Partner serwisu
Inżynieria i innowacje

Efektywność energetyczna w starym budownictwie: Wyzwania i możliwości modernizacji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
26-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INŻYNIERIA I INNOWACJE
Efektywność energetyczna w starym budownictwie: Wyzwania i możliwości modernizacji
zdjęcie poglądowezdjęcie poglądowe
O tym, że z roku na rok płaci się coraz więcej za ogrzewanie, wie już chyba każdy. Wystarczy spojrzeć na rachunki, które przychodzą regularnie. Pochłaniają olbrzymie kwoty, które można by przeznaczyć termomodernizację. W szczególności, jeżeli mowa o starym budownictwie. W mediach coraz więcej mówi się o tym, aby pracować nad poprawą efektywności energetycznej, dzięki czemu będzie można zadbać nie tylko o zmniejszenie rachunków, ale także środowisko naturalne.

Czy nowe domy są energooszczędne?

Od 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy budowlane, których celem jest zapewnienie nowo powstającym budynkom lepszej efektywności energetycznej. Znalazł się tam jeden bardzo ważny zapis, który odnosi się do zmniejszenia dopuszczalnej wielkości parametru przepuszczalności cieplnej ścian, dachów, okien i drzwi.

To właśnie ten parametr, który nazywa się lambda, został obniżony po to, aby móc zapewnić poszczególnym budynkom jeszcze więcej ciepła, co jest ważne w szczególności w okresie zimowym. Warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, gdzie można znaleźć niezbędne informacje na ten temat. Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Śledź portal https://iswiadectwa.pl/.

Dlaczego takie zmiany? Wszystko spowodowane jest tym, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej, gdzie już w 2002 roku zauważono, jak ważne jest energooszczędne budownictwo, które ma ogromny wpływ na zmianę klimatu. Chyba każdy jest świadomy tego, co aktualnie dzieje się z klimatem – a perspektywy nie należą do najoptymistyczniejszych. Chodzi bowiem o to, aby ustrzec świat przed katastrofą klimatyczną. Jakie czekają nas wyzwania? Jakie mamy możliwości?

Co ze starymi budynkami?

Chyba nikt nie bierze pod uwagę tego, że stare budownictwo zostanie zlikwidowane, a w ich miejsce powstaną nowe budynki, które będą w stanie zapewnić lepszą efektywność energetyczną. Nie jest to możliwe ze względu na związane z tym ogromne koszty.

Jednak alternatywą dla starego budownictwa jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, dzięki czemu będzie można zadbać o lepszą efektywność energetyczną.

Do tematu należy podejść poważnie, ponieważ w ten sposób nie trzeba będzie przejmować się rosnącymi cenami paliw stałych, które wykorzystywane są do ogrzania domu. W głównej mierze mowa tutaj o węglu, gazie i energii elektrycznej. Trzeba dążyć do tego, aby zmniejszyć straty energetyczne, które w przyszłości pozwolą na oszczędności.

Efektywność energetyczna budynku i niskie zużycie energii przez budynek

Odpowiednio zaplanowane prace będą w stanie sprawić, że efektywność energetyczna w starym budownictwie będzie mogła się poprawić. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim budynek będzie generował niższe zużycie energii przy maksymalnym komforcie użytkowania.

Zanim zostaną wykonane prace termomodernizacyjne, w pierwszej kolejności zostanie wykonana ocena, której zadaniem będzie sprawdzenie izolacyjności cieplnej przegród budynku oraz sprawności zastosowanych w nim instalacji i urządzeń. Na tej podstawie zostanie wydane świadectwo efektywności energetycznej budynku. Tym zajmują się już specjalistyczne firmy.

Jak poprawić efektywność energetyczną budynku?

Jak poprawić efektywność energetyczną budynku? To jedno z najważniejszych pytań, które stawiają sobie lokatorzy, wspólnoty mieszkaniowe i właściciele lokali należących do starego budownictwa. Po wykonaniu oceny i wydania świadectwa należy przejść do działania, które pozwolą na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.
Na pewno należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami w obszarze charakterystyki energetycznej budynków. W ten sposób będzie można zaplanować prace, które będą w stanie przynieść oczekiwany efekt.

Jeżeli ktoś obawia się tego, że jego budżet nie będzie w stanie znieść takiego obciążenia, powinien także sprawdzić możliwości uzyskania dofinansowania. UE wspiera wszystkie osoby, którym zależy na takich zmianach, dlatego daje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy.

Długoterminowa strategia renowacji budynków

W 2022 roku Rada Ministrów przyjęła Długoterminową strategię renowacji budynków. Plan ma na celu poprawę charakterystyki energetycznej. Chodzi o to, aby w ten sposób móc pozytywnie wpłynąć na klimat, dzięki czemu będzie można oddychać czystym powietrzem. To właśnie dzięki temu planowi zaplanowane zostały termomodernizacje starych budynków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Na pewno nie uda się wszystkiego wykonać od razu. Jednak daje to dużą nadzieję, że prowadzone prace modernizacyjne będą coraz częstsze, dzięki czemu efektywność energetyczna zmieni się na lepsze – a co za tym idzie, nie trzeba będzie już tak przejmować się wysokimi rachunkami i postępującym efektem cieplarnianym.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5