SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
UTLC ERA traci na wojnie
Roman Czubiński 26 sierpnia 2023
Przewozy z Chin do Unii Europejskiej po kolejowym Nowym Jedwabnym Szlaku spadły w ubiegłym roku o jedną trzecią. Rosnący import z Chin do Rosji nie jest w stanie tego zrekompensować – wynika z raportu UTLC ERA za rok 2022. W dokumencie nie ma jednak ani słowa o prawdziwej przyczynie spadku przewozów: rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie.
UTLC ERA: Dynamiczny wzrost przewozów i... podwyżki cen
UTLC ERA: Mimo kryzysu przewozy przez Białoruś mają się dobrze
UTLC ERA: Optymistyczne prognozy na przyszły rok
PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu
Mikołaj Kobryński 24 sierpnia 2023
Niemal 400 mln zł – tyle łącznie wyniosą nakłady inwestycyjne PERN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia związane ze zwiększeniem powierzchni magazynowej w bazie paliw w Dębogórzu w powiecie puckim. Inwestycja wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na import paliw do Polski drogą morską.
PERN zwiększa możliwości importu paliw
Świnoujście: Nowa infrastruktura dla Straży Granicznej
Mikołaj Kobryński 16 sierpnia 2023
W świnoujskim porcie morskim w rejonie terminala LNG powstanie nowa infrastruktura dla Straży Granicznej, która podpisała porozumienie w tej sprawie ze spółką Gaz-System, zarządzającą siecią gazociągów przesyłowych i innymi obiektami o strategicznym znaczeniu dla rynku gazu ziemnego w Polsce, w tym znajdującym się w Świnoujściu terminalem LNG. Przedstawiciele rządu nie ukrywają, że porozumienie ma związek z agresywną postawą Rosji i związanymi z nią nowymi zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej państwa.
Straż Graniczna: Pozostawiony bagaż powoduje prawie 1,4 tys. interwencji
Port Gdańsk przygotowuje się na dużo większe wolumeny zboża
Mikołaj Kobryński 11 sierpnia 2023
W ostatnich kwartałach wobec ekonomicznych konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę w centrum uwagi w odniesieniu do polskich portów morskich znalazły się przeładunki węgla kamiennego. Blokada portów czarnomorskich spowodowała jednak konieczność znalezienia alternatywnych szlaków eksportowych dla ukraińskiego zboża. Polska z wielu przyczyn również w tej kwestii jest dla Ukrainy partnerem pierwszego wyboru. Dlatego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i operatorzy poszczególnych terminali rozbudowują infrastrukturę przeznaczoną do przeładunku zbóż.
Port Gdańsk: Jest przetarg na rozbudowę Nabrzeża Węglowego
Port Gdańsk idzie na rekord. "Bardzo dobre półrocze"
Nabrzeże Przemysłowe w Porcie Gdańsk. Roboty drogowe wykonane w 90 proc.
Nowy Jedwabny Szlak: Pociągi z Chin – głównie do Rosji
Roman Czubiński 06 sierpnia 2023
Zdecydowana większość pociągów z Chin na Nowym Jedwabnym Szlaku kończy obecnie trasę w Rosji. Obecne wolumeny kolejowych przewozów towarowych między oboma państwami nie będą już jednak zapewne znacząco rosły. Przyczyną jest słabnięcie rosyjskiej gospodarki – informuje portal RailFreight.com.
Kazachstan: Pieniądze EBOiR pomogą zmodernizować nitkę Jedwabnego Szlaku
Nowy Jedwabny Szlak: Przewozy wzrosły, ale problemy pozostają
Ukraina: Tranzyt pociągów wstrzymany. Będzie pozew do Brukseli?
Minister rozwoju i technologii nie wyklucza zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią
Mikołaj Kobryński 03 sierpnia 2023
Minister Waldemar Buda w wypowiedzi dla Polsat News nie wykluczył zamknięcia wszystkich przejść granicznych między Polską a Białorusią. – Narasta pewnego rodzaju zagrożenie. Ruchy wagnerowców, komunikaty co do koncentracji rosyjskich wojsk, sprawiają, że powinniśmy się nad tym głęboko zastanowić – mówił minister rozwoju i technologii.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Szczecin i Świnoujście: 18,1 mln ton ładunków w pierwszym półroczu
Mikołaj Kobryński 27 lipca 2023
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przedstawił wyniki przeładunkowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Przy ogólnym wzroście przeładunków o 3,5% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku szczególną uwagę zwraca wzrost przewozów węgla kamiennego o 60% oraz zbóż o ponad 45%.
Porty Szczecin-Świnoujście. Więcej ładunków w lutym
Krym: Most drogowy zniszczony. Skuteczny atak Ukrainy
Mikołaj Kobryński 17 lipca 2023
W nocy doszło do wybuchów na Moście Krymskim, łączącym terytorium Federacji Rosyjskiej z okupowaną przez nią Autonomiczną Republiką Krymu, będącą częścią Ukrainy. Według niektórych informacji uszkodzona została tylko nawierzchnia na drogowej nitce przeprawy, nie została natomiast uszkodzona część kolejowa. Inne informacje wskazują jednak na uszkodzenie również dwóch przęseł.
Most Krymski: Ruch wznowiony, czy przeprawa kolejowa wytrzyma?
Emilewicz: Zabiegamy o mocną obecność gospodarczą Polski na Ukrainie
oprac.ep. 14 lipca 2023
– Z naszymi partnerami z Ukrainy prowadzimy ciągły dialog dotyczący wyzwań, z jakimi cały czas się mierzymy oraz szansami, jakie niesie powojenna odbudowa tego kraju – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.
Sieć TEN-T a porty morskie. „Na porty musimy patrzeć szerzej”
Zbigniew Jakubas: Wzrost PKB Polski? Mam wątpliwości
BGK: 5 mld dolarów są warte woda, wodór i węgiel
Buda: Mamy zagwarantowany udział polskich firm w odbudowie Ukrainy
ep. 12 lipca 2023
Mamy zarówno deklaracje polityczne, jak i gwarancje „na piśmie”, że polskie firmy będą preferowane przy odbudowie Ukrainy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W Sejmie procedowana jest ustawa, która ma pomóc w działalności za wschodnia granicą.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Zakaz wjazdu przyczep i naczep zarejestrowanych w Rosji już obowiązuje
inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 05 lipca 2023
Rada Unii Europejskiej przyjęła 23 czerwca 2023 r. 11. pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, który obejmuje m.in. zakaz wjazdu do Unii Europejskiej przyczep i naczep zarejestrowanych w tym kraju.
Zełenski: Chcemy, żeby polskie firmy były liderem w odbudowie Ukrainy
Ukraina: Skutek inwazji – trzęsienie ziemi w handlu
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Trzy porty rzeczne i zachodnie przejścia lądowe utrzymują Ukrainę przy życiu
Jacek Płaza 28 czerwca 2023
Na Ukrainie od maja 2023 r. przy odbudowie infrastruktury torowej pracuje około 60 tys. pracowników. Czasy napraw znacznie się skróciły. Po zablokowaniu głównych portów dla logistyki pozostały tylko dwie niezawodne trasy – trzy porty rzeczne regionu Dunaju i zachodnie przejścia lądowe. Wąskie gardła logistyki kolejowej to niewystarczająca przepustowość przejść granicznych, inny rozstaw torów i niewystarczająca liczba terminali magazynowych i przeładunkowych, gdzie potrzebni są prywatni inwestorzy.– piszą autorzy raportu „Polsko-ukraińskie relacje transportowe”.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Grzegorz Rekiel 11 czerwca 2023
W Polsce działają 1474 spółki, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski podmiot gospodarczy lub osoba będąca obywatelem Rosji. 97 podmiotów prowadzi działalność dotyczącą transportu drogowego towarów – poinformował Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Remont torów wcale nie wstrzymał ruchu pociągów z Rosji. Jeszcze.
GDDKiA – jakie inwestycje na granicy ukraińskiej?
Łukasz Malinowski 10 czerwca 2023
Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała jak ważna jest infrastruktura transportowa oraz jak bardzo potrzebujemy poprawy jej efektywności na granicy. Najwięcej do zrobienia mają kolejarze, ale także w przypadku dróg jest kilka istotnych zadań do wykonania. Oto jakie są plany GDDKiA w tym zakresie.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Jeszcze przynajmniej rok bez kontyngentów zezwoleń na granicy z Ukrainą
Kasper Fiszer 20 maja 2023
Przynajmniej do końca czerwca przyszłego roku nie wybuchnie na nowo konflikt pomiędzy Polską a Ukrainą dotyczący puli zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych na wjazd do naszego kraju. Przed zeszłoroczną agresją Rosji strony spierały się o przysługujące obu krajom kontyngenty. Chwilowo problem zniknął w związku z wprowadzeniem przepisów unijnych czasowo liberalizujących kwestię przekraczania granicy UE i prowadzenia na jej terenie przewozów.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Logistyka: Szanse przed Polską. Czy zostaną wykorzystane?
Czubiński Roman 02 maja 2023
Dekarbonizacja transportu, w tym – oparcie go w większym niż dotąd stopniu o kolej, to jeden z warunków dalszego rozwoju gospodarczego Polski – to uznali uczestnicy debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Nasz kraj może skorzystać na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw, jednak w tym celu potrzeba dodatkowych działań, między innymi – uproszczenia przepisów i poprawy jakości infrastruktury. Rozwój gospodarczy wymaga też poradzenia sobie z rosnącymi cenami energii oraz odblokowania przeznaczonych dla Polski funduszy unijnych.
Branża TSI: Dekarbonizacja to konieczność
FPPE: Potrzeba więcej zachęt finansowych dla kupujących samochody elektryczne
Siemens: Systemy ładowania muszą ze sobą współpracować
Czym jest Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy?
inf. pras oprac. JM 30 marca 2023
W Rzeszowie już drugi dzień trwa Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. To wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF).
Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
Kolejna tura rozmów polsko-ukraińskich bez przełomu dla wywozu zbóż
Eksport z Ukrainy to gigantyczne wyzwanie logistyczne. Jest decyzja Komisji Europejskiej
KE: Inwestycje w kolej będą ważnym elementem odbudowy Ukrainy
Newseria 25 lutego 2023
Integracja polskiego i ukraińskiego systemu kolejowego będzie jednym z kluczowych elementów włączania tego kraju w struktury UE. Jak na razie utrudnia ją wiele czynników – od różnic w rozstawie torów i taborze, poprzez różne systemy zasilania trakcji elektrycznej, aż po bariery biurokratyczne. Dlatego też ten proces – który ma być jednym z elementów większego planu odbudowy Ukrainy z powojennych zniszczeń – będzie wymagać wielomiliardowych inwestycji. Komisja Europejska podkreśla jednak, że środki na ten cel będą ściśle powiązane z integracją Ukrainy z UE i reformami w tym kraju.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Ukraina. Trzeba 100 mld dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury
Elżbieta Pałys 24 lutego 2023
Rosja całkowicie zniszczyła ponad 165 obiektów infrastruktury na terenie Ukrainy. Żeby je odbudować, potrzeba ponad 100 mld dolarów. W perspektywie długofalowej może to być nawet 350 mld dolarów, a kwoty te mogą jeszcze wzrosnąć.
USA zamykają niebo dla Rosjan
Budimex pomoże pracownikom z Ukrainy
Ukraińcy demontują znaki drogowe. Rosjanom będzie trudniej
Ukraina: Skutek inwazji – trzęsienie ziemi w handlu
Roman Czubiński 24 lutego 2023
Jedną z konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę były daleko idące zmiany w międzynarodowym handlu i logistyce. W przypadku samej Ukrainy żegluga morska straciła dominujące znaczenie w wymianie towarowej na rzecz transportu samochodowego i – w mniejszym stopniu – kolejowego. Zdecydowanym zmianom uległy też globalne szlaki logistyczne.
Zakaz wjazdu przyczep i naczep zarejestrowanych w Rosji już obowiązuje
Zełenski: Chcemy, żeby polskie firmy były liderem w odbudowie Ukrainy
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
FPP pozytywnie o nowelizacji ustawy ubezpieczeń eksportowych
inf. pras 22 lutego 2023
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że projektowana nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa ułatwi polskim firmom zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy oraz wzmocni zachęty do inwestycji m.in. w OZE. Zdaniem FPP nowy projekt skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii to bardzo potrzebne regulacje, które pozwolą na znacznie skuteczniejsze wykorzystanie instrumentów gwarancyjnych zapewnianych przez Skarb Państwa do długofalowego wspierania rozwoju eksportu, inwestycji zagranicznych. To także odpowiedź na najpoważniejsze wyzwania polskiej gospodarki związane z odbudową Ukrainy oraz transformacją w obszarze energetyki.
Premier powołał wiceministrów rozwoju i technologii
Ministrowie transportu Europy: rola unijnych korytarzy coraz większa
Kasper Fiszer 20 lutego 2023
W dobie trwającej wojny w Ukrainie coraz ważniejszą kwestią staje się dostosowanie infrastruktury do potrzeb gospodarczych i militarnych z uwzględnieniem państwa spoza UE. Odpowiedzialni za politykę transportową w rządach kilku krajów Europy podkreślają, że rozszerzenie sieci TEN-T będzie mieć pozytywne konsekwencje dla bezpieczeństwa obywateli.
Rail2Sea: Nowy korytarz kolejowy między portami trzech mórz
Serce Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem wycenione. Znów drogo
PCC Intermodal: Rozwijamy się mimo niepewności na rynku
Roman Czubiński 19 lutego 2023
Wybuch wojny w Ukrainie wymusił duże zmiany w siatce połączeń, ale nie pogorszył wyników przewozowych ani finansowych. Spółka unowocześniła tabor, a także infrastrukturę terminalu w Brzegu Dolnym. W nowym roku operator chce częściej uruchamiać pociągi łączące Polskę i Ukrainę z Europą Zachodnią – wynika z informacji, jakie otrzymaliśmy z PCC Intermodal.
PCC rozbuduje terminal w Brzegu Dolnym
Terminal kontenerowy w Gliwicach rozbudowany
PCC Intermodal rozbuduje terminal w Gliwicach
Adamczyk: Ruch w Europie się zmienia. 27 razy więcej zboża z Ukrainy do Polski
Kasper Fiszer 15 lutego 2023
W sytuacji wojny na Ukrainie potoki towarów w Europie bardzo się zmieniły – mówił podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu mówił, że to właśnie silniejsze związki gospodarcze i konieczność wzięcia pod uwagę aspektów militarnych sprawiły, że korytarze transeuropejskiej sieci dróg i linii kolejowych zostały wydłużone na Ukrainę i do Mołdawii. Jak wynikało z jego słów, za tym rozwiązaniem stoją konkretne dane mówiące o radykalnym zwiększeniu liczby transportowanych ładunków.
Adamczyk: Musimy lepiej wykorzystać położenie dane nam przez Boga i historię
Adamczyk zapowiada najlepiej zorganizowaną kolej w Europie
Adamczyk w Korei: LOT zbliża kraje
Rosja wywołuje kolejny kryzys żywnościowy. Szlak Morza Czarnego zagrożony
Jakub Madrjas 31 października 2022
Otwarty dzięki współpracy ONZ i Turcji szlak wywozu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne znów jest zagrożony. Z paktu pod fałszywym pretekstem wycofała się Rosja, co wstrzymało ruch statków w niedzielę, 30 października. Ukraina ,USA i Turcja działają, by nie dopuścić do wzrostu cen żywności na świecie.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Raport ws. odbudowy Ukrainy. Jaką rolę odegrają polskie firmy?
Grzegorz Rekiel 16 października 2022
Do tej pory Ukraina odgrywała dla polskich firm raczej drugorzędną rolę, ale jednocześnie nasze podmioty zaliczały się do zaliczały się do grona największych dostawców zewnętrznych na ukraiński rynek. Nad ewentualnym udziałem naszego kraju w przyszłej odbudowie Ukrainy zastanawiają się analitycy Pekao S.A.
Strabag i ÖBB Rail Cargo Group ustawią tymczasowe domy dla ofiar trzęsienia ziemi
CEF sfinansuje pojazdy i infrastrukturę wodorową
Polska i Ukraina będą wspólnie aplikować o środki na infrastrukturę
Wojna i transport intermodalny: zagrożenia i szanse
Roman Czubiński 12 października 2022
Skutki agresji Rosji na Ukrainę dla intermodalu w Polsce są szerokie i wieloaspektowe. Polski rynek intermodalny w większości poradził sobie jednak ze skutkami zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Pozycja Polski na intermodalnej mapie Europy będzie zależała w dużym stopniu od skuteczności udrażniania infrastruktury, w tym na granicy z Ukrainą – to wnioski z debaty otwarcia II Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Gospodarka morska w oczekiwaniu na MEW
Stocznia Remontowa: Budujemy coraz mniej emisyjne statki
Prof. Grzelakowski: Logistyka dla Chin to przede wszystkim polityka, dopiero potem biznes
Intercor: Ukraina potrzebuje przejrzystych przetargów
Łukasz Malinowski 10 października 2022
Nie tylko pokój i finansowanie, ale przede wszystkim przejrzyste prawo zamówień publicznych i jasne przepisy zachęcą do inwestowania w Ukrainie. O tym, jakie warunki są niezbędne do wejścia na rynek naszego prowadzącego wojnę z Rosją sąsiada mówił Piotr Jurczyk, prezes Intercor.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Most Krymski: Ruch wznowiony, czy przeprawa kolejowa wytrzyma?
simetra 09 października 2022
Władze rosyjskie poinformowały o wznowieniu ruchu drogowego i kolejowego na Moście Krymskim. Przeprawa drogowa funkcjonuje w trybie wahadłowym. Po moście kolejowym przejechały pociągi pasażerskie, ale stan jego konstrukcji po pożarze nie jest znany.
Krym: Most drogowy zniszczony. Skuteczny atak Ukrainy
Most na Krym częściowo zniszczony [wideo]
simetra 08 października 2022
Wybudowany przez Rosjan most na Krym został poważnie uszkodzony. Zniszczone zostało jeden z elementów przeprawy drogowej. Płonie skład z cysternami na kolejowej części mostu. Zniszczeniu nie uległy główne elementy konstrukcyjne.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
Grzegorz Rekiel 07 października 2022
Na prawie 115 miliardów dolarów zostały dotychczas oszacowane bezpośrednie straty poniesione przez Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji. W przypadku infrastruktury transportowej, czyli m.in. dróg oraz sieci kolejowej, przekraczają one 35 mld USD.
Czym jest Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy?
Kolejna tura rozmów polsko-ukraińskich bez przełomu dla wywozu zbóż
Eksport z Ukrainy to gigantyczne wyzwanie logistyczne. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Poczta Polska chce wozić przesyłki z Ukrainy w pociągach pasażerskich
Kasper Fiszer 04 października 2022
Jak przed laty przesyłki pocztowe będą wkrótce przewożone w pociągach pasażerskich? Poczta Polska oraz jej ukraiński odpowiednik analizują możliwości nadawania międzynarodowej poczty koleją. Wynika to z problemów w obsłudze ruchu pocztowego samochodami.
Ukraina: Poczta wróci na kolej
Poczta Polska: Pojazdy elektryczne docenione przez pracowników
ÖBB Rail Cargo pomaga Ukrainie wywozić zboże
Przemysław Farsewicz 15 września 2022
ÖBB Rail Cargo pochwaliło się, że od początku rosyjskiego najazdu na Ukrainę, przewiozło 580 tys. ton zboża. To efekt współpracy austriackiego przewoźnika z Ukrzaliznycią.
Jest zakaz dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
Czy przedsiębiorcy w Polsce zwracają uwagę na emisyjność transportu?
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
Budimex: Ukrainę może odbudować tylko kompetentna kadra
Kasper Fiszer 13 września 2022
Budimex upatruje źródeł swojego sukcesu na rynku polskim w wysoko wykwalifikowanej kadrze. Wskazuje też, że aby odbudować Ukrainę po trwającej wojnie z Rosją, będzie potrzeba wykwalifikowanych pracowników różnych sektorów. Spółka zachęca studentów polskich uczelni z Ukrainy, by ci uzupełnili swoje wykształcenie stażem w jednej z największych polskich firm budowlanych.
Budimex w indeksie MSCI Poland
Budimex zakończył ważny etap budowy mostu w niemieckim Liepe
„Ucz się i buduj praktykę” – Budimex podsumowuje wiosenną edycję praktyk zawodowych dla techników i ogłasza kolejny nabór
Import węgla zapchał dostęp do Portu Gdańsk
Jakub Madrjas 08 września 2022
Przewoźnicy kolejowi od podjęcia przez rząd decyzji o scedowaniu na PKP Cargo zadania przewozu węgla skarżą się na ograniczony dostęp do portu w Gdańsku. - Wąskim gardłem są porty i ograniczona ich przepustowość, pracujemy nad jej zwiększeniem - przyznaje premier Mateusz Morawiecki.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Wielka Brytania pomoże Ukrainie w odbudowie portów i torów
Przemysław Farsewicz 07 września 2022
Brytyjski rząd poinformował o zawiązanym z Ukrainą pakcie o współpracy. Eksperci ds. infrastruktury transportowej w Wielkiej Brytanii będą dzielić się wiedzą przy odbudowie zniszczonych przez wojnę lotnisk, pasów startowych, torów kolejowych i portów.
