Przedstawiciele Polskiego LNG i Generalnego Realizatora Inwestycji podpisali protokół odbioru do użytkowania Terminalu LNG. Przejęcie do eksploatacji zostało poprzedzone wykonaniem licznych prób i testów. Wszystkie zakończyły się pozytywnie, potwierdzając osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych.
Odbiór inwestycji miał charakter dwuetapowy. Najpierw pracowała komisja trójstronna – złożona z przedstawicieli Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI), nadzoru inwestorskiego oraz Polskiego LNG. Komisja zakończyła prace rekomendacją dla zarządu Polskiego LNG podpisania protokołu odbioru. Skutkuje on przejęciem Terminalu przez służby eksploatacyjne Polskiego LNG.
Konsorcjum wykonawcze, na czele z włoską firmą Saipem, uzyskało wszystkie decyzje administracyjne, które pozwalają na bezpieczną i zgodną z prawem eksploatację. Szkolenie pracowników ze standardów eksploatacyjnych prowadziła firma Gaz-System. W ramach umowy także przeszkoleni zostali również pracownicy, dzięki czemu posiadają oni kompetencje do obsługi zespołu urządzeń i procesu technologicznego.
– Zapowiedziane są już komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski. Z tego powodu finalny odbiór Terminalu LNG od wykonawcy jest kluczowy dla ukończenia tej strategicznej dla polskiej gospodarki inwestycji, która umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a tym samym istotnie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-Systemu.
W czerwcu oczekiwane są pierwsze dostawy gazu do nowo oddanego obiektu. Pierwszy ładunek został nabyty od norweskiej firmy Statoil. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m3 gazu sieciowego) dostarczone będzie z portu Snohvit statkiem „Arctic Princess”, którego przybycie do Świnoujścia planowane jest na 25 czerwca.
PGNiG podjęło także decyzję o przyśpieszeniu dostaw LNG do Świnoujścia w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas. W związku z tym, 17 czerwca Qatargas dostarczy do Świnoujścia ładunek LNG w ramach realizacji długoterminowej umowy z 2009 roku (statek Al-Neuman, 206 tys. ton LNG, co odpowiada 124 mln m3 gazu sieciowego). Kolejna dostawa katarska dla PGNiG w ramach tej umowy zrealizowana zostanie w połowie lipca 2016 roku, zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas.
Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.