SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Czy nowe prawo zamówień publicznych będzie sprzyjać PPP?
W technologii BIM najważniejsze jest powiązanie zarządzania zasobami i informacją
Budownictwo drogowe i kolejowe w lepszej sytuacji niż inne sektory. Trzeba trzymać obrany kurs
Kongres Infrastruktury Polskiej online za nami. Dziękujemy za Wasz udział!
Wynagrodzenie za prace wykraczające poza zakres umowy w sprawie zamówienia publicznego
Skarga nadzwyczajna – jak reforma SN może wpłynąć na branżę budowlaną
Zamawiający ma obowiązek udowodnić proporcjonalność warunków przetargowych
System zamówień jaki znamy wkrótce odejdzie do lamusa. Mało kto jest przygotowany
Zyska, Żuchowski, Lech, Piechota i Zdanowska wezmą udział w XI Kongresie Infrastruktury Polskiej
Redakcja 05 czerwca 2023
Przedstawiciele najważniejszych podmiotów branży budowlanej, infrastrukturalnej i administracji państwowej wezmą udział w XI Kongresie Infrastruktury Polskiej (15 czerwca 2023 r., Centrum Nauki Kopernik w Warszawie). Debaty poprowadzą dziennikarze Rynku Infrastruktury, Wirtualnej Polski czy Biznes Alerty. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
Wojciech Dąbrowski: Innowacyjne projekty spółki PKP Energetyka będą kontynuowane w PGE
Michał Szymajda 05 czerwca 2023
PKP Energetyka stała się częścią Grupy PGE. Rząd dopiął swego i doprowadził do wykupienia z rąk prywatnego funduszu spółki zapewniającej dostawy energii do pociągów poruszających się po krajowych torach. De facto mówimy tu o nacjonalizacji. Rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.
Rozbudowa A4 Wrocław-Legnica. „Stary ślad to marnotrawstwo publicznych pieniędzy”
Grzegorz Rekiel 04 czerwca 2023
Jeśli 6 pasów ma być tańsze od 10 pasów ruchu o 15%, a nie o blisko 50%, to rozwiązanie jest marnotrawieniem publicznych pieniędzy – ocenił poseł Krzysztof Śmiszek w nawiązaniu do planowanej rozbudowy A4 na odcinku Legnica Południe-Wrocław Wschód.
Pomorskie. Jaki jest stan realizacji programu budowy 100 obwodnic?
GR 04 czerwca 2023
Kierowcy korzystają z obwodnicy Brzezia, a w przygotowaniu są obwodnice: Starogardu Gdańskiego, Sztumu, Człuchowa oraz Słupska i Kobylnicy. Znamy stan realizacji programu budowy 100 obwodnic w województwie pomorskim.
Tak Boeing produkuje Dreamlinery. Odwiedziliśmy fabrykę w Charleston
Mateusz Kieruzal 04 czerwca 2023
Odwiedziliśmy zakłady Boeinga w Charleston zajmujące się produkcją samolotów Boeing 787 Dreamliner. Obecnie na linii montażu końcowego znajdują się samoloty dla Air China, Etihadu, EVA Air oraz Turkish Airlines. Zobaczcie jak powstają te popularne samoloty wykorzystywane m.in. przez PLL LOT.
Niemcy kupili w maju 10 milionów biletów za 49 euro
Michał Szymajda 03 czerwca 2023
Znamy pierwsze wyniki sprzedaży biletu za 49 euro, będącego następcą oferty 9 euro ticket. Nowa oferta - Deutschland Ticket - pozwala przemieszczać się transportem publicznym w Niemczech w zasadzie bez ograniczeń.
Raben: Chcemy rozwijać intermodal, ale...
Roman Czubiński 03 czerwca 2023
Polityka transportowa państwa powinna w większym stopniu brać pod uwagę potrzeby klientów firm logistycznych. Przewozy ładunków koleją wciąż nie są wystarczająco atrakcyjne dla nadawców i odbiorców. Aby to zmienić, potrzeba na krótką metę zachęt finansowych, a na dłuższą – konsekwentnej poprawy jakości infrastruktury – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury dyrektor ds. sprzedaży Raben Transport Polska Magdalena Szaroleta.
Nowy Miesięcznik Rynek Kolejowy już w sprzedaży. Dużo CPK!
Jakub Madrjas 03 czerwca 2023
Nowy numer "Rynku Kolejowego" jest już dostępny w sprzedaży! Tematem numeru są plany CPK - ale w kontekście budowy i planowania rozkładu jazdy. Oprócz tego jak zawsze ciekawe rozmowy - m. in. z prezesami CTL Logistics. PKP Intercity, Kolei Wielkopolskich, FPS H. Cegielski i PGE. Kontynuujemy również przegląd projektów Kolej Plus i piszemy o nowym pomyśle na kolej dla Lubuskiego Trójmiasta.
Budimex zrealizował największą fabrykę dla PepsiCo w Polsce
inf. pras. budimex 03 czerwca 2023
W środę 31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays. Budowa ukończona została w rekordowo krótkim czasie - 20 miesięcy. Wytwórnia ta to największa jak dotąd inwestycja firmy PepsiCo w Polsce. Generalnym wykonawcą obiektu był Budimex.
Szczecinek blisko remontu dworca kolejowego
Jakub Rösler 03 czerwca 2023
Szczecinek w końcu wybrał wykonawcę modernizacji dworca kolejowego. Dzięki temu budynek odzyska dawny blask i funkcje dworcowe, a miasto zyska też przestrzeń do wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Remont pochłonie prawie 23 miliony złotych.
Katastrofa kolejowa w Indiach: Setki zabitych, niemal tysiąc rannych
Łukasz Malinowski 02 czerwca 2023
W katastrofie kolejowej, do której doszło w Indiach zginęło kilkadziesiąt osób a setki są ranne. W wypadku uczestniczyły składy Bengaluru – Howrah Superfast Express oraz Coromandal Express. Liczba ofiar ciągle rośnie.
NIK o dużych problemach małych portów morskich
Mikołaj Kobryński 02 czerwca 2023
Ostatnia dekada przyniosła bezprecedensowy wzrost przeładunków w polskich portach morskich. Szczególnie dynamicznym segmentem są przewozy intermodalne, ale rola transportu morskiego stała się kluczowa także w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Trend wzrostowy omija jednak małe porty morskie. Według Najwyższej Izby Kontroli ów stan rzeczy wynika nie tylko z ograniczonych funduszy i regulacji uniemożliwiających wsparcie przez budżet państwa kapitałochłonnego utrzymania infrastruktury, ale także nieprawidłowości w zarządzaniu, zarówno w wymiarze strategicznym, jak również operacyjnym i finansowym.
GSM-R: Tysiąc dni opóźnienia i gigantyczne roszczenia
Jakub Madrjas 02 czerwca 2023
Dramatycznie wygląda sytuacja związana z wdrożeniem nowoczesnego systemu łączności kolejowej GSM-R w Polsce. Sędzia zgodził się, by z realizacji kontraktu wycofał się Hercules. Pozostali uczestnicy konsorcjum (m. in. Nokia i Compremum) przeprowadzą z PLK mediacje w sprawie roszczeń. Są one gigantyczne - obie strony chcą po ok. 3 miliardy złotych, czyli więcej niż wart jest kontrakt. A ogromne opóźnienie realizacji może skutkować utratą unijnego dofinansowania.
Lufthansa skasowała 563 loty do Polski
Mateusz Kieruzal 02 czerwca 2023
Lufthansa kolejny raz podjęła decyzję o optymalizacji swojego rozkładu lotów. Tym razem, niemieckie linie lotnicze anulowały 563 lotów do Polski, które miały się odbywać w trakcie sezonu zimowego. Lufthansa anulowała łącznie aż 23 990 lotów. Redukcją oferowania objęte zostały wszystkie polskie lotniska, do których przylatują samoloty w barwach niemieckiego operatora.
Inwestor: PZP powinno premiować rzetelne firmy
Elżbieta Pałys 02 czerwca 2023
– Rynek firm drogowych jest na dobrym poziomie. Z dużą satysfakcja stwierdzam, że jakość robót wykonywanych na drogach systematycznie wzrasta – powiedział dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor, podczas Walnego Zgromadzenia członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.
Samson (ULC): Dobry czas dla przewoźników niskokosztowych
Łukasz Malinowski 01 czerwca 2023
Tanie linie lotnicze lepiej radzą sobie z następstwami rosyjskiej napaści na Ukrainę, niż przewoźnicy sieciowi. Z tego samego powodu ruch na lotniskach regionalnych odbudowuje się szybciej, niż na warszawskim Okęciu. Cały rynek powinien jednak powrócić do wyników przedpandemicznych już w przyszłym roku – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson.
Pomorskie potwierdza: Będą elektryczne pociągi na PKM
Michał Szymajda 01 czerwca 2023
– Od 12 czerwca na zelektryfikowanym odcinku PKM pojawią się pierwsze rozkładowe pociągi pasażerskie – napisał pomorski urząd marszałkowski w komunikacie, potwierdzającym tym samym informacje, które zdobył "Rynek Kolejowy". Przy okazji urzędnicy narzekają na tempo prac przy elektryfikacji linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe.
Koszalin. Bliżej otwarcia wiaduktu na al. Monte Cassino [zdjęcia]
Przemysław Farsewicz 01 czerwca 2023
Ułożono już wszystkie prefabrykowane przęsła nowego wiaduktu w Koszalinie. Na miejscu budowy jest już także metalowa konstrukcja łuku. Prace przebiegają zgodnie z obecnym harmonogramem, który pierwotnie został skorygowany z uwagi na katastrofę budowlaną. Zgodnie z planami, budowa wiaduktu ma się zakończyć w czerwcu.
Wzrost kosztów stanowi wyzwanie dla 98% firm z sektora TSL
inf. pras 01 czerwca 2023
Sektor TSL zmaga się aktualnie z wieloma wyzwaniami, spośród których zdecydowana większość ma bezpośredni wpływ na wzrost kosztów prowadzenia działalności. W minionym roku odnotowało go 98% firm transportowych . Z jednej strony biznes zmaga się z rosnącymi kosztami paliw, podwyższeniem progu płacy minimalnej, zobowiązaniami wynikającymi z Pakietu Mobilności, postępującą inflacją, a z drugiej – ograniczoną liczbą zleceń i ładunków, a także opóźnieniami w płatnościach za świadczone usługi, które utrudniają generowanie przychodów.
GDDKiA: Słuchamy rynku, zmieniamy waloryzację
Łukasz Malinowski 01 czerwca 2023
GDDKiA zapewnia, że nie jest głucha na postulaty branży i dalej pracuje nad zmianami zasad waloryzacji. Analizowane są projekty, gdzie wykonawca zbliża się do przekroczenia granicy 10 proc. Na finiszu są również rozmowy z branżą projektową i nadzorcami kontraktów.
PKP Cargo: Jest zysk, ale optymizm – ostrożny
Roman Czubiński 01 czerwca 2023
PKP Cargo osiągnęły w pierwszym kwartale zysk netto mimo spadku przewożonej masy, pracy przewozowej i udziału w rynku. Mocno spadły także przewozy intermodalne, ale spółka nadal zamierza w nie inwestować, budując terminale kupując nowy tabor. Przewoźnik deklaruje ostrożność – najtrudniejsze okoliczności mogą dopiero nadejść.
Rekordowe zainteresowanie Kongresem Infrastruktury Polskiej. Do grona partnerów dołączyły m.in. BGK, KUKE, Budimex i Mostostal Warszawa
Redakcja 01 czerwca 2023
XI Kongres Infrastruktury Polskiej (15 czerwca 2023 r., Centrum Nauki Kopernik w Warszawie) przykuwa rekordowe zainteresowanie branży budowlanej i infrastrukturalnej. Partnerami tegorocznej edycji zostały już m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Metro Warszawskie, Alstom, KUKE, Mostostal Warszawa czy Budimex, a także kilka kancelarii prawnych.
Tramwaje Warszawskie aktualizują warianty trasy między Wolą a Ochotą
Witold Urbanowicz 01 czerwca 2023
Tramwaje Warszawskie szukają firmy, która zaktualizuje wielowariantową koncepcję przebiegu między Dworcem Zachodnim a ul. Kasprzaka. W opracowaniu pojawiają się nowe warianty przebiegu, ale w grze jest też prostsze trasowanie przez al. Prymasa Tysiąclecia.
Trwa budowa obwodnicy Wąchocka. Znamy stan zaawansowania prac
GR 01 czerwca 2023
Na odcinkach stanowiących ok. 25 proc. dwujezdniowej trasy ułożone są pierwsze warstwy bitumiczne, a zaawansowanie robót ziemnych przekroczyło półmetek – trwa budowa obwodnicy Wąchocka (woj. świętokrzyskie) w ciągu drogi krajowej numer 42.
Metro na Karolin: Zastój na budowie, aneksu nie ma
Witold Urbanowicz 01 czerwca 2023
Stołeczny Ratusz regularnie chwali się postępem prac przy budowie ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra na Karolin. Ostatnio jednak powodów do informowania magistrat nie ma: na placach budowy od około dwóch tygodni niewiele się dzieje. Wykonawca przyznaje: napotkano problemy, a największym jest brak zapowiadanego aneksu na pokrycie rosnących kosztów. Władze miasta już pół roku temu twierdziły, że porozumienie jest na ostatniej prostej.
Dyrektywy Prokuratorii RP dotyczące stosowania mechanizmów waloryzacyjnych
art. sponsorowany 01 czerwca 2023
Marta Dziewulska oraz Jędrzej Witaszczak, radcowie prawni z Działu Obsługi Inwestycji i Zamówień Publicznych DSK Kancelaria, komentują ostatnie dyrektywy Prokuratorii RP dotyczące stosowania mechanizmów waloryzacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ich spostrzeżeniami.
Wiceministrowie ds. transportu o polsko-litewskich połączeniach krajowych i lokalnych
inf. pras 31 maja 2023
Poprawa infrastruktury lokalnych połączeń drogowych między Polską a Litwą, stan budowy międzynarodowego korytarza transportowego łączącego kraje bałtyckie z zachodnią Europą - Via Baltica oraz plany przebudowy drogi krajowej nr 16 od Augustowa do granicy litewskiej to główne tematy rozmowy wiceministra infrastruktury Rafała Webera z wiceministrem transportu i komunikacji Litwy Juliusem Skačkauskasem. Spotkanie na polsko-litewskim pograniczu odbyło się 31 maja 2023 r., przy okazji posiedzenia grupy roboczej do spraw drogowych połączeń transgranicznych.
Jaki węzeł Warszawa Wschód? Pierwsze propozycje
Witold Urbanowicz 31 maja 2023
Kijowska w tunelu, dworzec autobusowy po południowo-wschodniej stronie Warszawy Wschodniej, kładka rowerowa wzdłuż nasypu kolejowego i pieszy bulwar łączący Warszawę Wschodnią ze stacją metra Stadion – to niektóre z propozycji dla tzw. węzła Warszawa Wschód. Dla obszaru stacji Warszawa Wschodnia przedstawiono dwa warianty zagospodarowaniu przestrzeni, z czego jeden wydaje się w tym momencie mało realny. Projektanci przedstawili właśnie końcowe pomysły na ucywilizowanie tego obszaru.
Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem
inf. pras. 31 maja 2023
Na terenie łódzkiego oddziału GDDKiA rozpoczęły się testy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. W przyszłości system np. pomoże przekierować ruch na trasę alternatywną, poinformuje o nietypowym zdarzeniu, zbierze także informacje o ruchu. Do tej pory na 120 konstrukcjach wsporczych, bramownicach i masztach z wysięgnikami, zamontowano m.in.: 44 dużych i 19 małych tablic zmiennej treści oraz dziewięć tablic tzw. pryzmowych.
Niebanalne murale na modernizowanej stacji w Czechowicach - Dziedzicach [zdjęcia]
Przemysław Brych 31 maja 2023
W przejściu podziemnym zmodernizowanej stacji w Czechowicach-Dziedzicach pojawiły się murale. Wśród wielu malunków znajdziemy historię czechowickiego przemysłu, fabryki zapałek, walcowni lub fabryki rowerów. Znajdziemy także mapę kolei z Krakowa do Wiednia. Nie zabrało także charakterystycznej dla gminy lokalnej przyrody. Nowe przejścia podziemne zostały wyposażone w system monitoringu, który ma zapobiegać zniszczeniu malunków.
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Redakcja 31 maja 2023
Grupa Kapitałowa Mostostal Warszawa za okres 3 miesięcy 2023 roku wygenerowała przychody ze sprzedaży w kwocie 317 mln zł (w analogicznym okresie 2022 roku przychody wyniosły 301 mln zł) i wypracowała zysk ze sprzedaży w wysokości 19 mln zł (rok temu było to 22 mln zł) oraz zysk brutto na poziomie 0,7 mln zł (w analogicznym okresie 2022 roku zysk brutto wyniósł 4,6 mln zł).
Katowice: Intermodalny węzeł z bocznicą z unijnym dofinansowaniem
Redakcja/inf. pras 30 maja 2023
Pod koniec maja 2023 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie projektu o nazwie „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice”.
Stump Franki: nowe biuro w Szczecinie
informacja prasowa Stump Franki 30 maja 2023
15 maja 2023 roku firma Stump Franki otworzyła nowe biuro w Szczecinie. Firma zwiększyła tym samym swoją obecność na północy Polski mając obecnie biura w Gdańsku i Szczecinie, za które odpowiada dyrektor Andrzej Ługowski. Spółka posiada także biuro w Warszawie pod dyrekcją Adama Rosołka oraz biuro w Krakowie, które prowadzone jest przed dyrektora Marcina Wanię.
Szykuje się rozbudowa DW-579 w Błoniu. Są oferty na projekt
Przemysław Farsewicz 30 maja 2023
Droga wojewódzka nr 579, przechodząca przez środek Błonia pod Warszawą, zostanie w przyszłości przebudowana i rozbudowana. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie rozpisał przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia. Zadaniem objęte zostałyby 2 km drogi. Są już oferty na projektowanie.
10 lat ścieżki edukacyjnej w Kamieniołomie Lipówka Cemex - Rodzinny Piknik Ekologiczny
inf. pras. 30 maja 2023
Ponad 300 przedstawicieli lokalnej społeczności świętowało 27 maja dziesięciolecie Kamieniołomu Lipówka podczas Rodzinnego Pikniku Ekologicznego. To kolejna – pierwsza po przerwie spowodowanej pandemią - edycja wydarzenia organizowanego przez Cemex Polska wraz z Gminą Rędziny dla wszystkich zainteresowanych przyrodą i zdrowym, sportowym stylem życia.
Łódź od lipca z pełnym ringiem drogowym. Węzeł Emilia do rozbudowy
ep. 30 maja 2023
Węzeł Emilia na połączeniu drogi ekspresowej S14, autostrady A2 oraz drogi krajowej nr 91 ma być przebudowany. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dla tego zadania. - S14 w tym roku będzie zakończona i zamknie pierwszą obwodnicę dużego miasta w Polsce. Ostatnią finalną inwestycją, która jest tam jeszcze potrzebna to nowoczesny węzeł Emilia. To skomunikowanie [po otwarciu] będzie, ale jeszcze nie na miarę XXI wieku – powiedział wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak wynika ze słów wicepremiera, otwarcie drugiego odcinka S14 planowane jest na lipiec.
CPK: Wrocław - Łódź. Pięć umów, jeden igrek
inf. pras. 30 maja 2023
Spółka Centralny Port Komunikacyjny prowadzi już zaawansowane prace nad projektami budowlanymi dla linii kolejowej Łódź – Wrocław. Dla tego fragmentu przygotowywanej infrastruktury trwają też intensywne prace nad materiałami do wniosków o decyzje środowiskowe. To kolejny element kolejowego „igreka” łączącego Dolny Śląsk z centrum kraju.
Port w Szczecinie. Nabrzeże Czeskie gotowe już w czerwcu
inf. pras. 30 maja 2023
Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie niedługo staną się ważną częścią Portu w Szczecinie. Zabetonowano już 14 z 16 sekcji nabrzeża Czeskiego, co pozwoli na otwarcie I etapu już w sezonie letnim. Wykonawca – Grupa NDI prowadzi prace na wszystkich frontach projektu.
Vancouver: Prawo Lewisa-Mogridge’a działa. Jak usunięcie rowerów korków nie zmniejszyło
Mikołaj Kobryński 30 maja 2023
W Polsce wciąż zmiany mające na celu uspokojenie ruchu samochodowego, połączone z poprawą infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, budzą duże kontrowersje w dyskursie publicznym. Emocjonalne narracje o “absurdalnej walce z kierowcami” ciągle padają na podatny grunt. Ostatnia sytuacja po likwidacji drogi rowerowej w Vancouver pokazuje jednak, że poszerzanie przestrzeni przeznaczonej do ruchu samochodowego długofalowo powoduje wzrost tego ruchu i powrót utrudnień uciążliwych dla… samych kierowców.
Rail2Sea: Nowy korytarz kolejowy między portami trzech mórz
Roman Czubiński 30 maja 2023
Nowy kolejowy korytarz transportowy połączyć Gdańsk z Konstancą i innymi portami czarnomorskimi. Trwają prace nad wpisaniem go do sieci bazowej TEN-T. Dzięki poprawie parametrów infrastruktury kolej ma odgrywać większą rolę w przewozach towarowych między Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.
Bruksela chce ograniczyć nocne loty
Mateusz Kieruzal 29 maja 2023
Zarząd portu lotniczego Bruksela-Zaventem chce ograniczyć liczbę nocnych operacji lotniczych. Władze portu zamierzają surowiej rozprawić się z samolotami, które przylatują na brukselskie lotnisko bez posiadania nocnego slotu. Zakazana będzie realizacja rejsów, które są opóźnione i miałby być zrealizowane po godz 23:00. Powodem zmian regulaminowych są skargi lokalnej społeczności, która uważa, że normy hałasu w czasie ciszy nocnej są znacznie przekroczone.
Kraków. 3 oferty na przebudowę torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej
Jakub Rösler 29 maja 2023
ZDM Kraków chce przebudować torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej oraz wyremontować pętle tramwajową Salwator. Sęk w tym, że trzy złożone oferty znacznie przekraczają budżet zamawiającego, najtańsza o ponad 30 mln złotych.
Cemex Polska ponownie wśród liderów zarządzania różnorodnością
inf pras. 29 maja 2023
Cemex Polska dąży do stwarzania środowiska pracy, które cechuje różnorodność, możliwość doskonalenia i rozwoju, wśród różnych grup pracowników. Między innymi te cechy przedsiębiorcy zostały po raz kolejny docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynujące w Polsce Kartę Różnorodności, a firma znalazła się na liście 36 najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji przedsiębiorstw w Polsce. Ogłoszenie listy miało miejsce 25 maja podczas gali finałowej Miesiąca Różnorodności.
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka w nowej odsłonie
inf pras. 29 maja 2023
29 maja 2023 r. w szkole podstawowej w Gaju pod Krakowem odbyły się zajęcia dla najmłodszych uczniów z serii spotkań Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka. Projekt realizowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego o szacunkowej wartości 7,5 mln zł uzyskał w tym roku dofinansowanie ze środków UE w wysokości 6,375 mln zł.
Chwiałkowski o przepisach środowiskowych: Ta ustawa cofa nas do epoki PRL
Robert Chwiałkowski 29 maja 2023
Do Sejmu trafił przygotowany przez rząd projekt nowelizacji tzw. ustawy OOŚ, regulującej m.in. wydawanie decyzji środowiskowych na potrzeby inwestycji. Według rządu projektowane przepisy ułatwią i przyspieszą przygotowanie i realizację inwestycji, zwłaszcza drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. – To bubel prawny i kolejny krok do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – pisze o projektowanych przepisach Robert Chwiałkowski, członek zarządu Fundacji Dla Biebrzy.
Váradi: ULC i rząd wspierają LOT, a nie wolny rynek
Mateusz Kieruzal 29 maja 2023
József Váradi, dyrektor generalny Wizz Aira stwierdził, że polskie władze robią wszystko, aby wspierać Polskie Linie Lotnicze LOT a nie wolny rynek. Cierpieć na tym mają polscy podróżni, gdyż do władz państwowych należy ulepszania łączności międzynarodowej, wspieranie biznesu, a nie stosowanie polityki administracyjnej ograniczającej konkurencję. Wizz Air zamierza podjąć kroki prawne przeciwko ULC, gdyż działanie regulatora w sprawie wydania zezwolenia na loty do Armenii jest uznaniowe i nieuczciwe.
Gdy Wykonawca rzuca zaklęcie Subklauzuli 13.2: czyli droga do innowacji i dlaczego Zamawiający powinien rozważyć magiczny scenariusz oszczędności
art. sponsorowany 29 maja 2023
Subklauzula 13.2 Warunków Kontraktowych FIDIC, odnosząca się do Polecenia Zmiany, stwarza interesujące możliwości dla podmiotów zaangażowanych w proces budowlany.W szczególności, jest to pole do manewru dla Wykonawcy, który może na tej podstawie nie tylko zainicjować propozycję Zmiany, ale pod tym hasłem przeforsować również nowatorskie rozwiązania budowlane - pozostawiając przy okazji Zamawiającego z portfelem pełnym oszczędności i pełną listą pożytków.
Polskie Elektrownie Jądrowe mają umowę z amerykańskim konsorcjum
Mikołaj Kobryński 29 maja 2023
Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse Electric Company i Bechtel określającą zasady współpracy w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Już wkrótce zawarta zostanie kolejna umowa, już na realizację prac projektowych.
Europa liberalizuje kolej. Niezależni przewoźnicy towarowi objęli większość rynku
inf. pras 29 maja 2023
Przewoźnicy kolejowi rywalizujący z państwowymi operatorami stają się coraz ważniejszymi graczami na rynku europejskich przewozów towarowych. Jak wynika z najnowszego raportu IRG-Rail, niezależni operatorzy osiągnęli rynkową większość na poziomie 51%. Zgodnie z danymi UTK, w Polsce ok. 58% przewozów mierzonych pracą przewozową realizowanych jest poza Grupą PKP. Wzrost konkurencyjności branży kolejowych przewozów towarowych wskazuje na konieczność zmian legislacyjnych dostosowanych do potrzeb nowych graczy – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim - podsumowuje Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych.
Lijewski, ZPM Kołobrzeg: Nasz potencjał jest bardzo duży
Mikołaj Kobryński 29 maja 2023
Port morski w Kołobrzegu jest szóstym portem morskim w Polsce w zakresie wielkości przeładunków. O bieżących wyzwaniach operacyjnych, przede wszystkim związanych z przeładunkami ukraińskiego zboża, także w kontekście perypetii związanych z wprowadzeniem czasowo jednostronnego zakazu wwozu ukraińskiego zboża na rynek polski i nieuwzględnienia Kołobrzegu wśród portów tranzytowych w ramach systemu tzw. korytarzy solidarnościowych, rozmawialiśmy z Arturem Lijewskim, prezesem zarządu w Zarządzie Portu Morskiego Kołobrzeg. Dowiedzieliśmy się także o realizowanych i planowanych inwestycjach, a także wizjach na przyszłość związanych z morską energetyką wiatrową i poprawą dostępu kolejowego, a w dalszej perspektywie budową portu zewnętrznego.
Modernizacja E20: LCS Kutno dopiero w trzecim kwartale
Kasper Fiszer 28 maja 2023
Do zakończenia bardzo mocno opóźnionej modernizacji magistrali E20 pomiędzy Warszawą a Poznaniem wciąż pozostało sporo pracy. Roboty na terenie węzłów Kutno i Łowicz posuwają się naprzód, ale nie znikają wszystkie utrudnienia dla przewoźników pasażerskich i towarowych. Również pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość – pełna funkcjonalność trasy powinna zostać osiągnięta dopiero pod koniec tego roku.
Rozbudowa A4 Legnica-Wrocław. Mieszkańcy protestują, ministerstwo odpowiada
Grzegorz Rekiel 28 maja 2023
Przeciwko rozbudowie autostrady A4 między Legnicą a Wrocławiem w starym śladzie protestuje część mieszkańców Dolnego Śląska. – Analizujemy każdą uwagę, ostateczny wariant zostanie dopiero wskazany – odpowiada resort infrastruktury.