzystaniem urządzeń chłodzących. Należy podkreślić, że przed wprowadzeniem ograniczeń w poborze energii PSE wykorzystały inne możliwości zwiększenia wolumenu dostępnych zasobów wytwórczych. Wykorzystano m.in. wszystkie dostępne dla PSE moce elektrociepłowni na podstawie kontraktowanych przez PSE usług Generacji Wymuszonej Systemowo (GWS) oraz możliwości przesunięcia planowanych wyłączeń” – czytamy w komunikacje PSE.
„Warto także wspomnieć o czynnikach klimatycznych wpływających na popyt i podać mocy w KSE. Rosnące zapotrzebowanie na energię i moc w okresie letnim stawia wyzwania przez KSE. Możliwym rozwiązaniem jest np. zwiększenie udziału źródeł fotowoltaicznych w KSE, których charakterystyka pracy jest dobrze skorelowana z zapotrzebowaniem na energię urządzeń chłodzących” – informuje spółka.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.