8 sierpnia zakończona została budowa portu jachtowego na wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Nowa przystań może przyjąć 70 jachtów ale ostatecznie ta liczba ma sięgnąć 150. Budowa mariny w centrum Szczecina trwała od 2012 roku.
Nowy port był ważną inwestycją dla Szczecina. – Projekt był podzielony na dwie części, lądową i wodną. Część wodna ma już pozwolenie na użytkowanie od kilku tygodni. W przypadku części lądowej odbiory i wszystkie prace są już zakończone, trwają procedury formalne związane z uzyskiwaniem pozwolenia na użytkowanie – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl”, Łukasz Kolasa z biura prasowego UM Szczecin. – Do czasu zakończenia wszystkich formalności żeglarze mogą cumować w porcie bez żadnych opłat – dodaje.
Koszt całkowity inwestycji to ok. 40 mln zł. Suma ta znacznie przekroczyła początkowe założenia, które przewidywały wydanie ok. 27 mln zł. Autorem projektu była pracownia architektury Podczaszy z Krakowa, a za prace budowlane odpowiedzialne były firmy: Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service oraz Energopol.
Podczas budowy nie obyło się bez problemów, które opóźniły całe przedsięwzięcie. – Budowa mariny była dużym wyzwaniem m.in. ze względu na wyspę Grodzką. Najpierw trzeba było podnieść jej wysokość o ponad 2 m i czekać aż wyspa przestanie osiadać. Ruchy i drgania wyspy odnotowywaliśmy przez rok stąd na ten czas wszelkie roboty były wstrzymane i ostatecznie termin oddania do użytku był zmieniony – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl. Łukasz Kolasa.
Port jachtowy w Szczecinie ma wzmocnić potencjał turystyczny miasta. Realizacja projektu pomoże w rozwoju turystyki wodnej i żeglarskiej Szczecina co jest elementem wizji Floating Garden 2050. Ta inwestycja stworzy też nowe miejsca pracy związane z obsługą przybywających miłośników żeglarstwa i sportów wodnych.
Nowy port na Wyspie Grodzkiej jest jednym z 35 portów i przystani na zachodniopomorskim szlaku żeglarskim oraz częścią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Jako część większego projektu port jachtowy w Szczecinie ma jeszcze większe szansę na rozwój gospodarki oraz turystyki w regionie.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.