Partner serwisu
Drogi i autostrady

Większa dotacja na drogi dla czterech miast

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
28-02-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Większa dotacja na drogi dla czterech miast
fot. Gastonmag, sxc.hu
Gorzów Wielopolski, Nowy Sącz, Sosnowiec i Toruń dostaną o 158 mln zł wyższe dotacje unijne na drogi, niż wynikało to z pierwotnego podziału dostępnych środków. Chodzi o środki, które Centrum Unijnych Projektów Transportowych podzieliło w ramach konkursu na drogi w miastach na prawach powiatu leżących poza siecią TEN-T.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, zwiększenie dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko, było możliwe dzięki oszczędnościom w innych projektach w ramach tego samego działania i zwiększeniu alokacji na konkurs, w którym projekty te uzyskały wsparcie.

Pierwotnie miastom tym przyznano dofinansowanie na poziomie 27 proc. wartości projektów, teraz wzrośnie ono do 85 proc. W sumie cztery miasta dostaną o 158 mln zł więcej niż planowano.

– Nie trzeba nikogo przekonywać, że transport ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Bez spójnej sieci dróg nie zbudujemy konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki, a to nasz priorytet wyrażony w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreślił, cytowany w komunikacie prasowym wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Wyższa alokacja i oszczędności 

Wyniki konkursu z działania 4.2 POIiŚ pod nazwą Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego ogłoszono na początku bieżącego roku. Projekty Gorzowa Wielkopolskiego, Nowego Sącza, Torunia i Sosnowca uzyskały po 59 punktów tj. 73,75 proc. maksymalnej punktacji. Ze względu na wysokość budżetu konkursu, unijne dofinansowanie dla nich zostało ustalone na poziomie 27 proc. wartości wydatków kwalifikowalnych. Łączna kwota dofinansowania tych inwestycji wynosiła pierwotnie 73,7 mln zł.

– Oszczędności poprzetargowe w zakontraktowanych już projektach dofinansowanych z działania 4.2 POIiŚ oraz decyzja Ministerstwa Rozwoju o podwyższeniu alokacji na konkurs, umożliwiły nam zwiększenie dotacji dla przedsięwzięć wspomnianych miast do maksymalnego pułapu, tj. 85 proc. kosztów kwalifikowalnych Obecnie dofinansowanie wynosi łącznie ponad 232,2 mln zł – poinformował w komunikacie prasowym wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Do tej pory podpisano już umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych w 9 miastach: Częstochowie, Łomży, Rybniku i Zamościu, a także Bydgoszczy, Gliwicach, Krakowie, Lesznie i Tarnowie. Łącznie otrzymały one dofinansowanie w wysokości 689 mln zł. Dziś kolejną umowę podpiszą Tychy.

Co zrealizują 

Wśród projektów, które otrzymały zwiększone do 85% dofinansowanie jest Modernizacja wschodniego wylotu DK nr 22 w Gorzowie Wlkp. na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta. To inwestycja o wartości prawie 58 mln zł. Pierwotnie miasto miało otrzymać 15,6 mln zł dofinansowania, po zwiększeniu dotacji będzie to prawie 49,3 mln zł.

Projekt obejmuje przebudowę ulic Walczaka, Bierzarina i Łukasińskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22) w Gorzowie Wielkopolskim na odcinku o długości 3,56 km. Po zakończeniu realizacji inwestycji cały odcinek będzie drogą dwukierunkową, dwujezdniową. Termin realizacji to lata 2017 – 2019.

Nowy Sącz dostanie z kolei wyższa dotację na przebudowę układu komunikacyjnego ulic Krakowskiej, Legionów i Bulwaru Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28. Wartość inwestycji to 90,8 mln zł, z czego unijna dotacja to 77,2 mln zł (pierwotnie miało to być 24,5 mln zł).

Projekt polega na rozbudowie drogi krajowej nr 28 wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, rozbudowie istniejących skrzyżowań w rejonie ulic Bulwar Narwiku – Legionów – Tarnowska (droga krajowa nr 75) i ulic Krakowska – Dunajcowa – Starowiejska. W ramach przedsięwzięcia powstanie też nowy most na Dunajcu. Przebudowany odcinek będzie liczył ok. 900 m.

Toruń większą dotację przeznaczy na przebudowę i rozbudowę ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Lipnowskiej do ul. Zdrojowej. Wartość inwestycji to 37,7 mln zł, z czego unia dołoży 31,8 mln zł. Pierwotnie miało to być 10,1 mln zł.

Ulica Łódzka leży w ciągu drogi krajowej nr 91 i jest jedną z najważniejszych dróg w regionie. Budowa i przebudowa 2,91 km drogi zapewni szybszy i bezpieczniejszy dostępu do sieci dróg krajowych, w tym S10 i A1. Termin realizacji to lata 2016-2018.

Sosnowiec planuje rozbudowę i przebudowę DK- 94 - Etap I - Rozbudowa skrzyżowania DK-94 z ul. Długosza. Wartość inwestycji to 88,9 mln zł. dotacja unijna po zwiększeniu wyniesie 73,9 mln zł, podczas gdy pierwotnie miało to być 23,5 mln zł.

Projekt dotyczy przebudowy istniejącego skrzyżowania jednopoziomowego w ciągu drogi krajowej nr 94 z ul. Długosza na węzeł dwupoziomowy. W wyniku realizacji projektu powstanie 1,31 km drogi krajowej. Głównym celem inwestycji jest poprawa dostępności transportowej miasta – droga krajowa nr 94 jest najważniejszym ciągiem komunikacyjnym łączącym Sosnowiec ze wschodnią częścią województwa śląskiego i dalej z Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną. Termin realizacji: 2018-2020.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Do ceny paliwa doliczana będzie „opłata emisyjna”

Drogi i autostrady

Rekordowe wyniki Wydawnictw ZDG TOR

Drogi i autostrady

Rekordowe wyniki Wydawnictw ZDG TOR

Redakcja 28 kwietnia 2017

PLL LOT: Pięć nowych połączeń do Izraela

Intermodal i logistyka

PLL LOT: Pięć nowych połączeń do Izraela

Justyna Urbaniak 28 lutego 2017

Zobacz również:

Do ceny paliwa doliczana będzie „opłata emisyjna”

Drogi i autostrady

Rekordowe wyniki Wydawnictw ZDG TOR

Drogi i autostrady

Rekordowe wyniki Wydawnictw ZDG TOR

Redakcja 28 kwietnia 2017

PLL LOT: Pięć nowych połączeń do Izraela

Intermodal i logistyka

PLL LOT: Pięć nowych połączeń do Izraela

Justyna Urbaniak 28 lutego 2017

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5