Srebrne monety z końca XV i z XVI wieku znaleźli archeolodzy prowadzący badania na budowie trasy S8 na Podlasiu. Monety pochodzą z okresu z okresu panowania dynastii Jagiellonów. Były umieszczone w glinianym naczyniu.
Cenne znalezisko zostało odkopane podczas ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych przy budowie S8 na odcinku od granicy województwa podlaskiego do obwodnicy Zambrowa. Odkrycia, w połowie listopada dokonano na stanowisku w Żabikowie. Jak podaje GDDKiA, to jedno z najcenniejszych znalezisk, na jakie natrafiono w trakcie budowy dróg w Polsce w ostatnich latach.
Badania archeologiczne na tym fragmencie były prowadzone od blisko pół roku. Na ich potrzeby konieczne było wstrzymanie robót drogowych. Na stanowisku „Żabikowo Prywatne 2” badania prowadzone były od końca października. Realizowano je na obszarze blisko 70 arów.
Wyświetl większą mapę
Archeolodzy pracujący w tym miejscu natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki. W niej, w glinianym naczyniu ukryte były 322 groszowe i półgroszowe monety sprzed 500 lat. Monety zostały wybite w mennicach Krakowa, Torunia, Wschowy i Gdańska. Jak stwierdzono, pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część z nich to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna. Prace badawcze były prowadzone na zlecenie białostockiego oddziału GDDKiA. Realizowała je firma BiNa –Bogdan Wetoszka, a kierował nimi Mieczysław Bienia.