Powstający w Szczecinie Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego będzie działać pod nazwą EcoGenerator. Prace nad wielomilionową inwestycją są na etapie montażu dwóch linii spalania odpadów, kotłów i ekonomizerów.
Na budowie spalarni odpadów w Szczecinie trwa montaż dwóch linii spalania odpadów – rusztów, kotłów przegrzewaczy i ekonomizerów. Za realizację projektu odpowiada miejska spółka celowa Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Generalnym wykonawcą spalarni jest Mostostal Warszawa. Koszt inwestycji szacuje się na 711 mln zł.
– Warunki pracy nie są łatwe. Musimy skoordynować działanie wielu ekip, dźwigów, projektantów i dostawców. Jednocześnie prowadzimy prace przedmontażowe – mówi Robert Kowalski, dyrektor kontraktu.
Prace w toku
Montaż kotła pierwszej linii planowany jest na koniec lutego, drugiej – w połowie marca. Na ruszcie pierwszej linii zakończono już układanie żeliwnych rusztowin, na których będą spalane odpady. Każdy z dwóch rusztów schodkowych ma wymiary 4 na 11 m. Elementy będą razem spalać 20 ton odpadów na godzinę.
Spaliny, dzięki dwóm kotłom zastaną zamienione w energię cieplną i elektryczną. Moc elektrociepłowni w kogeneracji wyniesie 7,5 MWe i 32 MWt. Przewidziana roczna wartość produkcji energii to 56 tys. MWh i 850 tys. GJ (tyle potrzeba, by zapewnić energię elektryczną i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań).
Konstrukcja nośna hali kotłów ma teraz 16 m nad poziomem zero (i 4,5 m – pod). W lutym zostanie podniesiona do 23 m. Zanim odpady spalą się na rusztach, przejdą przez dwukomorowy bunkier. To wielka żelbetowa wanna, do której śmieci będą zrzucane z ciężarówek. Bunkier będzie swego rodzaju magazynem, gdzie zostanie zgromadzony zapas paliwa dla EcoGeneratora na 6 dni pracy – dzięki czemu zakład będzie działał bez przerwy, 24 godziny na dobę. Bardzo ważnym zadaniem operatora suwnic w bunkrze będzie także rozdrobnienie i wymieszanie odpadów tak, aby miały odpowiednią średnią kaloryczność (ok. 10,5 tys. kJ/kg).
– Bunkier jest już w dużej części gotowy. Trwa budowa ściany skosów, czyli tej, na którą odpady będą zrzucane z ciężarówek. Jej zakończenie pozwoli na wykonanie tzw. zasypki i rozpoczęcie budowy hali wyładunkowej i budynku biurowego – dodaje Robert Kowalski z Mostostalu Warszawa.
Na terenie hali Instalacji Oczyszczania Spalin (IOS) prace zbrojeniowe potrwają do końca lutego. Robotnicy kończą fundament pod montaż komina, powstała też studnia ściekowa. Natomiast w maszynowni prowadzone są roboty zbrojeniowe i szalunkowe ścian fundamentowych. Tam, gdzie stanie magazyn żużla, jest już podkład pod płytę fundamentową. Najbliższe tygodnie to montaż zbrojenia i wylewanie płyty fundamentowej.
Mostostal buduje spalarnię w woj. świętokrzyskim
Przypomnijmy, iż obecnie Mostostal Warszawa buduje również jeden z największych w Polsce Zakładów Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku, w województwie świętokrzyskim. Spalarnia jest już gotowa w 50%, a jej wartość to 230 mln zł.
Zakład w Promniku obsłuży miasto i 17 okolicznych gmin, czyli 400 tys. mieszkańców. Planowana powierzchnia inwestycji to ponad 4,5 ha, a kubatura skupionych na niej obiektów wyniesie blisko 319 tys. m3. Szacowana produkcja energii elektrycznej to ponad 8 GWh/rok, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu w energię elektryczną przez średniej wielkości gminę.