Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymuje wnioski w przetargu na budowę drogi S3 na odcinku Brzozowo – Rzęśnica. Zadaniem wykonawcy w dużej mierze będzie podnoszenie parametrów drogi krajowej, wiodącej na północ od Szczecina, do parametrów drogi ekspresowej. Jest to część tworzenia szybkiego połączenia ze Szczecina do Świnoujścia. Droga ma być gotowa w 2020 roku.
Przetarg został podzielony na dwie części. Pierwsza to budowa obwodnicy Brzozowa w ciągu drogi ekspresowej S3 oraz dostosowanie DK-3 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Brzozowo – Miękowo. Druga część przewiduje dostosowanie DK-3, od końca obwodnicy Miękowa do węzła Rzęśnica, do parametrów drogi ekspresowej.
Łącznie wybudowane zostanie 26,2 km trasy ekspresowej. Firmy, którym zostanie powierzone zadanie, będą zobowiązane do budowy jezdni, węzłów drogowych, obiektów inżynierskich, przepustów i przejść dla zwierząt. Dodatkowo zajmą się realizacją niezbędnej infrastruktury technicznej związanej z drogą, a także przebudową kolidującej infrastruktury technicznej nie związanej z drogą.
Budowa tego odcinka drogi jest ważna nie tylko dla lokalnych miejscowości, które zostaną odciążone od ciężkiego ruchu, odnosi się to w szczególności do Brzozowa, które dostanie obwodnicę. Ta droga ważna jest także pod względem ekonomicznym dla portów Szczecin i Świnoujście. Szybsze połączenie drogowe wraz z obiecanym przez premier Beatę Szydło tunelem może dać nowe możliwości przewozowe dla tych przystani.
Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze, a w nim:
- dowiesz się jakie firmy złożyły wnioski w tym przetargu,
- poznasz kryteria oceny, które zastosuje GDDKiA,
- znajdziesz szczegółowe informacje o innych przetargach drogowych.