– Zdecydowany skok w górę produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie produkcji węgla kamiennego i brunatnego to konsekwencja zwiększenia OZE w miksie energetycznym – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl” Janusz Steinhoff, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce w roku 2014 w stosunku do roku poprzedniego, uległa znacznej poprawie w kwestii odnawialnych źródeł energii. Produkcja OZE wzrosła w 2014, w porównaniu z rokiem 2013 o 25%. Odwrotnie jest w przypadku produkcji węgla brunatnego i kamiennego – z roku 2013 na rok 2014 produkcja tych paliw zmniejszyła się kolejno o ponad 4% i prawie 6%.
Janusz Steinhoff, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC i były minister gospodarki w rządzie AWS tłumaczy w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, że ma to związek ze strukturą miksu energetycznego. – Zmniejszenie produkcji węgla kamiennego i brunatnego wynikać może jedynie z substytucji paliw stałych innymi paliwami, czyli biopaliwami, energią wiatrową, fotowoltaiką czy też kogeneracją opartą na gazie – mówi Janusz Steinhoff.
Jak prognozuje minister, udział węgla kamiennego i brunatnego w polskiej energetyce będzie malał. – Wynika to z konsekwencji pakietu klimatyczno-energetycznego. Nakłada on dość wysokie opłaty za emisję CO2 – w tej chwili one są niskie, ale prognozowane są dużo wyższe, w horyzoncie 5-6 letnim – tłumaczy portalowi „RynekInfrastruktury.pl” Janusz Steinhoff.