Chińskie cmentarzyska samochodów elektrycznych
Czy polski sektor TSL jest gotowy na deglobalizację?
USA i UE razem zrobią biznes na transformacji energetycznej?
Ministerstwo o uchwale przeładunkowej. Bez konkretów
Roman Czubiński 25 sierpnia 2022
Rząd nie przekazuje konkretnych informacji na temat szczegółów „uchwały przeładunkowej”. Nie wiadomo, jakie dokładnie obowiązki nakłada ona na zarządców portów ani jakie inwestycje zostaną przeprowadzone. Czasu do sezonu grzewczego zostało tymczasem coraz mniej.
ZOPI: Brak waloryzacji to problemy w realizacji ważnych inwestycji
Inwestycje drogowe w Bydgoszczy z rządowym wsparciem
Polska – Ukraina: Spór o zezwolenia dla przewoźników rozwiązuje UE. Czasowo?
Udało się wywieźć 10 mln ton zbóż z Ukrainy. Którędy? To tajne
Jakub Madrjas 22 sierpnia 2022
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen donosi o połowicznym sukcesie akcji wywozu zbóż z Ukrainy udać się miał wywóz 10 mln z 20 mln ton zalegających w elewatorach. Nie wiadomo jednak jak się to udało, skoro przez Polskę przejechała najwyżej co dziesiąta tona ziarna.
Ukraina wyśle do Egiptu transporty pszenicy koleją
Ważne przejście drogowe do Ukrainy zwiększa przepustowość
Jakub Madrjas 16 sierpnia 2022
Ukraińskie służby otworzyły 16 sierpnia kolejne usprawnienia w obszarze przejścia granicznego do Polski Korczowa-Krakowiec. To m.in. nowy pas do odpraw autobusowych, który ma ułatwić podróże pasażerskie.
Przejście graniczne na Białoruś zamknięte do odwołania
Do Polski przyjechało już 410 tys. osób z Ukrainy
Miliony wydane na tory… do zamkniętej granicy
Polska – Ukraina: Spór o zezwolenia dla przewoźników rozwiązuje UE. Czasowo?
Kasper Fiszer 13 sierpnia 2022
Rządy Polski i Ukrainy, które nie mogły dojść do porozumienia w sprawie wielkości kontyngentów zezwoleń dla przewoźników drogowych chcących wjeżdżać do drugiego z krajów, pogodziła Unia Europejska. Zawarła ona bowiem umowę z Ukrainą, na mocy której firmy z tego kraju mogą bez przeszkód operować na całym obszarze wspólnoty, realizując transport dwustronny bądź tranzytowy. Porozumienie ma jednak charakter czasowy.
ZOPI: Brak waloryzacji to problemy w realizacji ważnych inwestycji
Inwestycje drogowe w Bydgoszczy z rządowym wsparciem
Ministerstwo o uchwale przeładunkowej. Bez konkretów
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl 07 sierpnia 2022
Unijne sankcje na import surowców energetycznych miały rzucić Rosję na kolana. Tymczasem nigdy wcześniej Moskwa nie zarobiła na sprzedaży do Europy (w tym do Polski), takich pieniędzy, jak w ostatnich miesiącach.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Remont torów wcale nie wstrzymał ruchu pociągów z Rosji. Jeszcze.
Rząd szykuje ofertę dla Ukrainy. Polskie firmy gotowe pomóc w odbudowie
Redakcja 01 sierpnia 2022
Pół tysiąca polskich firm jest zainteresowanych odbudową zniszczonej przez wojnę Ukrainy. Polska szykuje specjalny raport w tej sprawie. Zamierza przedłożyć Ukrainie ofertę pomocy ze strony polskiej.
Budimex wchodzi na plac budowy słowackiej autostrady
Ruszy tranzyt z Ukrainy przez Polskę
Czechy. Trzeba od nowa ułożyć beton na fragmencie autostrady
Z Odessy wypłynął statek ze zbożem. Pierwszy od wybuchu wojny
ep. 01 sierpnia 2022
Jest realny przełom w transporcie zboża z Ukrainy. W poniedziałek rano z Odessy wypłynął pierwszy statek załadowany kukurydzą.
Jest zakaz dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
Czy przedsiębiorcy w Polsce zwracają uwagę na emisyjność transportu?
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
Ile będzie kosztować odbudowa Ukrainy?
Redakcja 25 lipca 2022
Odbudowa Ukrainy to odtworzenie jej zdolności wytwarzania i poukładanie procesów – co wymaga setek miliardów euro. To może być nawet tysiąc miliardów. Potrzeby są ogromne – odbudowa infrastruktury, zdolności wytwórczych przedsiębiorstw, domów i mieszkań oraz usług publicznych – jak np. szkoły i przedszkola. Do tego dochodzi infrastruktura energetyczna. Będzie to zatem proces rozciągnięty na wiele lat.
Sanok z drugim podejściem na nowy most nad Sanem
Porr wybrany do realizacji inwestycji w porcie Gdańsk
Budimex wybrany do prac przy stopniu wodnym Malczyce
Kolejna tura rozmów polsko-ukraińskich bez przełomu dla wywozu zbóż
Jakub Madrjas 21 lipca 2022
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o kolejnej turze rozmów ze stroną ukraińską na temat przewozów kolejowych i drogowych pomiędzy krajami. Przełomu w rozwiązaniu problemu, który wpływa na światowy kryzys żywnościowy wciąż jednak nie widać.
Czym jest Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy?
Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
Eksport z Ukrainy to gigantyczne wyzwanie logistyczne. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Ukraińskie zboże będzie płynąć Dunajem
Magdalena Chajzler 13 lipca 2022
Ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow poinformował, że już 16 statków towarowych przepłynęło przez ujście Bystre na Dunaju, aby odebrać zboże z ukraińskich portów rzecznych rozlokowanych wzdłuż rzeki. Zboże ma być przeznaczone na eksport, zwłaszcza do krajów afrykańskich. Władze Ukrainy planują utrzymać wysokie tempo przerzutu zboża Dunajem.
Duży spadek liczby wystawianych faktur w branży TSL
Girteka o obsłudze i przyszłości logistyki chłodniczych łańcuchów dostaw
Pod Warszawą powstało nowe centrum logistyczne Żabki
Jak realizować i waloryzować kontrakty? „Czasem jest to niemożliwe”
Kasper Fiszer 22 czerwca 2022
Gorącym tematem branży infrastrukturalnej pozostaje kwestia waloryzacji kontraktów. Spełnienie oczekiwań finansowych wykonawców nie zawsze rozwiązuje jednak całkowicie problemy. W części przypadków realizacja robót jest bowiem praktycznie niemożliwa z uwagi na brak dostępności materiałów.
Aukcje elektroniczne: Mechanizm rodzący patologie czy jedynie obnażający kondycję rynku?
Zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwe nawet w dobie wojny na Ukrainie
Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników
Aukcje elektroniczne: Mechanizm rodzący patologie czy jedynie obnażający kondycję rynku?
Kasper Fiszer 21 czerwca 2022
Jednym z najgorętszych tematów branży infrastrukturalnej jest ocena stosowanego głównie przez PKP PLK mechanizmu aukcji elektronicznej. Z jednej strony przynosi on atrakcyjne cenowo rozstrzygnięcia, z drugiej zaś może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem źle skalkulowanych ofert. Raczej nie spotyka się też z uznaniem podmiotów wykonawczych.
Jak realizować i waloryzować kontrakty? „Czasem jest to niemożliwe”
Zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwe nawet w dobie wojny na Ukrainie
Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników
Ekspert: gazu nie zabraknie, ale trzeba się liczyć z dalszymi wzrostami cen
Grzegorz Rekiel 20 czerwca 2022
Polskie magazyny, których pojemność odpowiada 1/7 rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny, są zapełnione w 96 procentach – zauważył komandor podporucznik Tomasz Chyła, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Wiceprezes PGNiG: Wodór i biometan będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne
PGNiG ma się połączyć z Orlenem. Jest zgoda rządu
Gdzie powstaną pierwsze stacje wodorowe
Zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwe nawet w dobie wojny na Ukrainie
Kasper Fiszer 16 czerwca 2022
Polski sektor budownictwa infrastrukturalnego musi się mierzyć z wyjazdem części ukraińskich pracowników na wojnę. Choć nie zagraża to działalności przedsiębiorstw, mogą one poszukiwać nowych pracowników wśród obywateli innych krajów. Tymczasem zatrudnianie ich bywa bardzo trudne i czasochłonne.
Jak realizować i waloryzować kontrakty? „Czasem jest to niemożliwe”
Aukcje elektroniczne: Mechanizm rodzący patologie czy jedynie obnażający kondycję rynku?
Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników
Ukraińcy w polskiej branży budowlanej: Ubyło nawet 10 proc. pracowników
Kasper Fiszer 13 czerwca 2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę mocno zmieniła polski rynek pracy. Branża infrastrukturalna odczuła wyjazd wielu mężczyzn, którzy podjęli walkę zbrojną z okupantem. Zdarza się więc, że zwłaszcza w przypadku inwestycji lokalnych trudno jest skompletować niezbędny personel.
Jak realizować i waloryzować kontrakty? „Czasem jest to niemożliwe”
Aukcje elektroniczne: Mechanizm rodzący patologie czy jedynie obnażający kondycję rynku?
Zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwe nawet w dobie wojny na Ukrainie
Infrastruktura a wojna w Ukrainie. Polskie firmy pomogą w odbudowie?
Jakub Madrjas 08 czerwca 2022
Czy polska infrastruktura jest przygotowana do przewozu zbóż z Ukrainy? I czy po ewentualnym zakończeniu wojny polskie firmy wezmą udział w odbudowie miejscowej gospodarki? – te pytania były kolejnymi tematami debat podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej.
Mamy zbyt liberalny rynek zamówień publicznych?
Coraz ostrzejsza walka cenowa na rynku budowlanym
Adamczyk, Merchel, Żuchowski, Lech, Popko i Zdanowska gośćmi XI Kongresu Infrastruktury Polskiej!
KIP 2022: Wyzwania, wdzięczność, wojna, waloryzacja
Jakub Madrjas 07 czerwca 2022
Uczestnicy debaty otwarcia Kongresu Infrastruktury Polskiej chwalili PKP PLK za odważną decyzję o rozpisaniu tegorocznych przetargów, a GDDKiA za kontynuowanie inwestycji. Podkreślali jednak, że waloryzacja istniejących kontraktów musi objąć inwestycje kolejowe, a nie tylko drogowe, a granica 10% wzrostu cen nie odpowiada dzisiejszemu poziomowi inflacji.
Budowlanka: Żeby realizować nowe kontrakty, musimy przetrwać stare
Autostrada bez opłat tylko dla pojazdów z pomocą humanitarną dla Ukrainy
ep. 31 maja 2022
Od 1 czerwca zmienią się zasady zwolnienia z opłat autostradowych w związku z wojną na Ukrainie. Do bezpłatnych przejazdów będą uprawnione tylko pojazdy związane ze świadczeniem pomocy dla wschodnich sąsiadów.
Grupa NDI dla ukraińskich dzieci
Strabag przygotował miejsca dla uchodźców w Krakowie i Warszawie
Gróbarczyk: Niektóre inwestycje w portach muszą teraz przyspieszyć
Elżbieta Pałys 26 maja 2022
Mamy przygotowany program rozbudowy polskich portów. To choćby budowa portu centralnego w Gdańsku, portu zewnętrznego w Gdyni czy budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu. Obecna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie powoduje, że niektóre te inwestycje muszą przyspieszyć – mówił w Sejmie Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Świnoujście: Jest przetarg na analizę nawigacyjną dla nowego toru podejściowego
Wysokość stawek frachtu morskiego to nie wszystko
Cieśnina Bosfor zablokowana. Statek utknął na mieliźnie
Jak wojna w Ukrainie wpływa na inwestycje transportowe
Redakcja 25 maja 2022
Od trzech miesięcy mieszkańcy Ukrainy zmagają się z dramatycznymi skutkami zbrojnej napaści rosyjskiej. Wojna za naszą wschodnią granicą ma także wpływ na światową gospodarkę. Jej skutki są widoczne także w polskim transporcie i inwestycjach w infrastrukturę transportową. Z czym mamy do czynienia obecnie i na jakie wyzwania się przygotować?
Potrzebna specustawa dotycząca OZE. Dla małych gmin to duża szansa
XXIII Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych
O polityce spójności na VIII Europejskim Kongresie Samorządów
Rząd dorzucił do budowy dróg. Dopłaci do już zawartych umów
Elżbieta Pałys 24 maja 2022
Budżet przeznaczony na inwestycje w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zwiększy się o 2,6 mld zł. Będzie także więcej pieniędzy na budowę obwodnic – tu dołożono 115 mln zł. Te pieniądze są potrzebne, by firmy nie schodziły z kontraktów i mogły w nowych realiach cenowych kontynuować rozpoczęte inwestycje. O zmianach zdecydowała Rada Ministrów.
Co z drugim etapem obwodnicy Zielonek? Są oferty na projekt
Obwodnica Nowego Korczyna. Oferty są, potrzebne pieniądze
Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie
Ukraina. Straty w infrastrukturze to nawet 40 mld dolarów
ep. 23 maja 2022
Od 30 do 40 mld dolarów – tyle wynoszą straty w ukraińskiej infrastrukturze spowodowane zbrojną napaścią Rosji. Zniszczone są m.in. mosty, drogi i lotniska.
Zakaz wjazdu przyczep i naczep zarejestrowanych w Rosji już obowiązuje
Zełenski: Chcemy, żeby polskie firmy były liderem w odbudowie Ukrainy
Ukraina: Skutek inwazji – trzęsienie ziemi w handlu
Polska – Ukraina: Jak skorzystać na transporcie zboża przez Bałtyk?
Roman Czubiński 19 maja 2022
Odkąd rosyjska flota zablokowała możliwości wywozu zboża przez porty czarnomorskie, Ukraina poszukuje alternatywnych dróg eksportu. Kluczową rolę w tranzycie może odegrać nasz kraj, jednak na przeszkodzie stoją braki infrastrukturalne i taborowe. Strona polska na razie nie przedstawia konkretnych planów rozwiązania tych problemów.
Jest zakaz dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
Czy przedsiębiorcy w Polsce zwracają uwagę na emisyjność transportu?
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
Ostatnia operacja Maersk w rosyjskim porcie. Firma wystawia na sprzedaż udziały w ważnej spółce
GR 17 maja 2022
Ponad 30% udziałów w spółce Global Port wystawił na sprzedaż duński Maersk, jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie. Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę firma podjęła decyzję o wycofaniu się z Rosji.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Tarczyński: nie sprostamy potrzebom ukraińskiej gospodarki, jeśli chodzi o transport zbóż
Grzegorz Rekiel 14 maja 2022
Port w Gdańsku niemal walkowerem wysunął się na pierwsze miejsce na Bałtyku, choć nałożone na Rosję sankcje jednocześnie odbiją się na kondycji gdańskiego DCT – ocenił Marek Tarczyński, przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, podczas niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Elbląg ma wyniki ankiety. „Nokaut dla przeciwników portu miejskiego”
Port w Górkach Zachodnich uroczyście otwarty
Świnoujście będzie konkurowało z Hamburgiem?
Polska-Ukraina: Czy powstanie „suchy port” na granicy?
Roman Czubiński 12 maja 2022
Po tym, jak rosyjska agresja przeciw Ukrainie doprowadziła do wstrzymania transportu płodów rolnych drogą morską, zaczęto poszukiwać alternatywnych możliwości prowadzenia handlu. Jednym z obszarów tej wymiany są produkty rolno-spożywcze. Po polskiej stronie granicy, zapewne przy LHS, może w tym celu powstać „suchy port” przeładunkowy – na razie nie są jednak znane szczegóły tej koncepcji.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Adamczyk: Polska kolej, drogi i porty są otwarte na transport towarów z i do Ukrainy
Redakcja 11 maja 2022
– Jesteśmy otwarci na współpracę i będziemy wszechstronnie wspierać stronę ukraińską w tej trudnej sytuacji. Polskie porty morskie oraz podmioty kolejowe, jak i przewoźnicy drogowi są zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a także handlu dowolnymi innymi produktami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas spotkania ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy. Rozmowy o współpracy m.in. w zakresie transportu były prowadzone 10 maja w Medyce.
Jest zakaz dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
Czy przedsiębiorcy w Polsce zwracają uwagę na emisyjność transportu?
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
Strabag SE: Przedstawiciel rosyjskiego oligarchy odwołany z rady nadzorczej
ep. 09 maja 2022
Objęty unijnymi sankcjami rosyjski oligarcha Oleg Deripaska nie ma już swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej Strabag SE.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Kaźmierczak: czeka nas wyhamowanie inwestycji, ale segment drogowy sobie poradzi
Grzegorz Rekiel 03 maja 2022
Segment inwestycji drogowych nie jest zagrożony zapaścią, ale gorsza jest sytuacja kolei – ocenił dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, komentując sytuację w branży podczas zorganizowanej przez organizację konferencji.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Jak wojna wpłynęła na polskie budownictwo?
Przemysław Farsewicz 02 maja 2022
Wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie trwa już ponad dwa miesiące. Sytuacja ta wpływa oczywiście na całą Europę – w tym także na Polskę. Specjaliści z CAS pochylili się nad tematem projektów budowlanych w naszym kraju i tego co zmieniło się po 24 lutego. Tylko pod względem kosztów pozyskania materiałów wzrosty o 27,56 proc. najbardziej odczuł sektor budownictwa kubaturowego, a tuż za nim o 25,24 proc. sektor infrastruktury drogowej.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Maksymalnie 120 km/h na autostradach – pomysł na zmniejszenie zakupów z Rosji
Rdakcja 29 kwietnia 2022
Ograniczenie prędkości na polskich autostradach do 120 km/h – taki pomysł wysunęła Lewica. Ma to być sposób na zmniejszenie zakupów od Rosji.
Tyle będzie kosztować zniesienie opłat na państwowych autostradach
Transport. Nowe zasady dostępu do brytyjskiego rynku – będzie trudniej
Przewozy węgla będą wyłączone z ograniczeń w transporcie drogowym
Zwolnienie z opłat autostradowych dla pojazdów z Ukrainy przedłużone
ep. 29 kwietnia 2022
Zwolnienie z opłat za przejazd autostradami dla pojazdów z Ukrainy zostało przedłużone do końca maja. Za darmo przejadą także pojazdy związane ze świadczeniem pomocy.
Ministerstwo o e-Toll: W 2022 r. wpływy były najwyższe od kilkunastu lat
Brak jednolitych opłat na autostradach. Minister zrzuca winę na poprzedników
Bezpłatne autostrady od 1 lipca? Rząd przyjął projekt ustawy
Budimex zrezygnował z zawarcia umów za 3 mld zł. Popko: to odpowiedzialne podejście
Elżbieta Pałys 28 kwietnia 2022
Największa w Polsce firma budowlana w związku z drastycznym wzrostem kosztów po wybuchu wojny w Ukrainie zrezygnowała z zawarcia umów o łącznej wartości ponad 3 mld zł. – To odpowiedzialne podejście z naszej strony. Po ponownym przeliczeniu ofert uznaliśmy, że te kontrakty przynosiłyby stratę – mówi Artur Popko, prezes Budimeksu.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Co z waloryzacją kontraktów w toku? GDDKiA: Decyzja niebawem
Elżbieta Pałys 27 kwietnia 2022
Wkrótce ma być podjęta decyzja dotycząca waloryzacji kontaktów drogowych zawartych przed 1 stycznia 2022 roku. Obecnie może ona wynosić maksymalnie 5 proc. ceny kontraktowej. Czy ten pułap zostanie podniesiony do 10 proc., czyli takiego samego poziomu jaki jest zapisany w nowych umowach i czy to wystarczy, by firmy nie schodziły z kontraktów?
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Spectis: Renegocjacje kontraktów zdecydują o rentowności budowlanki
Redakcja 26 kwietnia 2022
Mimo sporych trudności z brakiem pracowników, dostępem do materiałów czy rosnącymi kosztami, budowlanka w tym roku jeszcze może liczyć na niewielki wzrost. Gorsze będą kolejne lata, kiedy nie będzie już poduszki bezpieczeństwa wypracowanej w okresie poprzedzającym. Takie prognozy przedstawia w najnowszym raporcie firma badawcza Spectis.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
STRABAG: Branża potrzebuje szybkiego wzrostu waloryzacji
Łukasz Malinowski, Roman Czubiński 25 kwietnia 2022
Coraz wyższa inflacja, niedobór surowców i nieprzewidywalna sytuacja związana z wojną w Ukrainie zagraża dalszej realizacji kontraktów drogowych i kolejowych. Aby nie doszło do porzucania budów, trzeba zwiększyć waloryzację wynagrodzenia także za realizowane już inwestycje. Dialog w tej sprawie musi być otwarty i szybki – podkreślają w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Wojciech Trojanowski i Waldemar Wójcik, członkowie zarządu firmy STRABAG.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
PORR o wyzwaniach przy realizacji dwóch inwestycji tunelowych
ŁM, EP 23 kwietnia 2022
Stała przeprawa drogowa pod Świną w Świnoujściu oraz tunel w ciągu drogi ekspresowej S3 między Bolkowem i Kamienna Górą to dwa ważne obiekty podziemne realizowane przez PORR. Na budowie pierwszego nie udało się uniknąć komplikacji związanych z pandemią COVID-19. Z kolei na dolnośląskim placu budowy więcej niepokojów budzi sytuacja rynkowa związana z wojną.
Co z drugim etapem obwodnicy Zielonek? Są oferty na projekt
Obwodnica Nowego Korczyna. Oferty są, potrzebne pieniądze
Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie
STRABAG Polska: Przecięliśmy więzi z Rosją
Łukasz Malinowski 22 kwietnia 2022
Zaangażowanie STRABAG w Rosji już przed wojną było bardzo nieznaczne. Mimo to grupa zaprzestała działalności w tym kraju, odcięła też dopływ pieniędzy z dywidend do udziałowców objętych sankcjami. Firma angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy zarówno finansowo, jak i organizacyjnie – zapewnia w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG:
Wojciech Trojanowski (STRABAG): Na rynek patrzę z optymizmem
Obwodnica Grodziska Mazowieckiego otwarta. Strabag skończył miesiąc przed terminem
Świecąca droga rowerowa z odświeżoną nawierczhnią
Chojnacki (PORR): Palący problem waloryzacji
Grzegorz Rekiel 22 kwietnia 2022
Nie rozumiem zasadności limitu waloryzacji kontraktów, klauzula kompensuje przecież dodatkowe koszty. Skoro wylicza się ją na 10 proc. to znaczy, że właśnie o tyle wzrosły – zauważył Jakub Chojnacki, wiceprezes PORR, podczas niedawnego Kongresu Budownictwa Polskiego.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Prof. Rymsza: Technika pozwala na składanie 30 m mostu w ciągu godziny
Grzegorz Rekiel 17 kwietnia 2022
Mosty tymczasowe są z zasady obiektami o konstrukcji składanej – mówi profesor Janusz Rymsza z Instytut Badawczy Dróg i Mostów, z którym rozmawialiśmy w związku z trwającą na Ukrainie „prowizoryczną odbudową” infrastruktury zniszczonej w wyniku rosyjskiej inwazji.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Białoruś wprowadza zakaz dla ciężarówek z Unii
inf. pras./red. 16 kwietnia 2022
Od 16 kwietnia Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Pojazdy, które znalazły się wcześniej na terytorium tego kraju, muszą go opuścić do 23 kwietnia.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Inwestycje samorządowe: Czy wojna i brak waloryzacji doprowadzą do zapaści?
Łukasz Malinowski 15 kwietnia 2022
Samorządy od czasu pandemii i zmian wprowadzonych przez Polski Ład mają coraz większe problemy z prowadzeniem inwestycji. Wojna w Ukrainie dodatkowo skomplikowała sytuację – potrzebne są systemowe rozwiązania w zakresie przepisów kontraktowych oraz szybkie uruchomienie środków unijnych.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Opolskie. Stanęły roboty bitumiczne na kontraktach. Czy kompromis możliwy?
Elżbieta Pałys 15 kwietnia 2022
Siedmiu wykonawców realizujących w sumie kilkanaście umów na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu wstrzymało wykonywanie prac bitumicznych. Oczekują waloryzacji odpowiadającej wzrostowi cen. Zapowiadają, że w przypadku braku porozumienia z inwestorem wystąpią do sądu o rozwiązanie umów.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Montują ładowarki do telefonów na granicy z Ukrainą
inf. pras. 14 kwietnia 2022
Sieć Badawcza Łukasiewicz zainstaluje ładowarki do telefonów przy granicy polsko-ukraińskiej. Z urządzeń będą mogli korzystać uchodźcy z Ukrainy, którzy przed wojną z Rosją uciekają do Polski. Ich twórcami są pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Łatwiej dojedziemy na Mazury. Gdzie jeszcze się poprawi?
Lewica: Darmowe autostrady nie rozwiązują żadnych problemów
Praga i Wrocław zatrzymają stare tramwaje z myślą o Ukrainie
Żuchowski: Wpływ wojny na Ukrainie nas nie sparaliżował
Elżbieta Pałys 13 kwietnia 2022
– Mamy świadomość sytuacji, w której jesteśmy – deklaruje szef GDDKiA Tomasz Żuchowski i zapewnia, że inwestor podejmie działania, które zapobiegną zatrzymywaniu budów. Jak mówi, najważniejszą "pochodną " wojny na Ukrainie jest wzrost cen, jednak jego zdaniem nie można powiedzieć, że "wpływ wojny na Ukrainie nas sparaliżował" – stwierdził Tomasz Żuchowski podczas Kongresu Budownictwa Polskiego. Po stronie wykonawców pojawia się z kolei obawa, że problem rosnących kosztów może być niedoceniany.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Greenpeace blokuje kolejowe transporty węgla w Finlandii
Michał Szymajda 13 kwietnia 2022
Jak podała organizacja Greenpeace, ekologiczni aktywiści zablokowali tory, którymi transport węgla z Rosji miał dotrzeć do portu Hanko. Stąd miał być transportowany do innych państw Europy.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
PUDS: jest ciężko, ale w przyszłość możemy patrzeć z umiarkowanym optymizmem
Grzegorz Rekiel 12 kwietnia 2022
W ciągu najbliższych dwóch lat branża budowlana będzie potrzebować dużo stali. Pomimo rosnących kosztów i zerwanych łańcuchów dostaw, nadal widać pewien optymizm – oceniła Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, która komentuje dla nas sytuację na rynku.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Kledzik (PORR): Sytuacja budowlanki jest krytyczna
Łukasz Malinowski 11 kwietnia 2022
– Jeśli nie wprowadzimy systemowych rozwiązań zmieniających limity waloryzacyjne na realizowanych kontraktach to będzie bardzo trudno utrzymać ich realizację – przyznaje Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR. Dodaje przy tym, że działać trzeba szybko, bo jeśli nic się nie zmieni to za 2-3 miesiące firmy zaczną schodzić z budów.
Adamczyk: Jesteśmy dumni z tych, którzy budują drogi w Polsce
Najwięcej zleceń od GDDKiA ma Intercor
W portfelu Grupy Mirbud ¾ zleceń to drogi
Rosyjskie i białoruskie tiry nie wjadą na europejskie drogi. Jakie wyjątki?
Redakcja 10 kwietnia 2022
Weszły w życie unijne sankcje wprowadzające zakaz wykonywania transportu drogowego dla przedsiębiorców z Rosji i Białorusi. Do 16 kwietnia obowiązuje jeszcze okres przejściowy dotyczący pojazdów, które znajdowały się na terytorium UE przed 9 kwietnia. Od wprowadzonych zakazów są wyjątki.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Ograniczenia dla rosyjskich statków i transportu drogowego
Redakcja 08 kwietnia 2022
Piąty pakiet sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji oficjalnie zatwierdzony. Zakazy obejmą m.in. transport drogowy i morski, a także import węgla.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Adamczyk: Budownictwo straciło 30 proc. pracowników
ep. 07 kwietnia 2022
– Brakuje rąk do pracy w budownictwie. Jednym z powodów trudnej sytuacji jest odpływ pracowników z Ukrainy – mówił w czwartek rano minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Polskiego Radia.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
TLP: Polska może samodzielnie odciąć transport drogowy do Rosji i Białorusi
Elżbieta Pałys 06 kwietnia 2022
– Od początku wojny w Ukrainie apelowaliśmy do przewoźników o powstrzymanie się od przewozów do Rosji i Białorusi. Jednocześnie jasno zakomunikowaliśmy, że jeśli rząd wprowadzi sankcje dotyczące transportu drogowego, to my w pełni zaakceptujemy taką decyzję – mówi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Podaje także proste sposoby na ograniczenie transportu do krajów agresorów, bez oglądania się na inne kraje czy Unię Europejską.
Nowy obiekt FedEx Express w Kielcach łączy lokalne firmy ze światowymi rynkami
SUUS. Codzienne połączenia drogowe do krajów bałtyckich
Rosyjskie i białoruskie tiry tylko z zezwoleniem? Jest pomysł na ustawę
Komisja Europejska nakłada nowe sankcje na Rosję
Redakcja 05 kwietnia 2022
Zakaz importu węgla czy cementu, a także zamknięcie przed rosyjskimi statkami europejskich portów – to niektóre nowe sankcje nałożone przez Komisję Europejską na Rosję.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Rotterdam. Tysiące kontenerów przewożonych do Rosji blokuje port
simetra 03 kwietnia 2022
Port w Rotterdamie ma ogromny problem. 4,5 tys. kontenerów, które miało trafić do Rosji musi przejść szczegółową inspekcję. Ich wywóz będzie możliwy tylko w sytuacji gdy przewożone towary nie zostały objęte sankcjami.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Rosyjskie i białoruskie tiry tylko z zezwoleniem? Jest pomysł na ustawę
Elżbieta Pałys 31 marca 2022
Ugrupowanie Polska 2050 zapowiedziało, że dziś złoży w Sejmie projekt ustawy, który zakłada zablokowanie możliwości swobodnego poruszania się po polskich drogach przez tir-y z Rosji i Białorusi. Proponuje, by ich wjazd na teren Polski był możliwy tylko na podstawie specjalnego zezwolenia wydawanego przez ministra infrastruktury.
Nowy obiekt FedEx Express w Kielcach łączy lokalne firmy ze światowymi rynkami
SUUS. Codzienne połączenia drogowe do krajów bałtyckich
TLP: Polska może samodzielnie odciąć transport drogowy do Rosji i Białorusi
Polska zakaże importu węgla z Rosji
ep. 30 marca 2022
Rząd zapowiada wprowadzenie ustawowego zakazu importu węgla z Rosji. Jest także projekt przepisów o zamrożeniu majątków osób związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Zwolnienie z opłat na koncesyjnej A4 przedłużone o miesiąc
Elżbieta Pałys 26 marca 2022
Na kolejny miesiąc zostało przedłużone zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 dla pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie lub niosących pomoc w związku z wojną za wschodnią granicą.
Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?
Stalexport. Wpływy z poboru opłat na A4 wzrosły o blisko 25 proc.
Meridiam przejmie udziały Sebastiana Kulczyka w Autostradzie Wielkopolskiej?
Sejm przyjął ułatwienia w dla kierowców z Ukrainy. Specprzepisy są związane z wojną
ep. 24 marca 2022
Kierowcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski uciekając przed wojną nie muszą wymieniać prawa jazdy na dotychczasowych zasadach. Odstępstwa od dotychczasowych zasad będą także dotyczyły kierowców zawodowych – chodzi m.in. o ważność świadectw kierowcy.
Produkty rolne z Ukrainy nie mogą wjechać do Polski. Rząd wprowadził zakaz
Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych
Będą zmiany w planowaniu przestrzennym
Kraje bałtyckie i Polska apelują o zamknięcie handlu z Rosją
Elżbieta Pałys 23 marca 2022
Ministrowie odpowiedzialni za transport w krajach bałtyckich i Polsce zaapelowali do Unii Europejskiej o wprowadzenie zakazu transportu drogowego do Rosji i Białorusi. Wzywają też do objęcia podobnym zakazem portów morskich.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
Rząd wprowadzi ułatwienia dla kierowców i marynarzy z Ukrainy
ep. 22 marca 2022
We wtorek sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy, który ma ułatwić drogowy i kolejowy przewóz osób uciekających z terytorium Ukrainy. Dodatkowe ułatwienia będą także dotyczyły wykonywania zawodu kierowcy, a także marynarza przez osoby posiadające ukraińskie dokumenty. Maja obowiązywać czasowo i są związane z trwającą wojna na terytorium Ukrainy.
Produkty rolne z Ukrainy nie mogą wjechać do Polski. Rząd wprowadził zakaz
Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych
Będą zmiany w planowaniu przestrzennym
Ze zwolnienia z e-Toll skorzystało 6 tys. pojazdów z pomocą humanitarną
ep. 17 marca 2022
Do tej pory ze zwolnienia z opłaty za przejazd drogą płatną w systemie e-Toll skorzystało 6 tys. pojazdów. Ulga dotyczy tych pojazdów, które służą pomocą humanitarną związaną z wojną na Ukrainie.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Elżbieta Pałys 16 marca 2022
Od początku wojny do dziś z Ukrainy na terytorium Polski wjechało 1,915 mln osób. Więcej niż jedna piąta przekroczyła granicę pieszo. Około 11 proc. osób przyjechała do Polski pociągiem.
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Granica. Blisko 100 tys. osób każdego dnia ucieka przed wojną
OIGD: rząd powinien przygotować tarczę antywojenną dla polskich firm z branży drogowej
Grzegorz Rekiel 16 marca 2022
Branża już odczuwa skutki sankcji, ale decyzja o ich nałożeniu była słuszna – oceniła Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, komentując dla nas wprowadzenie m.in. zakazu importu białoruskiego cementu.
Adamczyk: Jesteśmy dumni z tych, którzy budują drogi w Polsce
Najwięcej zleceń od GDDKiA ma Intercor
W portfelu Grupy Mirbud ¾ zleceń to drogi
Pracownicy z Ukrainy wracają do kraju walczyć z Rosją. Ucierpi także budowlanka
Redakcja 16 marca 2022
Szacuje się, że z Polski wyjechało kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, którzy wrócili zaciągnąć się do armii i bronić kraju przez rosyjską inwazją. Dla polskiego rynku pracy oznacza to potężny odpływ pracowników. Nie spowoduje on całkowitego paraliżu, ale przysporzy dużych problemów pracodawcom w branżach takich jak transport czy budownictwo, które już wcześniej borykały się z problemem rąk do pracy. Ich miejsce – przynajmniej w części – mogą jednak zająć uchodźcy z Ukrainy, którzy już przyjechali do Polski. Dlatego eksperci apelują o umiejętne zarządzanie tą falą imigracji, żeby uniknąć chaosu, oraz wprowadzenie mechanizmów ułatwiających uchodźcom płynne wejście na polski rynek pracy.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Główny akcjonariusz Strabag SE zrywa współpracę z rosyjską spółką
Redakcja 15 marca 2022
Fundacja Haselsteiner Familien Privatstiftung – główny akcjonariusz Strabag SE zerwał umowę syndykatu wiążącą ją z grupami Uniqua Raiffeisen oraz z rosyjską spółką Rasperia Trading Ltd. Decyzja została podjęta po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów – poinformowano w komunikacie.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Transport i budowlanka oczekują „tarczy antywojennej”
Roman Czubiński współpraca Simetra 15 marca 2022
– Rosyjski atak na Ukrainę wywołał szereg turbulencji w całych sektorach. Najważniejszymi są dziś: jeszcze szybszy, niż dotąd, wzrost cen paliw, surowców i urządzeń, odpływ pracowników oraz trudności logistyczne. W odpowiedzi na te trudności – oraz zagrożenie wstrzymaniem ruchu kolejowego na granicy wschodniej – państwo powinno przyjąć aktywną postawę, zwiększając waloryzację i uniezależniając Polskę od większości dostaw surowców z zewnątrz – mówią nasi rozmówcy z branży budowlanej i transportowej.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Erbud: Pierwszy szok za nami. Budowy bez opóźnień
Łukasz Malinowski 15 marca 2022
Branża budowlana boryka się z niedoborem pracowników i utrudnionym dostępem do materiałów od lat. Wojna w Ukrainie sytuacji nie poprawia, ale póki co nie stanowi zagrożenia dla realizowanych kontraktów. – Wojna trwa dwa tygodnie, pierwszy „szok” mamy już za sobą, a budowy realizujemy zgodnie z harmonogramami – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy Erbud.
Zmiany w zarządzie Erbudu
Niemcy. Rosja największym partnerem dla niemieckich portów morskich w 2021 roku
Przemysław Farsewicz 14 marca 2022
Sankcje wobec Rosji mogą mieć duży wpływ na ruch morski w Niemczech. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 r. najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska z wynikiem około 24,1 mln przeładowanych ton. Kolejne miejsca zajęły Szwecja (23,7 mln ton) i Chińska Republika Ludowa (20,2 mln ton).
Budimex wchodzi na plac budowy słowackiej autostrady
Ruszy tranzyt z Ukrainy przez Polskę
Czechy. Trzeba od nowa ułożyć beton na fragmencie autostrady
Kolejka TIR-ów w stronę Białorusi. Trwa protest
ep. 14 marca 2022
Na ok. 25 godzin szacowana jest kolejka do odprawy ciężarówek na polsko – białoruskim przejściu drogowym w Koroszczynie. Trwa protest przeciwko wspieraniu przez transport drogowy reżimów związanych z wojną.
Nowy obiekt FedEx Express w Kielcach łączy lokalne firmy ze światowymi rynkami
SUUS. Codzienne połączenia drogowe do krajów bałtyckich
TLP: Polska może samodzielnie odciąć transport drogowy do Rosji i Białorusi
Lotos: Wysokie ceny asfaltu zachęcą do korzystania z destruktu
ep. 14 marca 2022
Nie ma obaw o dostępność surowca do produkcji asfaltu, nie ma też pewności, jaka będzie jego cena. Zdaniem spółki Lotos, zawirowania cenowe zwrócą większą uwagę wykonawców na technologie ekologiczne, w tym wykorzystanie destruktu asfaltowego.
Adamczyk: Jesteśmy dumni z tych, którzy budują drogi w Polsce
Najwięcej zleceń od GDDKiA ma Intercor
W portfelu Grupy Mirbud ¾ zleceń to drogi
CTL: Polskie porty – szansą na ominięcie Rosji
Roman Czubiński 14 marca 2022
Zamknięcie granicy wschodniej dla przewozów kolejowych pogorszyłoby i tak trudną sytuację przewoźników. Szansą na zagospodarowanie bezczynnego taboru i pracowników, a z drugiej strony – na uratowanie łańcuchów dostaw może być bardziej intensywne wykorzystanie szlaków kolejowo-morskich. Niestety, trwająca modernizacja stacji portowych znacznie utrudni związaną z tym logistykę – mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym prezes zarządu CTL Logistics Grzegorz Bogacki.
Czym jest Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy?
Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
Kolejna tura rozmów polsko-ukraińskich bez przełomu dla wywozu zbóż
Ministrowie ds. transportu rozmawiali o pomocy uchodźcom z Ukrainy
inf. pras. 13 marca 2022
Wspólne działania mające na celu usprawnienie udzielanej pomocy w związku z wojną rosyjsko-ukraińską były omawiane 11 i 12 marca 2022 r. podczas spotkań delegacji ministerstw ds. transportu Polski, Ukrainy, Austrii, Czech, Francji, Niemiec oraz unijnej Komisarz ds. transportu w Krakowie i pograniczu polsko-ukraińskim.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
Czy zamkniemy granice dla drogowego tranzytu towarów na wschód?
Elżbieta Pałys 12 marca 2022
Już ponad 1,5 mln Ukraińców uciekło do Polski w strachu przed wojną. Rosyjskiej agresji jak dotąd nie udało się zatrzymać. Trwa dyskusja czy w ramach sankcji nie należałoby zamknąć wschodniej granicy Polski dla transportu drogowego wiozącego na teren agresora leki czy inne środki mogące sprzyjać prowadzeniu działań wojennych.
Nowy obiekt FedEx Express w Kielcach łączy lokalne firmy ze światowymi rynkami
SUUS. Codzienne połączenia drogowe do krajów bałtyckich
TLP: Polska może samodzielnie odciąć transport drogowy do Rosji i Białorusi
DCT: Przez wojnę w Ukrainie spadają przeładunki
Roman Czubiński 12 marca 2022
Linie żeglugowe wstrzymały większość połączeń dostarczających ładunki do Ukrainy i Rosji. Nie wiadomo, jak rynek zagospodaruje powstałą w ten sposób nadwyżkę zdolności przewozowych. Długoterminowy wpływ wojny na naszą sytuację jest trudny do przewidzenia – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury dyrektor generalny Deepwater Container Terminal Charles Baker.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
W tych przetargach oferty poznamy później
ep. 11 marca 2022
Przetargi na realizację trzech odcinków drogi ekspresowej S17 oraz dwóch fragmentów drogi krajowej nr 22 będą miały nowe terminy składania ofert. GDDKiA liczy, że dłuższy czas na obserwację rynku naznaczonego wojną pomoże wykonawcom lepiej skalkulować oferty.
Czy dobre wyniki branży budowlanej podważają rozmowy o waloryzacji?
NIK skontrolowała realizację tunelowego odcinka POW
Prokuratoria daje zielone światło dla waloryzacji umów
ZMPD: Przewoźnicy przerzucą koszty paliwa na konsumentów
Grzegorz Rekiel 11 marca 2022
Polisy ubezpieczeniowe nie chronią pojazdów czy ładunków przewożonych na terenach objętych wojną. Z powodu napiętej sytuacji na Wschodzie spora grupa przewoźników przerzuca się zatem na Zachód – zauważyła Anna Brzezińska-Rybicka z Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, komentując dla nas sytuację w branży w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Polskie firmy odegrają kluczową rolę w odbudowie Ukrainy?
Redakcja 10 marca 2022
– Inwazja Rosji na Ukrainę przyniosła kolejny – po pandemicznym i energetycznym – kryzys, z którym muszą się mierzyć polscy przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak, że nasze firmy cechuje niespotykana w Europie elastyczność i umiejętność odnajdywania się w nowej rzeczywistości, z których mogą skorzystać nasi ukraińscy przyjaciele – przekonuje Marek Dietl. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest gościem konferencji „Szanse i zagrożenia w 2022 roku dla rozwoju polskiego biznesu”.
Duży potencjał rynku prefabrykacji betonowej
Pracodawcy RP: Na wzroście kosztów ucierpiały kluczowe inwestycje na wschodzie Polski
Coface: Budownictwo drogowe ze stabilnym portfelem, ale niską marżą
Czy wojna na Ukrainie to siła wyższa mająca wpływ na kontrakty budowlane w Polsce?
Łukasz Gembiś 10 marca 2022
Nie można wykluczyć sytuacji, w której wojna na terytorium Ukrainy, z uwagi na bezpośredni wpływ na realizację rodzimego kontraktu, będzie mogła zostać potraktowana jako „siła wyższa” na gruncie umów realizowanych w Polsce. Nawet bowiem jeżeli wojna nie jest prowadzona na terenie naszego kraju, to jej skutki mogą być tu wprost odczuwalne. Jakie okoliczności będą uzasadniać takie rozumowanie?
Czy dobre wyniki branży budowlanej podważają rozmowy o waloryzacji?
NIK skontrolowała realizację tunelowego odcinka POW
Prokuratoria daje zielone światło dla waloryzacji umów
Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią
inf. pras. 09 marca 2022
W wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję i Białoruś Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią.
Drogi, kolej i lotniska ze środków na mobilność wojskową
Rewizja KPO. Będzie zmiana terminu podpisania umów?
Nowe dotacje na stare projekty
Sankcje nałożone na Rosję uderzą nie tylko w ten kraj, ale i w Zachód
Redakcja 09 marca 2022
Zakaz handlu z Moskwą czy zamrożenie aktywów Kremla i jego popleczników zaczynają się odbijać na rosyjskiej gospodarce i będą miały dla niej długofalowe skutki. Jednak kraje świata zachodniego staną w obliczu coraz wyższych cen wszelkich produktów, a zwłaszcza żywności. To skutek ograniczenia podaży rosyjskich surowców i towarów oraz zakłóceń w dostawach. – Jeżeli walczymy o podstawowe wartości, to koszty ekonomiczne nie są najważniejsze – podkreśla ekonomista Ignacy Morawski.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
Statki z towarami z Rosji nie będą obsługiwane w elbląskim porcie
Elżbieta Pałys 09 marca 2022
Statek wiozący towary zakupione w Rosji nie ma szans na rozładunek w elbląskim porcie. Podmioty operujące w Elblągu solidaryzują się z Ukrainą i odmawiają współpracy w zakresie obsługi rosyjskich towarów.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Biden: Nie będziemy dopłacać do wojny Putina. Zakaz importu ropy i gazu z Rosji
ep. 08 marca 2022
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił zakaz importu ropy i gazu z Rosji do USA. – Nie będziemy dopłacać do wojny Putina – argumentował. Biden zwróci się do Kongresu z prośba o ogromne wsparcie finansowe dla Ukrainy.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Strabag przygotował miejsca dla uchodźców w Krakowie i Warszawie
ep. 08 marca 2022
W Krakowie jest już gotowych 300 miejsc noclegowych, w Warszawie będzie kolejnych 200 – to wkład firmy Strabag w pomoc tym, którzy są zmuszeni uciekać przed wojną
Grupa NDI dla ukraińskich dzieci
Autostrada bez opłat tylko dla pojazdów z pomocą humanitarną dla Ukrainy
W transporcie duża niepewność. Czy są powody do paniki?
ep. 07 marca 2022
Sektor TSL, obok budowlanego, to ten, który najbardziej obawia się wpływu wojny na Ukrainie na prowadzoną działalność. Niepewność jest duża – przyznają przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej. Uważają jednak, że mimo perturbacji, nie ma powodów do paniki.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Za darmo autostradą A4 także z aplikacją mPay
Redakcja 07 marca 2022
Kolejny podmiot dołącza do inicjatyw okazujących solidarność z Ukrainą. Korzystający z aplikacji użytkownicy pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autostradą. Z kolei użytkownicy rosyjskich numerów telefonów w ogóle nie będą mogli korzystać z aplikacji do płatności.
Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?
Stalexport. Wpływy z poboru opłat na A4 wzrosły o blisko 25 proc.
Meridiam przejmie udziały Sebastiana Kulczyka w Autostradzie Wielkopolskiej?
Ciężarówki z pomocą łatwiej przekroczą granicę
ep. 07 marca 2022
Na przejściach w Korczowej i Dorohusku wprowadzona została specjalna uproszczona procedura przekraczania granicy dla transportu z pomocą humanitarną.
Jest zakaz dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
Czy przedsiębiorcy w Polsce zwracają uwagę na emisyjność transportu?
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Elżbieta Pałys 07 marca 2022
W niedzielę wieczorem Straż Graniczna poinformowała, że liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski z powodu wojny wywołanej przez Rosję przekroczyła milion.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Granica. Blisko 100 tys. osób każdego dnia ucieka przed wojną
Rosja wstrzymuje loty międzynarodowe. Wyjątkiem Mińsk
Rafał Dybiński 05 marca 2022
Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji poinformowała linie lotnicze, aby zaprzestały lotów pasażerskich i cargo samolotami, które są zarejestrowane za granicą. Podjęte działanie ma zapobiec zatrzymaniu samolotów przez leasingodawców. Aerofłot odwołał wszystkie loty zagraniczne, z wyjątkiem tych do Mińska
Linie lotnicze omijają już Afganistan. Więcej samolotów nad Iranem i Pakistanem
Wojna na Ukrainie zamrozi Nowy Jedwabny Szlak?
Roman Czubiński 05 marca 2022
Maersk i MSC wstrzymali nadawanie przesyłek z Chin do Europy Koleją – informuje „Rzeczpospolita”. Argumentują to utratą zaufania do przewozów przez Rosję i Białoruś, a także problemami z dostępnością taboru. Agresja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie doprowadzi w najbliższych dniach do wstrzymania ruchu kolejowego na Nowym Jedwabnym Szlaku.
Ukrzaliznycia: Z Warszawy do Lwowa przez Rawę Ruską pojedziemy latem [zdjęcia]
Ukraina przedstawiła plan poprawy kolejowego dojazdu do Polski
Rosyjscy anarchiści sabotują linie kolejowe do składnic amunicji i broni w Rosji
Rosjanie zniszczyli "Mriję"
Rafał Dybiński 04 marca 2022
An-225 Mrija został kompletnie zniszczony. Największy samolot świata znajdował się na lotnisku w Hostomelu niedaleko Kijowa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcia nie pozostawiają złudzeń.
Branson zainteresowany odbudową samolotu An-225 „Mrija”
Zełenski ogłosił zamiar stworzenia drugiego An-225 "Mrija"
An-225 Mrija: Dlaczego nie został ewakuowany?
Granica. Blisko 100 tys. osób każdego dnia ucieka przed wojną
ep. 04 marca 2022
W czwartek z Ukrainy do Polski przybyło 99,2 tys. osób. Liczba uchodźców uciekających przed wojną nie maleje.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
SPC: wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi to dobry krok
Grzegorz Rekiel 04 marca 2022
Odcięcie reżimu Łukaszenki od pieniędzy ze sprzedaży cementu do Polski, przyczyni się do ograniczenia udziału Białorusi w wojnie na Ukrainie – uważa Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, komentując dla nas sankcje wprowadzone niedawno przez Unię Europejską na naszego wschodniego sąsiada.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Budowlanka i transport obawiają się skutków wojny
ep. 03 marca 2022
Aż 42 proc. firm przepytanych przez Polski Instytut Ekonomiczny stwierdziło, że obawia się wpływu wojny w Ukrainie na prowadzoną przez ich działalność. Najwięcej obaw jest w branżach TSL oraz budownictwie.
Emilewicz: Zabiegamy o mocną obecność gospodarczą Polski na Ukrainie
Sieć TEN-T a porty morskie. „Na porty musimy patrzeć szerzej”
Zbigniew Jakubas: Wzrost PKB Polski? Mam wątpliwości
Strabag: Potępiamy agresję Rosji na Ukrainę
Redakcja 03 marca 2022
Grupa Strabag w Polsce przedstawiła swoje stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Odniosła się także do zarzutów o powiązania z rosyjskim kapitałem.
Intensywny lipiec w Mirbudzie
Unibep przeznaczy ponad 7 mln zł na dywidendę
Mostostal pokazuje wyniki za I kwartał. W portfelu blisko 4 mld zł
Ponad pół miliona osób przyjechało do Polski z kraju objętego wojną
ep. 03 marca 2022
Od początku wojny przez granicę polsko-ukraińską do naszego kraju wjechało ponad pół miliona osób. W ostatnich dniach Straż Graniczna odprawia blisko 100 tys. osób dziennie.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Adamczyk: Blokada portów tylko jako wspólna decyzja UE
ep. 02 marca 2022
Ewentualne zablokowanie europejskich portów morskich dla rosyjskich statków miałoby sens, gdyby taka decyzja była wspólną decyzją Unii Europejskiej – stwierdził na antenie Polskiego Radia minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Powiedział, że premier prowadzi konsultacje w tej sprawie.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Ułatwienia dla kierowców z Ukrainy
ep. 02 marca 2022
Samochody z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi od początku marca mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów koncesyjnymi odcinkami autostrad. Możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów po obsługiwanych odcinkach autostrad zaoferował Autopay. Miasta z kolei myślą o ułatwieniach w parkowaniu.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
USA zamykają niebo dla Rosjan
Mateusz Kieruzal 02 marca 2022
Rząd USA zabroni rosyjskim samolotom przebywania w amerykańskiej przestrzeni powietrznej, rozszerzając ograniczenia lotnicze jako sankcje w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie, powiedział prezydent Joe Biden podczas swojego orędzia o stanie Unii. Zakaz dotyczyć będzie lotów rejsowych, czarterowych i frachtowych.
Ukraina. Trzeba 100 mld dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury
Budimex pomoże pracownikom z Ukrainy
Ukraińcy demontują znaki drogowe. Rosjanom będzie trudniej
Do Polski przyjechało już 410 tys. osób z Ukrainy
ep. 01 marca 2022
We wtorek po południu Straż Graniczna poinformowała, że od początku wojny do Polski z terenu Ukrainy przyjechało już 410 tys. osób. Wszystkie mogą liczyć na pomoc. 1 marca do godz. 15 do Polski wjechało 56,5 tys. osób.
Przejście graniczne na Białoruś zamknięte do odwołania
Ważne przejście drogowe do Ukrainy zwiększa przepustowość
Miliony wydane na tory… do zamkniętej granicy
Hatrans: Obawiamy się wstrzymania tranzytu przez Rosję i Białoruś
Roman Czubiński 01 marca 2022
Rosyjska agresja przeciw Ukrainie oraz możliwości dalszego rozwoju wydarzeń budzą poważny niepokój w branży logistycznej – informuje wiceprezes Żaklina Kaczmarek z firmy Hatrans. Choć firma nie odczuwa na razie opóźnień na trasie przez Białoruś, obawia się zwłaszcza wstrzymania możliwości przejazdu pociągów przez terytorium Rosji i Białorusi. Zdaniem Hatransu w interesie gospodarki leży jak najszybsze zakończenie działań wojennych.
UTLC ERA traci na wojnie
Toruń otwiera linię tramwajową na os. Jar
Chełm szuka wykonawcy infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego
Koncesyjne autostrady za darmo dla uchodźców
ep. 01 marca 2022
Wszyscy koncesjonariusze płatnych autostrad w Polsce zwolnili z opłat za przejazd autostradami uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Uchodźcy mogą przejechać za darmo płatnymi autostradami A1 miedzy Gdańskiem i Toruniem, A2 od Konina do Nowego Tomyśla oraz A4 między Krakowem i Katowicami.
Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?
Stalexport. Wpływy z poboru opłat na A4 wzrosły o blisko 25 proc.
Meridiam przejmie udziały Sebastiana Kulczyka w Autostradzie Wielkopolskiej?
Koncesyjna A2 dla uchodźców za darmo
ep. 01 marca 2022
Autostrada Wielkopolska zwalnia mieszkańców Ukrainy z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2. Zwolnienie dotyczy całego odcinka od Konica do Świecka.
Rusza naprawa A1. Częstochowa utknie w korkach?
Stalexport. Wpływy z poboru opłat na A4 wzrosły o blisko 25 proc.
Meridiam przejmie udziały Sebastiana Kulczyka w Autostradzie Wielkopolskiej?
Ponad 200 tys. osób z Ukrainy przekroczyło naszą granicę [Aktualizacja]
ep. 28 lutego 2022
Jeszcze w niedzielę liczba osób z Ukrainy, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę od początku zbrojnego konfliktu za naszą wschodnią granicą przekroczyła 200 tys.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Unia idzie dalej. Sankcje także dla Białorusi
ep. 27 lutego 2022
Zamknięte niebo dla wszystkich rosyjskich samolotów, w tym prywatnych, sankcje gospodarcze także dla Białorusi, która jest współwinna wojny, zakaz nadawania dla propagandowych mediów rosyjskich, a także przełomowa decyzja o finansowaniu przez Unię Europejską zakupu wszelkiego rodzaju broni. Takie decyzje przekazała w niedzielę po południu Ursula von der Leyen.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia
Będę punkty recepcyjne w każdym województwie
ep. 27 lutego 2022
Wojewodowie uruchomią punkty recepcyjne dla uchodźców w każdym z województw. Do tej pory funkcjonowały one tylko w miejscowościach przygranicznych. Strona rządowa poinformowała także, że pomoc dla Ukraińców będzie koordynowana na poziomie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Kraje UE zamykają przestrzeń powietrzną dla linii z Rosji
Elżbieta Pałys 27 lutego 2022
Wszystkie kraje Unii Europejskiej zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji. Taką wiadomość przekazał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych Matthias Deiss, dziennikarz niemieckiej stacji ARD. Na siedem dni swoje operacje do Rosji zawiesiła Lufthansa i jej spółki zależne z Austrii, Belgii oraz Szwajcarii.
Bloomberg Opinion: Chaos linii lotniczych nie jest problemem krótkookresowym
Katowice: 26 czarterów z ewakuowanymi z Ukrainy. Loty do pięciu krajów
Loty Ryanaira z krajów graniczących z Ukrainą nawet 10 razy droższe
Powstał parking buforowy na A4 przed granicą
ep. 27 lutego 2022
Na podkarpackim odcinku autostrady A4 przed przejściem granicznym w Korczowej został utworzony specjalny parking dla osób oczekujących na przyjeżdżających z Ukrainy. Chodzi o zlikwidowanie zatorów na odcinku autostrady tuż przed przejściem granicznym.
Państwowe autostrady bez opłat – jest podpis prezydenta
Koszalin. Bliżej otwarcia wiaduktu na al. Monte Cassino [zdjęcia]
Ruszają prace nad ekspertyzą dla A1 koło Piekar Śląskich
Polacy pomogą oczekującym po ukraińskiej stronie
ep. 27 lutego 2022
– Jest decyzja w sprawie przyjęcia polskiej pomocy dla osób oczekujących na odprawę po ukraińskiej stronie granicy w Medyce – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Rekordowa liczba odprawionych na granicy polsko-ukraińskiej
ep. 27 lutego 2022
Wczoraj Straż Graniczna odprawiła rekordową liczbę osób – w sumie 88,4 tys., z tego 77,3 tys. na kierunku wjazdowym. Od początku konfliktu zbrojnego na wszystkich przejściach granicznych odprawionych zostało 187,8 tys. osób. Do Polski wjechało ponad 156 tys. osób.
„Szesnastka” w Augustowie ma iść do remontu. Jedna oferta
Colas wyremontuje DK-35 na Dolnym Śląsku
GDDKiA ma ofertę na remont DK-51 w Dobrym Mieście
Koleje Ukraińskie: Wszystkie węzły kolejowe na granicy z Rosją zniszczone
Łukasz Malinowski 26 lutego 2022
Koleje Ukraińskie poinformowały o zniszczeniu węzłów kolejowych na granicy z Rosją oraz zerwaniu wszelkiej współpracy z Kolejami Rosyjskimi. „Oferowaliśmy pokój, a oni przywozili czołgi” – napisał w oświadczeniu przewoźnik. Warto jednak odnotować, że większość wymiany handlowej z Azją przez tzw. Nowy Jedwabny Szlak, odbywa się przez terytorium Białorusi.
Rok wojny w Ukrainie. Kolej pomogła Ukraińcom obronić się przed Rosją
Pociąg Kijów – Warszawa wykoleił się w przeddzień wizyty Joe Bidena na Ukrainie [aktualizacja]
Pociąg Kijów – Warszawa wykoleił się w przeddzień wizyty Joe Bidena w Ukrainie
Ukraińcy demontują znaki drogowe. Rosjanom będzie trudniej
ep. 26 lutego 2022
Ukravtodor – ukraińska agencja odpowiedzialna za zarządzanie drogami wezwała do demontowania wszystkich znaków drogowych. Rosjanie będą mieli problem.
Ukraina. Trzeba 100 mld dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury
USA zamykają niebo dla Rosjan
Budimex pomoże pracownikom z Ukrainy
W piątek do Polski wjechało 47,5 tys. osób z terenu Ukrainy
ep. 26 lutego 2022
Łącznie ponad 58,3 tys. osób przekroczyło granicę Polski z Ukrainą w piątek 25 lutego. Większość na kierunku wjazdowym.
Ponad 1,9 mln osób wjechało z Ukrainy do Polski. Czym przyjeżdżają?
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym. Przyjechało prawie 100 tys. osób
Milion osób uciekło do Polski przed wojną
Polska Izba Spedycji i Logistyki: Dostawy tranzytowe Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin zostaną zawieszone
Grzegorz Rekiel 26 lutego 2022
Konflikt na Ukrainie ograniczy wymianę handlową z Polską, czego konsekwencje poniosą zarówno przewoźnicy kolejowi, jak i samochodowi – ocenił Marek Tarczyński z Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, który komentuje dla nas wpływ wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą na sytuację gospodarczą.
Duży spadek liczby wystawianych faktur w branży TSL
Girteka o obsłudze i przyszłości logistyki chłodniczych łańcuchów dostaw
Pod Warszawą powstało nowe centrum logistyczne Żabki
Ponad 38 tys. osób przekroczyło ostatniej doby granicę polsko-ukraińską
ep. 25 lutego 2022
W ciągu minionej nocy polsko-ukraińska granice przekroczyło 38,2 tys. osób – podała Straż Graniczna. Większość z nich wjeżdżała do Polski.
Aerofłot rok po agresji Rosji w Ukrainie. Wizerunkowa klęska giganta
Bruksela kwestionuje sprzedaż samolotów dla Aerofłotu. Złamano sankcje?
Aerofłot przewiózł ponad 17 mln pasażerów w półroczu 2022
Joe Biden: Putin jest agresorem. Poniesie konsekwencje
ep. 24 lutego 2022
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział kolejne sankcje dla Rosji. – Putin jest agresorem, wybrał wojnę. On i jego kraj poniosą konsekwencje – powiedział Joe Biden. Przedstawił kolejne sankcje i zapewnił, że Stany Zjednoczone są gotowe w tej kwestii iść jeszcze dalej.
Sankcje są nieszczelne? W Polsce nadal działają firmy transportowe ze wschodnim kapitałem
Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw
Ustawa Sankcyjna- konsekwencje i zagrożenia