Partnerzy serwisu:
#Koronawirus w Polsce. Transport i infrastruktura - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Krajowe - Polska

Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty

| Agnieszka Serbeńska źródło: RynekInfrastruktury.pl 26.12.2016

PARTNERZY DZIAŁU


 

Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty
fot. GDDKiA
Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty
Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty
Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty
Zakopianka bez większych utrudnień, ale to wkrótce się zmieni; ruszają roboty

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W okresach świątecznym i noworocznym podróżujący zakopianką nie powinni natrafić na szczególne utrudnienia z powodu robót budowlanych. Te jednak na pewno nastąpią już w nowym roku. Trwają bowiem intensywne prace przygotowujące realizacje zasadniczych robót w kontraktach, jakie dla tej drogi uruchomiono w minionych miesiącach upływającego właśnie roku.
Wiele zależy od zimy, a więc od tego na ile ten sezon będzie łagodny czy srogi. Jeśli drogowcom dopisze aura to roboty będą kontynuowane, a jeśli stanie się przeciwnie, wówczas ruszą wiosną. – Teoretycznie okres zimowy zgodnie z podpisanymi umowami z wykonawcami trwa od 15 grudnia do 15 marca. Mogą więc wstrzymać prace w tym okresie. Nie robią tego na razie, bo warunki atmosferyczne jeszcze pozwalają na kontynuację większości prac – taką informację przed świętami przekazała Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Rok zakopianki
Ten rok dla zakopianki, drogi wiodącej do zimowej stolicy kraju, był sprzyjający pod względem rozstrzygnięć przetargów na przebudowy i budowy jej odcinków. Krakowski oddział GDDKiA podpisał kontrakty na realizację budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień – Rabka-Zdrój oraz nowego odcinka drogi krajowej nr 47 na odcinku Rabka-Zdrój – Chabówka.

Projekt S7 Lubień – Rabka Zdrój obejmuje budowę ok. 16,7 km nowej drogi, w tym 15,83 km ekspresowej, oraz dwukomorowego tunelu o długości nieco ponad 2 km, który będzie stanowił 12,3% całej trasy. Wybudowane też zostanie łącznie 38 obiektów inżynierskich.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 2,1 mld zł. Inwestycja została podzielona na trzy odrębnie realizowane odcinki. – Na wszystkich trzech odcinkach trwają prace przy wiaduktach i mostach, drodze głównej i miejscach obsługi podróżnych. Na węźle Skomielna i Miejscu Obsługi Podróżnych Krzeczów trwają prace przy wykopach, natomiast w Miejscu Obsługi Podróżnych Lubień budowany jest nasyp – poinformowała Iwona Mikrut.

Lubień – Naprawa

Umowa na odcinek S7 Lubień – Naprawa została podpisana w czerwcu tego roku. Wykonanie robót powierzono polsko - ukraińskiemu konsorcjum utworzonemu przez przedsiębiorstwo IDS-BUD S.A z Warszawy i Korporację ALTIS-HOLDING z Kijowa. Wartość tego kontraktu sięga nieco ponad 521 mln zł.

Mierzący 7,6 km odcinek ma powstać w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Konsorcjum oprócz dwujezdniowej drogi klasy S wybuduje m.in. dwa MOP-y Lubień i Krzeczów oraz 10 obiektów inżynierskich i 6 małych mostków na potoku Krzywańskim.

Na tym kontrakcie w tej chwili wykonywane są wykopy i nasyp, trwa profilowanie skarpy i prace strzałowe przy gruntach skalistych. Wykonano 16 żelbetowych pali pod podpory wiaduktu. Ponadto przebudowywana jest sieć wodociągowa i linia elektryczna. Na MOP-ach Krzeczów i Lubień trwają prace ziemne przy wykopie i nasypie.

Naprawa – Skomielna Biała

Również w czerwcu tego roku został podpisany kontrakt na odcinek S7 Naprawa – Skomielna Biała. Ten fragment S7 zbuduje Astaldi S.p.A z Rzymu. Od dnia podpisania umowy ma na to 54 miesiące. Wartość kontraktu wynosi ok. 969 mln zł.

W ramach inwestycji powstanie 3-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej poprowadzonej w dwukomorowym tunelu o długości nieco ponad 2 km. W tym miejscu panują trudne warunki geologiczne (niejednorodne skały przemieszane ze sobą) i hydrologiczne fliszu karpackiego. Do wydrążenia tunelu pod górą Mały Luboń będzie zastosowana metoda NATM (Nowa Austriacka Metoda Górnicza). Polega ona na tym, że drążenie nie jest wykonywane całym przekrojem tunelu, aby nie osłabić górotworu. W zależności od odkształceń górotworu i związanych z tym naprężeń na bieżąco musi być dopasowany typ zabezpieczeń drążonego otworu. Drążenie tunelu ruszy z początkiem 2017 roku, zakończy w grudniu 2019 r.

Na tym odcinku budowanej S7 trwa wykonywanie wykopów w gruntach skalistych i kruszenie pozyskanych skał przy portalu północnym tunelu. Skarpy od razu zabezpieczane są specjalnymi gwoździami i siatkami. Ponadto trwa budowa zaplecza socjalnego budowy, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wymiana słupów elektrycznych na linii Jordanów – Naprawa.

Skomielna Biała – Rabka Zdrój

Na ten fragment trasy kontrakt podpisano już z końcem marca, a w kwietniu przekazano plac budowy wykonawcy. Jest nim Salini Impregilo S.p.A z Mediolanu. Wykona on też nowy odcinek drogi krajowej nr 47 od Rabki Zdroju do Chabówki (w klasie GP). Koszt realizacji kontraktu, przewidzianego na 22 miesiące, został wyceniony na kwotę 615 mln zł.

Na 6,1 km odcinku od Skomielnej Białej do Chabówki oprócz dwujezdniowej drogi powstaną m.in. dwa węzły drogowe: Skomielna Biała i Zabornia. Na węźle Skomielna będą zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz, natomiast na węźle Zabornia zjazdy na Nowy Targ i Chyżne. Górzyste ukształtowanie terenu spowodowało konieczność budowy licznych obiektów inżynierskich. Ponad jedna trzecia tego odcinka drogi ekspresowej, czyli ok. 2,3 km poprowadzona będzie na wiaduktach. Powstanie ich 17, w tym najdłuższy, liczący 992 metry. Tu także powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej i MOP.

W tej chwili wykonawca realizuje prace przy 5 obiektach mostowych. W Skomielnej Białej i Skawie wykonywane są pale żelbetowe, zbrojenia i betonowanie fundamentów podpór oraz stropów wiaduktów i mostów. Zabezpieczano już częściowo skarpy w Skomielnej Białej gwoździami gruntowymi. Zrobiono też wykopy na węźle Skomielna i przebudowano kolejny odcinek linii kablowej, układanej w rowach. Na tym odcinku budowanej S7 do tej pory wykonano 27% wykopów w gruntach skalistych.

Kładka i wiadukt od strony Krakowa

W sierpniu krakowski oddział GDDKiA podpisał umowę na budowę kładki dla pieszych w Głogoczowie. Powstająca nad zakopianką kładka finansowana jest z programu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w woj. małopolskim”. Wykonawcą jest czeska firma Firesta – Fiser z Brna. Koszt budowy wynosi prawie 3,8 mln zł. Budowa ma trwać 360 dni.

Kładka w Głogoczowie, o łukowej konstrukcji nośnej, będzie miała 71,25 m długości i 10,50 m szerokości całkowitej. Oprócz schodów prowadzących na pomost zaprojektowano po jej obydwu stronach windy.

Natomiast wcześniej, jeszcze wiosną, GDDKiA przekazała plac budowy pod nowy wiadukt nad fragmentem zakopianki przecinającej Myślenice. Wykonawcą obiektu jest firma Gotowski – Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe z Bydgoszczy. Wartość prac sięga nieco ponad 5 mln zł. Obiekt ma być gotowy w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy.

Wiadukt został on zaprojektowany jako obiekt sprężony typu rama kozłowa o konstrukcji płytowo - belkowej. Nie będzie miał podpory pomiędzy jezdniami drogi krajowej nr 7 i powstanie w miejscu poprzedniego, starego wiaduktu.

Budowa wiaduktu niestety wiąże się z utrudnieniami. Zamknięta jest jezdnia północna na odcinku pod wiaduktem i ruch skierowano jezdnią południową, wprowadzono też ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ta sytuacja będzie panowała na pewno do końca czerwca przyszłego roku.

Na wjeździe do Zakopanego budowa węzła

Za dwa lata będzie gotowy węzeł w Poroninie – to ostatnia z nowin, które w tym roku zostały ogłoszone. Dokładnie: w sierpniu 2018 roku jadący do Zakopanego i innych podhalańskich ośrodków turystycznych wreszcie bez korków pokonają podróż na jej finiszu w górach.

Węzeł drogowy w Poroninie to inwestycja kluczowa dla całego Podhala, o którą od lat zabiegały władze Małopolski. W listopadzie odbyła się uroczystość wbicia łopaty pod tę budowę. Inwestycja będzie kosztować prawie 50 mln zł.

Inwestorem całego zadania jest Województwo Małopolskie. Roboty budowlane finansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy: Gmina Poronin, Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Województwo Małopolskie. Wykonawcą węzła jest konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

Inwestycja została zaplanowana tak, aby nie tylko usprawnić problematyczny przejazd w kierunku stolicy Tatr, Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka, ale także zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Dotychczasowe krzyżowanie drogi krajowej nr 45 z drogą wojewódzką nr 961 zastąpi bezkolizyjny węzeł, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową nr 47. Nad drogą wojewódzką zostaną poprowadzone dwa wiadukty – drogowy i kolejowy. Na udogodnienia mogą liczyć także piesi, dla których powstaną nowe chodniki, kładka nad drogą wojewódzką 961 oraz przejście podziemne z wygodną pochylnią pod drogą krajową 47 i linią kolejową. W miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651 powstanie rondo. Projekt węzła zakłada także budowę nowych mostów – na Białym Dunajcu i nad potokiem Poroniec. Przebudowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Kasprowicza.

Obecnie prowadzone roboty budowlane odbywają się poza istniejący pasem drogi krajowej nr 47 oraz wojewódzkiej nr 961, a więc nie powodują utrudnień w ruchu. Również w okresie świąteczno – noworocznym będzie funkcjonował dotychczasowy układ drogowy, tj. bez zmian i utrudnień w ruchu. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, zgodnie z przedstawionym przez wykonawcę robót harmonogramem rzeczowo - finansowym, wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na czas robót planowane jest pod koniec stycznia 2017 roku. Wtedy to ruszą roboty związane z budową tunelu drogowego.

Zanim rozpocznie się podróż

Na pewno kierujący się w stronę Zakopanego muszą liczyć się z powszechnie znanymi już utrudnieniami w przejeździe przez most w Białym Dunajcu. Tam obowiązuje sterowany sygnalizacją świetlną ruch wahadłowy, co niestety dławi ruch pojazdów. Wybierając się więc w podróż do Zakopanego warto najpierw sprawdzić informacje podawane na stronach krakowskiego oddziału GDDKiA. Na http://www.nadrodze.info/ dostępne są aktualne czasy przejazdu na odcinku: Kraków – Myślenice – Lubień – Rabka Zdrój – Nowy Targ – Zakopane. System został stworzony dla kierowców i ma poprzez monitorowanie i informowanie o aktualnych warunkach jazdy usprawnić im korzystanie z tej popularnej trasy. W innych zakładkach na bieżąco wprowadzane są informacje o utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu wywołanych zarówno realizacją dużych kontraktów, jak też wykonaniem podstawowych prac z zakresu bieżącego utrzymania.

Warto też zaglądnąć na stronę http://www.wtatry.eu/, której administratorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Tam z kolei można znaleźć trasy alternatywne dla zakopianki oraz optymalne pod względem natężeń ruchu i czasów przejazdów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5