Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Agromax – nowa gwarancja BGK z dotacją dla sektora rolnego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
20-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Agromax – nowa gwarancja BGK z dotacją dla sektora rolnego
fot. Kris Rae Orlowski/unsplash
BGK wprowadza do oferty Agromax, czyli nową gwarancję z dotacją na spłatę odsetek dla sektora rolnego z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (FGR Plus). Zabezpiecza ona zarówno kredyt inwestycyjny, jak i obrotowy. Dzięki niej rolnicy oraz przetwórcy sektora rolno-spożywczego zwiększą konkurencyjność swoich inwestycji oraz rozwiną współpracę. Łączna wartość środków w FGR Plus wynosi 446,5 mln zł, finansowanych z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. FGR Plus został utworzony na podstawie umowy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z gwarancji mogą skorzystać rolnicy oraz przetwórcy z sektora rolno-spożywczego. Gwarancja Agromax zabezpiecza do 80 proc. kwoty kredytu i nie może przekroczyć 5 mln zł. Kredytobiorcy mogą także skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci dotacji na spłatę odsetek, która w przypadku „młodego rolnika” (do 40 roku życia) może wynosić nawet 100 proc. kwoty raty odsetkowej.


„Zależy nam na tym, żeby wspierać odporność sektora rolno-spożywczego. Poprzednia edycja programu była sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników i przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Celem FGR Plus jest zapewnienie rolnikom i przedsiębiorcom łatwiejszego dostępu do finansowania zwrotnego w postaci kredytu” – podkreślił sekretarz stanu Adam Nowak.


Dwa kredyty – inwestycyjny i obrotowy

Za udzielenie gwarancji bank nie pobiera prowizji i opłat. Bezpłatna gwarancja Agromax z FGR Plus może zabezpieczyć dwa rodzaje kredytów:
  • inwestycyjny - udzielony na finansowanie materialnych (np. ciągnik) i niematerialnych (np. system do automatyzacji żywienia zwierząt) inwestycji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sektorze rolnym;
  • obrotowy nieodnawialny – udzielony z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, powiązany z inwestycją finansowaną kredytem inwestycyjnym zabezpieczonym gwarancją Agromax.
Maksymalny okres obowiązywania gwarancji dla kredytu inwestycyjnego to 183 miesiące, a dla kredytu obrotowego - 51 miesięcy.

„Bank Gospodarstwa Krajowego od wielu lat wspiera rolników i zabezpiecza ich potrzeby płynnościowe i inwestycyjne. Obecnie uruchomiliśmy kolejny produkt z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus, tak aby w jeszcze większym stopniu wspierać rolników i przetwórców. Agromax to dla nich zachęta do rozwoju oraz wzmacniania ich konkurencyjności. Kredyty inwestycyjne będą objęte dopłatą do odsetek, co dodatkowo zachęci rolników i przetwórców do podejmowania działań inwestycyjnych” - powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Dotacja na spłatę odsetek

Dotacja na spłatę odsetek to dopłata do oprocentowania kredytu objętego gwarancją FGR Plus. Polega na pokryciu przez BGK części lub całości odsetek naliczonych przez bank kredytujący za dany okres odsetkowy. Dotacja na spłatę odsetek może wynieść 50 lub 100 proc. kwoty raty odsetkowej. Z wyższego poziomu dopłaty do odsetek może skorzystać młody rolnik lub kredytobiorca, którego inwestycje przyczyniają się do ochrony środowiska i klimatu.

„Utworzenie i wdrożenie FGR Plus jest następstwem dobrej współpracy między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz bankami kredytującymi (spółdzielczymi i komercyjnymi). To pokazuje, że wspieramy rolników w sposób przemyślany – nie tylko w formie dotacji i rekompensat, lecz także w formie finansowania zwrotnego” – zaznaczył wiceminister Nowak.

Nowa gwarancja z dotacją na spłatę odsetek będzie dostępna w bankach kredytujących, które podpiszą umowę z BGK. Lista banków, w których można wziąć kredyt i skorzystać z gwarancji z dopłatą znajduje się na stronie internetowej BGK.

Więcej informacji na temat gwarancji można znaleźć na stronie Gwarancji Agromax.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Budownictwo: Jaka przyszłość w nowej perspektywie unijnej?

Drogi i autostrady

Umowy na finansowanie Trasy Łagiewnickiej podpisane

Drogi i autostrady

Trwają poszukiwania… sposobu finansowania dróg

Drogi i autostrady

Trwają poszukiwania… sposobu finansowania dróg

Elżbieta Pałys 30 czerwca 2016

Zobacz również:

Budownictwo: Jaka przyszłość w nowej perspektywie unijnej?

Drogi i autostrady

Umowy na finansowanie Trasy Łagiewnickiej podpisane

Drogi i autostrady

Trwają poszukiwania… sposobu finansowania dróg

Drogi i autostrady

Trwają poszukiwania… sposobu finansowania dróg

Elżbieta Pałys 30 czerwca 2016

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5