Przygotowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Instytut Łączności mapa infrastruktury telekomunikacyjnej z pewnością ucieszy zarówno przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i samorządy. UKE liczy, że mapa będzie niezwykle pomocna przy planowaniu inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury szerokopasmowego internetu. Narzędzie powstało dzięki przeprowadzonej przez urząd w 2012 roku inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
"Każdy kto zamierza prowadzić inwestycje związane z realizacją projektów budowy szerokopasmowego internetu może już dziś skorzystać w pełni z informacji na temat istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. Wystarczy odwiedzić portal Polska Szerokopasmowa, aby skorzystać z informacji o przebiegu światłowodowych, kablowych i radiowych sieci telekomunikacyjnych oraz węzłach szkieletowych, dystrybucyjnych i dostępowych" - czytamy w oświadczeniu UKE.
Mapa pozwala w jednym miejscu znaleźć informację zarówno o pokryciu infrastrukturą telekomunikacyjną (komercyjną) i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi. Dane zostały zagregowane w sposób zapewniający zachowanie anonimowości oraz uniemożliwiają identyfikację infrastruktury operatorów, co pozwala na ochronę tajemnicy przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego.
- Udostępniona mapa pokrycia istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnym istotnie ułatwi planowanie inwestycji internetowych operatorem i samorządom. Będzie to także użyteczne narzędzie zarówno dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jak i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które koordynują prowadzone w Polsce unijne projekty budowy infrastruktury szerokopasmowej. Informacje będą także wykorzystywane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które planuje inwestycje budowy sieci szerokopasmowych w miejscowościach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy osób, a na ten cel przewidziano 59 mln euro - podsumowuje projekt prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.