Wątki
Następny wątek
Poprzedni wątek
Prof. Drapała: Zamiast ugód fala pozwów o waloryzację aktualnych kontraktów budowlanych cz. 1
Problem wzrostu kosztów, z którym mamy obecnie do czynienia na kontraktach infrastrukturalnych to sytuacja obiektywna, nieprzewidywalna i przez nikogo niezawiniona. Przygotowana przez branżę wykonawców zgodna z prawem tzw. ścieżka ugodowa nie została przez stronę publiczną zaakceptowana i rynek czeka fala pozwów o waloryzację wynagrodzenia z kontraktów zawartych w latach 2015 - 2017 – wskazuje Prof. Przemysław Drapała, wspólnik w kancelarii JDP, ekspert w zakresie prowadzenia sporów sądowych dotyczących inwestycji budowlanych, przewodniczący Grupy Eksperckiej ds. Prawnych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Organizacje branżowe: Waloryzacja jest tańsza niż jej brak
Koszt realnej waloryzacji kontraktów publicznych będących w toku realizacji to maksymalnie 2,7 mld zł. Brak rozwiązania w tym zakresie może kosztować blisko 4 razy więcej – wskazują organizacje branżowe. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa wspólnie z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa proszą o pilne zajęcie się sprawą nieprzewidywalnego wzrostu cen w budownictwie. Zwracają się wprost do premiera.
Budowa to nie front wojenny [WYWIAD]
Jestem przeciwnikiem kazuistyki. Jeśli strony podchodzą do realizacji kontraktu jak do działań wojennych to zawsze znajdą sposób aby się nie dogadać. Muszą się traktować po partnersku – mówi Michał Subocz, partner w Kancelarii Prawnej White & Case, który reprezentuje firmy budowlane w sądach.
Deloitte: Branża budowlana wciąż ma problemy, ale firmy są w lepszej kondycji
Sytuacja finansowa firm budowlanych ulega poprawie, co wskazuje na pierwsze symptomy wychodzenia branży z kryzysu. Sektor wciąż będzie się zmagał z podobnymi problemami, jak w ostatnich dwóch latach – wynika z raportu Deloitte.
Budownictwo wciąż zagrożone upadłościami. Ma być lepiej
W drugim kwartale 2014 roku przybyło upadłości w budownictwie. Bankrutują głównie firmy budownictwa ogólnego, mniej upadłości odnotowano wśród firm wyspecjalizowanych w pracach wykończeniowych – wynika z danych zebranych przez Euler Hermes. Eksperci wskazują, że w tym sektorze można spodziewać się poprawy.
PKD: Poprawa sytuacji w drogownictwie wymaga dialogu z GDDKiA
Rozwiązanie problemów w budownictwie drogowym jest możliwe przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – taki jest wniosek Polskiego Kongresu Drogowego, jaki przedstawiono podczas Walnego Zebrania Członków PKD.
Ekspert ZDG TOR: Tusk powinien przyznać, że GDDKiA jest winna problemom branży budowlanej
Premier Donald Tusk przyznał w poniedziałek, że opóźnienie budowy terminalu LNG w Świnoujściu powstało z winy inwestora. Jacek Osiński, ekspert ds. infrastruktury drogowej w ZDG TOR zastanawia się, czy takie słowa padną kiedykolwiek w stosunku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której niektóre działania przyczyniają się do problemów obecnych w branży budowlanej.
Kuźmiuk: Kontrakty drogowe wykańczają Polimex-Mostostal
Polimex-Mostostal ma jeszcze miesiąc na spłatę zobowiązań wobec swoich wierzycieli. Jak podają media, spółka jest o krok od upadłości. „Ta dramatycznie trudna sytuacja finansowa spółki wynika z ogromnego zaangażowania Polimeksu-Mostostalu w kontrakty związane z budową autostrad i dróg ekspresowych zlecane przez GDDKiA” – czytamy na blogu posła PiS Zbigniewa Kuźmiuka.
Polski rynek budowlany nie ucierpi na spadkach w drogownictwie
W ostatnich latach budownictwo drogowe jest jednym z najmocniej zmieniających się segmentów budownictwa w Polsce. Infrastruktura drogowa wciąż daje bardzo wymierne efekty dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci firmy badawczej PMR.
Inwestycje w budownictwie spadły o jedną trzecią
Kryzys w budownictwie trwa, choć pojawiają się oznaki ożywienia. Związek Zawodowy Budowlani uważa, że największa fala upadłości firm z tej branży dopiero nastąpi. Jednak liczy na nowe zamówienia i powolne odbijanie się branży od dna. Rozwój jest uzależniony od wzrostu liczby pozwoleń na budowę i likwidacji zatorów płatniczych.
Liczba upadłości w budownictwie może wzrosnąć
Bieżący rok będzie wciąż trudnym okresem dla budownictwa, a wiele przedsiębiorstw we wszystkich działach tego sektora będzie zagrożonych upadłością – wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej „Instrument Szybkiego Reagowania”.
Branża budowlana wraca na podium z upadłościami
W lutym tego roku upadły 72 firmy, to o cztery mniej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. Upadłe firmy posiadały ostatni znany obrót na poziomie 1,1 mld zł i zatrudniały w sumie 2,6 tys. osób. To stosunkowo duże zatrudnienie jest związane z budownictwem. Zatrudnienie firm upadłych w lutym 2013 roku było wyższe i wynosiło 4,4 tys. osób. Ta wartość wynikała z problemów dużych firm budowlanych i produkcyjnych.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy