Przez ostatnie dekady przemysł poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, przeszedł prawdziwą rewolucję. – W tym roku ukazał się raport na temat zasobów gazu łupkowego, opracowany przez amerykańską rządową agencję informacji energetycznej, z którego wynika, że Polska może posiadać nawet 5,3 bln m sześc. gazu w łupkach. Oczekiwania są ogromne – cytuje wiceministra Polska Agencja Prasowa.
Marcin Korolec podkreślił, że należy pamiętać, iż w najbliższych latach polska elektroenergetyka będzie przechodzić transformację w kierunku większego zapotrzebowania wykorzystywania gazu, po pierwsze jako paliwa rezerwowego dla energii odnawialnej, a po drugie w związku z wejściem w życie systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku.
Ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein podkreślił podczas konferencji, że Polska i Stany Zjednoczone powinny współpracować w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Zdaniem ambasadora energetyka jest jednym z filarów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Jak mówił, jednym z takich obszarów są poszukiwania w Polsce gazu łupkowego, ale mimo optymistycznego nastawienia do tych poszukiwań Polaków, obecnie nie wiadomo, czy zasoby te "można urynkowić" – informuje PAP.
Natomiast Edward G. McGinnis z amerykańskiego Departamentu Energii podkreślił znaczenie węgla w produkcji energii w Polsce i USA. Wśród działań prowadzących do ograniczenia emisji CO2 wymienił rozwój odnawialnych źródeł energii, technologii wychwytywania węgla i energetyki jądrowej. McGinnis dodał, że potencjalne zasoby gazu łupkowego w Polsce mogą być duże i zaznaczył, że Polska obok Stanów Zjednoczonych może zacząć znacząco eksploatować te zasoby – podała Polska Agencja Prasowa.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy