Łukasz Malinowski
Wniosek – w formie projektu dyrektywy – ma na celu ustanowienie wspólnych europejskich ram w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich oraz zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną w państwach członkowskich UE, aby zapewnić zrównoważony rozwój działalności morskiej i przybrzeżnej oraz zrównoważone korzystanie z zasobów na morzu i na wybrzeżu.
Komisarz UE ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki powiedziała: – Proponujemy dzisiaj kolejny krok w kierunku zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej i oferujemy nowe narzędzie realizacji naszej strategii „niebieskiego wzrostu”. Poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i inwestycji na morzu, dyrektywa przyczyni się do urzeczywistnienia potencjału europejskiej „niebieskiej gospodarki” w zakresie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: – Niniejsza inicjatywa przyczyni się do stworzenia zdrowego środowiska i lepszych warunków życia dla 200 mln obywateli UE mieszkających w regionach przybrzeżnych. Powinna ona również pomóc zachować wyjątkową i zróżnicowaną linię brzegową oraz ekosystemy, w których znajdują się cenne siedliska roślin i zwierząt.
Na obszarach morskich i przybrzeżnych zwiększa się poziom działalności człowieka i działalności gospodarczej np. w zakresie morskiej energii wiatrowej, podmorskich kabli i rurociągów, transportu morskiego, rybołówstwa i akwakultury, ale niewystarczająca koordynacja może prowadzić do rywalizacji o przestrzeń i wywierać presję na cenne zasoby.