Wszystkie kluczowe elementy powstającej we Włocławku elektrociepłowni są już gotowe. Rozruch technologiczny nowego bloku ma się rozpocząć pod koniec III kwartału 2015 roku, a sama elektrociepłownia rozpocznie prace na przełomie 2015 i 2016 roku – poinformował PAP.
PKN Orlen przekazał PAP, że w związku z realizacją Elektrociepłowni Włocławek "wszystkie kluczowe elementy są wybudowane, zmontowane i stopniowo przekazywane do rozruchu". Agencja podaje również, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy prowadzone będą prace rozruchowe. Elektrociepłownia ruszy zaś na przełomie tego i następnego roku.
Blok we Włocławku będzie miał moc 463 MWe. To flagowy projekt PKN Orlen, związany z realizacją strategii energetycznej koncernu. Kluczową zaletą inwestycji jest kogeneracja, która w istotny sposób podnosi sprawność procesu produkcji energii i ciepła. Wykonawcą projektu jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, a koszt inwestycji to 1,4 mld zł.
Około połowa z 463 MWe wytwarzanej we Włocławku energii trafi na rynek zewnętrzny, a elektrownia będzie zużywała 0,6-0,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Energia i ciepło, wytwarzane w nowoczesnej elektrociepłowni trafią m.in. do zakładów Anwil i PKN Orlen. Blok całkowicie pokryje zapotrzebowanie Anwilu (firmy, produkującej suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji rur wodociągowych i kanalizacyjnych) na energię elektryczną i będzie podstawowym źródłem pary technologicznej dla włocławskiego zakładu.
Roczna produkcja energii elektrycznej tego bloku w przełożeniu na odbiorców indywidualnych byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie kilkuset tysięcy domów w Polsce, natomiast godzinowe zużycie gazu odpowiada pracy około 65 tys. kuchenek gazowych.
Elektrociepłownia we Włocławku nie jest jedyną inwestycją PKN Orlen. Firma buduje jeszcze elektrociepłownię w Płocku, którą za 1,6 mld zł zrealizuje konsorcjum Siemens. Obiekt będzie miał moc 596 MWe, a jego kluczowym elementem ma być nowoczesna turbina gazowa. Elektrociepłownia dostarczy parę przemysłową dla Zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego.