Arek Kowalczyk
Jak powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową Dariusz Lubera, prezes Tauronu, „Porozumienie między spółkami w sprawie współfinansowania budowy elektrowni spodziewane jest w ciągu tygodni”.
W lipcu minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że resort chce, by KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Enea może dołączyć do projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce i wyłożyć na ten cel kilka miliardów złotych – to słowa Macieja Owczarka, prezes Enei.
W lipcu Dariusz Lubera, prezes Tauronu, zadeklarował, że kierowana przez niego spółka chce mieć kilkaset MW mocy w projekcie atomowym prowadzonym przez PGE.
Także KGHM przychylnie spogląda na atomowy projekt. – Jeśli wynegocjujemy warunki, które spełnią oczekiwania KGHM, nie wykluczam naszego udziału w tym projekcie – zadeklarował niedawno na łamach „DGP” Herbert Wirth, prezes miedziowej spółki.
Przypomnijmy, że niedawno konkurujące ze sobą na rynku spółki porozumiały się w sprawie wspólnych poszukiwań gazu łupkowego. - Podpisaliśmy bardzo ważny dokument, który jednoczy trzech największych konkurentów w branży. Jesteśmy konkurentami i nimi pozostaniemy, ale w tym przedsięwzięciu gramy razem – powiedział Maciej Owczarek, prezes Enei podczas podpisania umowy ramowej pomiędzy PGNiG, Eneą, KGHM Polska Miedź, PGE i Tauronem Polską Energią dotyczącej współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego.
Polska Grupa Energetyczna, zakłada, że pierwsza elektrownia jądrowa o mocy ok. 3000 MW powstanie w 2025 r. Drugi blok, również o mocy 3000 MW, może powstać do 2029 r. PGE wskazała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej w Polsce. Wszystkie są położone nad Morzem Bałtyckim. Są to: Żarnowiec, Choczewo, Gąski.
W celu realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w grudniu 2009 r. powstała spółka PGE Energia Jądrowa, która zarządza segmentem Energetyki jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE, realizując strategiczne działania związane z przygotowaniem projektu budowy elektrowni jądrowych. Spółka wypracowuje podstawy do podejmowania decyzji strategicznych, przeprowadza wstępne analizy lokalizacyjne, współpracuje z kontrahentami biznesowymi oraz organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Z kolei w styczniu 2010 roku zarejestrowana została spółka celowa PGE EJ 1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę elektrowni jądrowej. PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz za przeprowadzenie postępowania na wybór dostawcy technologii.
W przetargu na wybór technologii pod uwagę brane będą najnowsze technologie tzw. generacji III lub III+. Wśród zainteresowanych dostarczeniem technologii jądrowych na potrzeby polskiego projektu wymienia się Westinghouse, GE-Hitachi, Mitsubishi, KEPCO (Korean Power Electric Corporation), Mitsubishi, Areva, AECL (Atomic Energy of Canada Limited) oraz ATMEA (joint venture AREVY i Mitsubishi Heavy Industries).