We wtorek, 29 września, oficjalnie zakończona została rozbudowa i modernizacja placów postojowych w portach Szczecin i Świnoujście. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską i nosił nazwę "Budowa infrastruktury terminali portowych w Szczecinie i Świnoujściu – miejsca postojowe." Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości obrotu towarów w zachodniopomorskiej przystani.
Więcej miejsc postojowych
Całe zadanie polegało na budowie pięciu placów postojowych o całkowitej powierzchni 9,3 ha. Dwa z nich powstały w Szczecinie przy ul. Bytomskiej, Hryniewieckiego i Gdańskiej, a dwa w Świnoujściu przy ul. Nowoartyleryjskiej oraz Duńskiej i Fińskiej. Dzięki nim miejsce postojowe w pobliżu przystani znajdzie 585 pojazdów, z czego 183 to miejsca dla samochodów osobowych.
Dla samochodów osobowych dokonano przebudowy dotychczasowego parkingu i budowy nowych miejsc postojowych na szczecińskiej Łasztowni. Place postojowe dla ciężarówek zlokalizowane są w rejonach przeładunków drobnicowych i masowych w Szczecinie, a także nieopodal terminalu promowym w Świnoujściu oraz na wjeździe do Portu Handlowego w Świnoujściu.
Bezpieczniejszy ruch drogowy
Korzyścią z inwestycji jest nie tylko zwiększenie ilości miejsc postojowych w rejonie portu ale też poprawa parametrów technicznych dróg poprzez zwiększenie szerokości z sześciu do siedmiu metrów oraz dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi pojazdu na nawierzchnię jezdni i nawierzchnię przeznaczoną do postoju ciężkich pojazdów z wcześniejszych 40-60 kN do 115 kN.
Ukończenie tego projektu pozwoli na przyśpieszenie średniego tempa obsługi pojazdów ciężarowych w porcie. Znacznie poprawi też on bezpieczeństwo ruchu kołowego. W trakcie prac usunięte zostały potencjalne kolizje sprzętu portowego z samochodami ciężarowymi, który dotychczas parkował na drogach portowych. Poza poprawą infrastruktury drogowej, przy nowo wybudowanych miejscach postojowych, powstało całkowicie nowe zaplecze sanitarne dla kierowców.
Wartość inwestycji to ok. 72 mln zł z czego 70,8% sfinansowała Unia Europejska. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace w tym miejscu rozpoczęły się w połowie 2014 roku i były prowadzone w systemie „projektuj i buduj”.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.