Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Porty | Biznes - Racibórz

Zbiornik w Raciborzu zamiast wody spiętrza problemy

| Paweł Wrabec źródło: RynekInfrastruktury.pl 15.12.2014

 

Zbiornik w Raciborzu zamiast wody spiętrza problemy
for. RI

Zobacz więcej na temat:

Inwestycje
Odra
Bank Światowy

Więcej z regionu:

Racibórz

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Budowa zbiornika retencyjnego w Raciborzu ma co najmniej roczne opóźnienie, przyznał jego wykonawca – ujawniła Najwyższa Izba Kontroli. Według hiszpańskiego Dragados powodem zwłoki są różnice w warunkach gruntowych posadowienia budowli w stosunku do dokumentacji otrzymanej od inwestora użytej do wykonania projektu budowlanego.
O kulisach jednej z największych – za ponad miliard złotych - inwestycji infrastrukturalnych bieżącej dekady traktuje opublikowany w ubiegłym tygodniu raport NIK na temat realizacji projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry przy wykorzystaniu pożyczki Banku Światowego.

Ponad 7 lat poślizgu

Według rządowego Programu dla Odry 2006 zbiornik, których ma chronić mieszkańców nadodrzańskich miast położonych od Raciborza w górę rzeki przed powodzią o skali jaka miała miejsce w 2010 i 1997 roku miał być oddany do użytkowania w 2011 r. Według obecnie obowiązującego harmonogramu budowa miała się zakończyć z w styczniu 2017 roku, a więc z ponad 6,5 letnim poślizgiem.

W ocenie Izby, realne jest zagrożenie kolejnego przesunięcia daty zakończenia budowy zbiornika Racibórz, nawet poza 2017 r. a na konieczność zmiany terminu zakończenia budowy wskazał również wykonawca robót pismem z 18 kwietnia 2014 r., w którym poinformował inwestora, iż w jego ocenie realnym terminem zakończenia tej inwestycji jest 5 grudnia 2017 r .

Do tej pory do opinii publicznej docierały tylko szczątkowe informacje dotycząc jednej z największych i najdroższych infrastrukturalnych budów infrastrukturalnych, podsycane obawami, że firma Dragados, której oferta okazała się niższa aż o 60 proc. od kosztorysu inwestorskiego, będzie miała problemy by wywiązać się z zadania.

NIK przyznaje wprawdzie, że za opóźnieniami stały też obiektowe przyczyny (zmiany przepisów prawa, wydłużonych procedur w zakresie pozyskiwania wymaganych pozwoleń, akceptacji i uzgodnień) ale ma też poważne zastrzeżenia do inwestora, którym jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który nie tylko nie potrafił wyegzekwować usług ze strony konsultanta wsparcia technicznego ale też na Dragados terminowej realizacji zadań. Co gorsza nie zapewnił praw autorskich do sporządzonej wcześniej dokumentacji budowlanej, co ograniczało możliwości koniecznej i szybkiej jej aktualizacji.

Harmonogram opóźnień

Do dnia 31 grudnia 2013 r. wykonawca robót Dragados przedłożył jedynie 14 z 31 wymaganych harmonogramem projektów wykonawczych. Cztery z nich złożone zostały w wymaganym terminie, a kolejne 10 z opóźnieniem wynoszącym od 9 do 43 dni. Ponadto spośród 14 złożonych projektów wykonawczych tylko jeden został przyjęty został przez Inżyniera Kontraktu bez zastrzeżeń, pozostałe zaś oddane wykonawcy do poprawy. Do końca 2013 r. wykonawca nie rozpoczął również prac związanych z przebudową istniejących linii energetycznych prawobrzeżnej części zbiornika (obejmujących trzy zadania), których wykonanie stanowiło tzw. „kamień milowy”, a ich zakończenie planowano na grudzień 2013 r.

Dragados nie dotrzymał też terminu wykarczowania drzew, co miało się stać dwa miesiące wcześniej. Budowa bez projektów wykonawczych RZGW Gliwice dopuścił do realizacji części robót budowlanych bez wymaganych projektów wykonawczych oraz szczegółowych programów zapewnienia jakości, co może mieć negatywny wpływ na trwałość i bezpieczeństwo całej inwestycji. Wykonawca robót w sposób rażący naruszył tym samym postanowienia warunków zawartego kontraktu. Przypadki te dotyczyły odcinka pn. „Staw Plinc i przełożenie potoku Plinc poniżej zapory czołowej”.

Jak czytamy w raporcie NIK, projekty wykonawcze dla tych fragmentów prac zostały ostatecznie zatwierdzone dopiero po upływie ponad 5 miesiącach od zakończenia robót objętych tymi projektami. Tych przypadków były więcej. Od 1 października 2013 r. do 18 grudnia 2013 r. wykonawca prowadził roboty kafarowe, polegające na wbijaniu ścianek szczelnych stalowych wokół dołu fundamentowego budowli przelewowo-spustowej, a w okresie od 15 września 2013 r. do 18 marca 2014 r. roboty polegające na formowaniu nasypów grodzy budowlanej.

Tymczasem projekt wykonawczy dla wyżej wymienionych prac został ostatecznie zaakceptowany przez Inżyniera Kontraktu dopiero 31 marca 2014 r., a Szczegółowy Program Zapewnienia Jakości dla tychże robót dopiero 10 kwietnia.

Wskazując przyczyny dopuszczenia do prowadzenia przez wykonawcę robót budowlanych bez projektów wykonawczych, pełnomocnik dyrektora RZGW w Gliwicach wyjaśnił, iż w jego ocenie takie projekty nie były wymagane dla niektórych rodzajów prac. Tymczasem NIK nie uznał tej argumentacji, gdyż obowiązek wykonania projektów wykonawczych przed rozpoczęciem robót budowlanych wynikał m.in. z postanowień zawartych kontraktów.

Kopalnia to czy zbiornik?

Podczas jednej z prowadzonych kontroli, inspektorzy NIK zwrócili uwagę na działalność kopalni kruszywa prowadzących urobek w obrębie czaszy przyszłego zbiornika. Jest ich 28 z czego 22 posiada koncesje ważne aż do roku 2025 ( dwie zostały wydane w tym roku). NIK zarzuca RZWG w Gliwicach, że nawet nie prowadzi ich ewidencji, mimo że rozwijająca się działalność w zakresie wydobycia kopalin na terenie czaszy zbiornika może w przypadku zaistnienia konieczności wypełnienia polderu wodą może stwarzać zagrożenie.

Problemem w tej sytuacji mogą się np. okazać maszyny i sprzęt, których nie da się ewakuować. Ich przemieszczenie przez masy płynącej wody może zagrozić budowlom polderu. Do tego dochodzi kolejny problem – otóż do odtwarzania skarp wyrobisk poeksploatacyjnych w czaszy używany jest granulat nieznanego pochodzenia, co może mieć wpływ na jej trwałość. Sprawę tę bada Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska.

Hiszpanie się tłumaczą

Najwyższa Izba Kontroli przedstawia też wyjaśnienia wykonawcy. Jako powód sygnalizowanego w kwietniu przełożenia terminu oddania obiektu ze stycznia na grudzień 2017 podają m.in.: różnice w warunkach gruntowych posadowienia budowli w stosunku do dokumentacji RZWG użytej do wykonania projektu budowlanego, a także nowymi wymaganiami wynikającymi z zaleceń Międzynarodowego Panelu ekspertów Banku Światowego w zakresie zmiany przesłony przeciw-filtracyjnej, co wiąże się z koniecznością przeprojektowania dokumentacji budowy zbiornika.

Jeszcze przed publikacją raportu NIK, Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej uspakajał, że inwestycja nie jest zagrożona. Jak mówił portalowi „RynekInfrastruktury.pl” na przełomie października i listopada gościła w Polsce misja Banku Światowego, która ustaliła dla inwestycji w Raciborzu program naprawczy: – Zostały uzgodnione harmonogram i „kamienie milowe” inwestycji wraz ze wskaźnikami, z których wykonawca i inżynier kontraktu będą rozliczani – stwierdził.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5