Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę dwutorowej linii elektroenergetycznej na odcinku od Ostrołęki do Olsztyna. Połączenie wyniesie około 116,6 km.
Inwestycja znajduje się w fazie projektowania. Planowane przedsięwzięcie polega na budowie napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej o napięciu 400 kV, na odcinku od miasta Ostrołęka. Linia będzie przechodzić przez gminy: Rzekuń, Lelis, Kadzidło, Baranowo, Czarnia, Wielbark, Szczytno do gminy Dźwierzuty oraz od miasta Olsztyn przez gminę Dywity do gminy Jonkowo. Linia napowietrzna będzie więc zlokalizowana na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
Inwestycja ma zastąpić istniejącą do tej pory linię 220 kV relacji Ostrołęka-Olsztyn Mątki, ze względu na coraz mniej wydajną pracę połączenia na tym napięciu. Inwestorem planowanego przedsięwzięcia jest krajowy operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Inwestor, zgodnie z narzuconymi przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, będzie zobowiązany do zastosowania odpowiednich metod dla zmniejszenia oddziaływania inwestycji na środowisko na etapie jej budowy. Wymienia się przede wszystkim konieczność zastosowania słupów nadleśnych, znaczników (odstraszaczy) ptaków na odcinku około 50 km linii oraz nadzoru przyrodniczego podczas budowy. Skuteczność zastosowanych rozwiązań pozwoli ocenić monitoring porealizacyjny, do którego zobowiązany został inwestor.