Rynek Infrastruktury
Autorzy apelu przypominają, że budowa i modernizacja dróg gminnych jest największym problemem samorządów i obszar ten wymaga pilnej i strategicznej interwencji. Gminy wyceniły swoje potrzeby związane z inwestycjami drogowymi na ponad 550 mln zł.
W województwie lubuskim jest około 200 tys. pojazdów i kierowcy oczekują konkretnych działań, które pozwolą im poruszać się po drogach w sposób cywilizowany. „Budowa gminnych dróg to zadanie własne gminy. Mocno nadszarpnięty poprzednim okresem finansowania Unii Europejskiej stan gminnych finansów sprawia, że trudno nam będzie sprostać opisanym wyżej ludzkim oczekiwaniom” – czytamy w apelu.
Członkowie zrzeszenia piszą, że polski rząd swoje własne zadania polegające na budowie autostrad i dróg krajowych finansuje ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym i gminy powinny uzyskać wsparcie na budowę dróg ze środków budżetu państwa.
Autorzy apelu domagają się zwiększenia w budżecie państwa środków na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych minimum o 100 procent. Argumentują to faktem, iż do tej pory projekty realizowane w ramach schetynówek cieszyły się powodzeniem i należałoby utrzymać 50-procentowe dofinansowanie inwestycji z tego programu.
Kolejny postulat dotyczy stworzenia formalnych warunków do skorzystania ze środków Unii Europejskiej na budowę dróg z programów regionalnych i Programu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Apel trafił do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Transportu, Finansów, Rolnictwa, prezesa rady ministrów, marszałek sejmu, marszałka i wojewody województwa lubuskiego, parlamentarzystów, mediów, a także organizacji broniących interesów samorządów.