Partner serwisu
Biznes i przemysł

Cemex ogłasza zwycięzcę konkursu Förderpreis Beton w Europie Centralnej

Dalej Wstecz
Autor:

inf pras.

Data publikacji:
14-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-07-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CEMEX Polska

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Cemex ogłasza zwycięzcę konkursu Förderpreis Beton w Europie Centralnej
fot. CEMEX Polska
W ostatnim czasie odbyły się obrady jury konkursu Förderpreis Beton Central Europe 2022 realizowanego w Niemczech, Polsce i Czechach, podczas których Cemex ogłosił zwycięzcę konkursu za osiągnięcia naukowo-techniczne. Celem konkursu, który miał miejsce w Niemczech, jest zachęcanie młodych naukowców do rozwijania się w branży przy jednoczesnym wsparciu rozwoju produkcji, przetwarzania i zastosowania betonu i konstrukcji betonowych.

Jak podaje informacja prasowa, zadaniem konkursowym było znalezienie sposobów ulepszenia właściwości materiałowych, jakości i efektywności kosztowej betonu i konstrukcji betonowych, a także aspektów ekologicznych i technologicznych. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali specjaliści i naukowcy z firm budowlanych zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, instytutów badawczych, uczelni i instytutów badań materiałowych z Polski, Czech i Niemiec.

Ogłoszenie zwycięzcy miało miejsce podczas Cemex Beton Forum w Regensburgu w Niemczech - wydarzenia, którego gospodarzem był Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. materiałów na Europę Centralną. Laureatem 20. edycji Förderpreis Beton został dr inż. Tobias Schack z Uniwersytetu w Hanowerze w Niemczech z pracą „Monitoring świeżego betonu w komputerowym systemie wizyjnym w cyfrowej kontroli jakości".

– To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność otrzymać tegoroczną Förderpreis Beton Central Europe 2022 Award, sponsorowaną przez firmę Cemex. Myślę, że ta nagroda jest bardzo szczególna, gdyż wyróżnia osiągnięcia zarówno w nauce jak i w przemyśle. Patrząc na samą listę laureatów, uważam, że ogromne znaczenie miało to wyróżnienie już w ostatnich latach, a nawet dziesięcioleciach. Bardzo ważne jest pokazywanie, że osiągnięcia naukowe w technologii betonu muszą być w przyszłości wspierane. Mam nadzieję, że zachęci to młodych naukowców do zajmowania się betonem jako materiałem budowlanym w praktyce oraz pod kątem naukowym, w celu pozyskania nowej wiedzy i opracowania nowych metod, aby możliwe było dalsze rozwijanie technologii i produkcji betonu w przyszłości – powiedział dr inż. Tobias Schack, zwycięzca konkursu.

– Nagroda ta zasłużenie cieszy się wysokim prestiżem w Europie Centralnej, a my cały czas jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu pionierskich zgłoszeń, które otrzymujemy. Z dużą satysfakcją obserwujemy, jak kolejne pokolenie naukowców i technologów przesuwa granice, aby przyspieszyć transformację naszej branży i wspierać lepszą współpracę między naukowcami i ekspertami w branży materiałów budowlanych – skomentował Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. materiałów na Europę Centralną. 

– Oceniane prace konsekwentnie pokazują, że beton jest wciąż materiałem o bardzo dużym potencjale innowacyjnym. Tegoroczna edycja potwierdziła, że druk 3D na trwałe wchodzi w technologie budowania coraz większej ilości obiektów, coraz wyraźniej widać digitalizację produkcji mieszanek betonowych i kontrolę ich jakości. Pojawiły się również ciekawe prace dotyczące nowoczesnych rozwiązań w budownictwie tunelowym – powiedział prof. dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek jury konkursu. – Dotychczasowe dwie edycje konkursu, realizowane w trudnym pandemicznym czasie pokazały, że rozszerzenie współpracy na trzy kraje, w których działa firma Cemex, stwarza dobre warunki do zacieśniania współpracy pomiędzy ośrodkami reprezentowanymi w składzie jury – dodaje.

– Jakość zgłoszeń była wyjątkowo wysoka, dlatego Tobias może być bardzo dumny ze swojego osiągnięcia. Jego praca poświęcona monitoringowi betonu, nie tylko była innowacyjna i jasno wskazywała na rozwój technologii w tym obszarze, ale także skutecznie udało mu się pokonać wyzwania wynikające z pandemii – powiedział prof. dr inż. Rolf Breitenbücher z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, przewodniczący jury Foerderpreis podczas przedstawiania zwycięzcy na Cemex Beton Forum. 

Dr inż Tobias Schack został wybrany przez międzynarodowe jury wraz z czołowymi naukowcami w dziedzinie materiałów budowlanych z Niemiec, Polski i Czech.

Wyróżnienie oraz nagroda finansowa w wysokości 10.000 euro zostały mu przekazane podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się 23 czerwca bieżącego roku w Gdańsku. Wśród finalistów znalazły się również Iveta Nováková z Czech oraz dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska z Polski.

– Zastosowanie materiałów z recyklingu betonu – w moim przypadku były to kruszywa wtórne - zamiast surowców naturalnych do produkcji betonu, mogłoby być interesującym rozwiązaniem dla Cemex. Ciekawe także byłoby wprowadzenie na rynek oferty betonu wykonanego bez cementu i w 100% na kruszywach odpadowych – mówi Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, finalistka konkursu oraz autorka pracy pt. Geopolymer concrete with treated recycled aggregates: Macro and microstructural behavior. – Firma Cemex poczyniła wielkie kroki w stronę zrównoważonej produkcji, takie podejście skłania do poszukiwań kolejnych rozwiązań – dodaje.

W Niemczech, Förderpreis Beton cieszy się prestiżem wśród technologów betonu - jest to wiodące wyróżnienie w badaniach nad materiałami budowlanymi. Cemex przyznaje tę nagrodę co dwa lata od roku 1984. W 2020 r., konkurs został poszerzony o Polskę i Czechy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5