– My się z pewnymi rzeczami troszeczkę spóźniamy, konkurencja, która nas trochę wyprzedza i przyczynia się do tego, że my staramy się nadrabiać i tłumaczymy sprawy, którym nie zawiniliśmy – tłumaczył Borek podczas XX Forum Gospodarczego w Toruniu.
Pełnomocnik marszałka przyznaje, że województwo uczy się od najlepszych. – W związku z tym, że jest to nowy temat, odbyliśmy kilka programów studialnych, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Takim znaczącym wyjazdem była ubiegłoroczna wizyta kilku marszałków w USA – oznajmił Borek.
– Na terenie Kujaw i Pomorza mamy wydanych 10 koncesji, między innymi dla firmy Talisman z Kanady, czy amerykańskiego Marathon. To nie jest tylko kapitał kanadyjski czy amerykański. Te podmioty, które na naszym terenie uzyskały koncesje, również angażują się w dialog społeczny. Marszałkowie, wyczuwając, że jesteśmy na początku tej drogi, muszą zewrzeć szeregi. I tak zostało podpisane porozumienie między marszałkami tych województw, na terenie których zdiagnozowano występowanie gazu łupkowego, po to właśnie, żeby można było przeprowadzić wspólne akcje – tłumaczył Grzegorz Borek.
Pełnomocnik marszałka powiedział, że prowadzone są działania makroregionu, który wraz z województwem kujawsko-pomorskim tworzy województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie. Wspólnie będą one realizować akcję informacyjną o łupkach. Będzie ona trwać rok i zostanie przeprowadzona we współpracy ze środowiskami lokalnymi.