Zaawansowanie prac na budowie bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole osiągnęło 27%. Obecnie trwają prace przy stawianiu najwyższego obiektu na budowie – chłodni kominowej, która, z docelowych 185 m wysokości, osiągnęła już 150 m.
Budowa Elektrowni Opole jest zaawansowana w 27%. Na grudzień zaplanowano rozpoczęcie wykonywania płaszcza żelbetowego chłodni kominowej nr 6. Trwa również montaż zewnętrznych rurociągów wody chłodzącej.
Prace prowadzone trwają także przy innych obiektach. Montowana jest właśnie konstrukcja stalowa kotłowni bloku nr 5, przygotowywany jest również montaż kanałów spalin i kanałów powietrza. Rozpoczęto montaż części ciśnieniowej kotła, scalając rury wieszakowe zewnętrzne, wciągając bandaże kotła, scalając ekrany proste kotła, wciągając kanały powietrza do palników oraz powietrza pierwotnego do młynów. W styczniu przyszłego roku zaplanowane jest rozpoczęcie montażu głównej konstrukcji stalowej kotła nr 6 i konstrukcji drugorzędnej kotłowni nr 6.
W maszynowni bloku nr 5 zakończono wylewanie fundamentu turbogeneratora. Również w bloku nr 5, przy absorberze, głównym elemencie instalacji mokrego odsiarczania spalin, trwają prace związane ze spawaniem blach dna absorbera oraz montażem stożka z kanałem wylotowym spalin.
Poza głównymi elementami bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, intensywne prace toczą się przy rozbudowie placów węglowych. Zbrojenie i betonowanie poszczególnych pól płyty żelbetowej placu składowego węgla oraz wykonanie układu odwodnienia placów węglowych to najważniejsze z aktualnie realizowanych w tej części zadań.
Elektrownia Opole jest największą inwestycją infrastrukturalną po 1989 roku o wartości ponad 11 mld zł. Generalnym wykonawcą bloków jest konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa, a inwestorem – Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Blok nr 5 powinien zostać oddany do eksploatacji w lipcu 2018 roku, a nr 6 w lutym, 2019 roku. Z produkcją energii elektrycznej na poziomie do 12,5 TWh rocznie, nowe bloki będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię ponad 4 mln gospodarstw domowych.