Partner serwisu
Biznes i przemysł

CPK dofinansuje drogi wokół planowanego lotniska

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
CPK dofinansuje drogi wokół planowanego lotniska
fot. Google Maps
Blisko 80 mln zł przeznaczy spółka Centralny Port Komunikacyjny na remonty dróg, oświetlenie ulic i zakup sprzętu utrzymaniowego. CPK ogłosiła właśnie wyniki programu „Bezpieczne Drogi”. Jego celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Środki pozwolą sfinansować ponad 40 projektów na obszarze 13 samorządów w pobliżu planowanego portu lotniczego.

Inicjatywa „Bezpieczne Drogi” przeznaczona jest na dofinansowanie zadań planistycznych, projektowych i realizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego w otoczeniu projektowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o obszar czterech powiatów i dziewięciu gmin: powiat grodziskiego z gminami: Baranów, Jaktorów oraz z gminą i miastem Grodzisk Mazowiecki, powiatu sochaczewskiego z gminami: Nowa Sucha i Teresin; powiat warszawski zachodni z gminą i miastem Błonie, a także powiatu żyrardowskiego z gminą Radziejowice, gminą i miastem Wiskitki oraz miastem Żyrardów.

– Spółka CPK, która jest odpowiedzialna za kompleksowy projekt nowego lotniska i ok. 2 000 km linii kolejowych, troszczy się również o mieszkańców i z uwagą wsłuchuje się w ich potrzeby. „Bezpieczne Drogi” okazały się strzałem w dziesiątkę i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród samorządów. Spośród złożonych wniosków spółka CPK zakwalifikowała do dofinansowania 42 projekty na łączną kwotę blisko 80 mln zł – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Pozytywnie rozpatrzone wnioski o dofinansowanie dotyczą głównie remontów i przebudowy dróg, ale także m.in., remontu mostu na rzece Utrata w gminie Błonie, dokumentacji projektowej dla przebudowy drogi w Żyrardowie i zakupu sprzętu do utrzymania ulic dla powiatu sochaczewskiego.

Zgodnie z propozycjami samorządów istniała możliwość aplikowania o dofinansowanie wspólnie z innymi gminami lub powiatami. Wpłynęły trzy łączone wnioski. Jeden od powiatu sochaczewskiego i gminy Nowa Sucha i dwa od powiatu żyrardowskiego, który będzie realizował wspólne zadania z gminą Wiskitki i gminą Radziejowice.

– Pieniądze na realizację “Bezpiecznych Dróg” pochodzą z Programu Społeczno-Gospodarczego CPK. Fundusze podzieliliśmy na trzy pule w zależności od szczebla jednostki samorządowej: po 10 mln zł dla powiatu, 5 mln zł dla gminy miejsko-wiejskiej i 2,5 mln zł dla gminy wiejskiej. Cieszy nas, że wspólnie z partnerami z samorządu terytorialnego możemy zrealizować już kolejną inicjatywę ważną dla mieszkańców. Tylko działając razem, możemy wypełnić to kluczowe zadanie programu CPK – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) spółka CPK współfinansowała dotychczas zakupy i projekty ważne dla gmin i mieszkańców z terenu inwestycji, np. zakup 10 nowych autobusów dla Grodziska Mazowieckiego, pięciu wozów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z Baranowa i Teresina, nowego sprzętu do działań ratunkowych dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) z Grodziska Mazowieckiego czy budowę lądowiska dla śmigłowców w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Dla Lotniska CPK wraz z dworcem kolejowym trwa już projektowanie, a także procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Na terenie inwestycji lotniskowej kończy się Program Dobrowolnych Nabyć (PDN), do którego zgłosiło się ponad 1100 właścicieli dysponujących nieruchomościami o łącznej powierzchni ponad 3200 ha. W tym roku spółka CPK planuje rozpocząć prace budowlane dla tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi i budowlane prace przygotowawcze – m.in. archeologiczne i geologiczne – na terenie pierwszego etapu lotniska, na którym od kilku tygodni trwają już prace rozbiórkowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Drogi samorządowe na Podkarpaciu otrzymały wsparcie

Biznes i przemysł

Są pieniądze na poprawę bezpieczeństwa dróg wojewódzkich

Biznes i przemysł

Fundusze unijne zainaugurowane. Na razie oficjalnie

Biznes i przemysł

Ponad miliard zł z Unii na ekspresową siódemkę

Biznes i przemysł

Unia dofinansuje S11 Koszalin – Bobolice. Spora kwota

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Drogi samorządowe na Podkarpaciu otrzymały wsparcie

Biznes i przemysł

Są pieniądze na poprawę bezpieczeństwa dróg wojewódzkich

Biznes i przemysł

Fundusze unijne zainaugurowane. Na razie oficjalnie

Biznes i przemysł

Ponad miliard zł z Unii na ekspresową siódemkę

Biznes i przemysł

Unia dofinansuje S11 Koszalin – Bobolice. Spora kwota

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5