Zobacz więcej na temat:
Bezpieczeństwo energetyczneWięcej z regionu:
Polska
Wspominając o kontrowersjach poseł przypomniał ostatnie wydarzenia w Japonii oraz wcześniejsze zdarzenia w Czarnobylu. - Musimy podjąć takie decyzje, żeby nie tylko specjaliści, którzy dobrze wiedzą, na czym polega bezpieczeństwo atomowe, ale również ludzie, społeczeństwo, zdawali sobie sprawę, że jest to bezpieczne, czyste, i, co najważniejsze, żeby nie tylko mieszkańcy tych regionów, gdzie będzie przedstawiona lokalizacja, ale również ci, którzy mieszkają wokół i w całej Polsce, mieli wpływ na to, co się dzieje – stwierdził Czerwiński odczytując stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej w sprawie zmiany Prawa Atomowego.
Poseł podkreślił, że wprowadzane rozwiązania dają państwu możliwość wpływu na to, co jest zobowiązaniem operatorów i instytucji otrzymujących zezwolenia na prowadzenie projektowania, eksploatacji, a później likwidacji obiektów atomowych. - Wprowadzamy również metody kontroli procesu, przebiegu takiej inwestycji, począwszy od jednostki samorządu terytorialnego, a nawet od organizacji społecznej, poprzez instytucje państwowe, kończąc na rządzie – powiedział reprezentant Platformy Obywatelskiej.
Zapisy Prawa atomowego przewidują wysokie kary finansowe dla tych, którzy nie podporządkują się rygorystycznym przepisom, a środki na bezpieczeństwo mają być współmierne do wysokości zagrożeń radioaktywnych i zakresu ich kontroli. - Wyobraźmy sobie, że ktoś zażąda, żeby w Polsce, w Europie, tam, gdzie nie ma żadnego zagrożenia sejsmicznego, budować podobne bariery, zabezpieczenia jak w Japonii czy w strefach sejsmicznych. Kto za to zapłaci? Oczywiście obywatel - stwierdził.
Kończąc zgłosił w imieniu Platformy Obywatelskiej poprawki doprecyzowujące zapisy dot. funduszu likwidacyjnego. W kosztach inwestycyjnych przewidzianych w wypadku budowy elektrowni jądrowej zawarte będą również koszty jej likwidacji. - Nie będziemy później się martwić, co z tą elektrownią zrobią następne pokolenia, co zrobimy z odpadami, ponieważ już o tym myślimy – uzasadnił.
W swej wypowiedzi poseł przypomniał również, że od ponad roku, po raz pierwszy od wielu lat, polityka energetyczna Polski jest rozwijana i prowadzona zgodnie z dokumentem „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy