Tauron Wytwarzanie otworzył przetarg na budowę nowego bloku gazowo-parowego o mocy 400-500 MWe i 250 MWt w Elektrowni Łagisza. Przyszły wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektować, zbudować i uruchomić nowy obiekt.
Przetarg na „Budowę nowego bloku gazowo-parowego klasy 413 MWe z członem ciepłowniczym o mocy ok. 250 MWt wraz z infrastrukturą pomocniczą oraz infrastrukturą towarzyszącą w Tauron Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Łagisza w Będzinie” został ogłoszony wczoraj, 20 listopada. W postępowaniu najważniejszymi kryteriami będzie kryterium techniczno-ekonomiczne (80%), cena ofertowa brutto (10%) i termin realizacji inwestycji (10%).
Nowy blok parowo-gazowy w Elektrowni Łagisza w Będzinie będzie miał łączną moc 400-500 MWe i około 250 MWt. Blok zastąpi pracujące w elektrowni 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2018 roku. Nowy obiekt będzie opalany gazem ziemnym. Budowa bloku będzie jedną z największych inwestycji grupy Tauron w województwie śląskim i jednym z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.
– Będzie to wysokosprawna jednostka systemowa, odpowiedzialna za generację energii elektrycznej i ciepła, spełniająca wszystkie normy środowiskowe – informuje Albert Kępka, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie. – Zastosowana technologia pozwoli na redukcję poziomu emisji do atmosfery CO2, tlenków siarki, pyłów i tlenków azotu.
Wartość budowy nowego bloku przekroczy 1,5 mld zł, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 mln zł. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
– W perspektywie 2023 roku planujemy mieć w zdywersyfikowanym portfelu wytwórczym około 675 MW w technologii gazowej, w czym największy udział będzie miała Elektrociepłownia Łagisza o mocy ok 450 MW, pozostałe moce – 225 MW – zagwarantuje nam Elektrociepłownia Stalowa Wola (blok 450 MW budowany wspólnie z PGNiG) – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również dla Sosnowca. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdza istnienie stabilnego rynku ciepła w perspektywie po 2016 roku w rejonie elektrowni.
19 grudnia 2012 roku list intencyjny w sprawie budowy kogeneracyjnego bloku podpisały Tauron Wytwarzanie i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie: budowy, eksploatacji jednostki oraz obrotu energią elektryczną. W kwietniu tego roku Tauron Wytwarzanie podpisał z Gaz-Systemem umowę, dotyczącą przyłączenia do sieci przesyłowej planowanego w Łagiszy nowego bloku. Obiekt będzie zużywał do 790 mln m3 gazu rocznie. Przyłączenie zostanie zrealizowane w ciągu 52 miesięcy. Pod koniec maja została również podpisana umowa z ILF Consulting Engineers Polska na opracowanie dokumentacji projektowej nowego bloku, natomiast we wrześniu został otwarty przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu budowy obiektu.