Będzie to największy terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej. Obecny postęp prac szacuje się na ok 98%. Jak podaje PAP, obecnie trwa malowanie zbiorników w powstającym w Świnoujściu gazoporcie.
Na budowie są prowadzone ostatnie prace wykończeniowe. W tej chwili najważniejsze prowadzone działania dotyczą malowania ścian zbiorników. Nakładane są trzy warstwy malarskie. Do zabezpieczenia powierzchni dachów stosuje się zestawy żywic epoksydowych. Do pomalowania obu zbiorników potrzeba aż 54 ton emulsji. Łączna powierzchnia obu zbiorników, którą należy pokryć specjalistycznymi farbami, to 3,3 ha. Zastosowane farby szybko się utwardzają i uzyskują odporność na deszcz. Mają wysoką wytrzymałość na promieniowanie UV i tworzą membranę hydroizolacyjną. Wymagania związane z aplikacją farb nakazują aby było one nakładane w odpowiedniej temperaturze. Przez panujące upały prace wykonywane są w godzinach wieczornych i trwają niemal do północy.
Wykonawcą jest konsorcjum, którego liderem jest włoska firma Saipem. Zaawansowanie prac to ok. 98%. Dokonano już odbioru mediów pomocniczych, m.in. instalacji przeciwpożarowej i wody pitnej. Działają już instalacje elektryczne, wentylacji i klimatyzacji oraz wodno-kanalizacyjne. Praktycznie zakończona jest budowa dróg wewnętrznych, w tym 4 km dróg asfaltowych. Wykończone zostały wszystkie pomieszczenia administracyjne i warsztatowe, trwa ich meblowanie. Obiekty, które są kończone podlegają następnie szczegółowej kontroli. Sprawdzenia wymaga 1536 linii rurociągów i 5718 punktów pomiarowych. Przeprowadzono już 50 tys. szczegółowych inspekcji.
Podczas realizacji inwestycji powstał spór między zamawiającym, a wykonawcą, który wysuwał dodatkowe roszczenia finansowe, nieuznawane przez stronę polską. Jednak jak podaje dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG PAP Maciej Mazur, w fazie końcowej są negocjacje inwestora spółki Polskie LNG z wykonawcą gazoportu, dotyczące podpisania aneksu do umowy, który ma zakończyć ten spór.
Inwestycja ma się ku końcowi, pierwszy statek z LNG ma zawinąć do portu w Świnoujściu w tym roku. Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.
Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu do 7,5 mld m3 rocznie. 8 kwietnia br. Polskie LNG i firma Tractebel Engineering zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.