Wsparcie realizacji prawie 500 projektów m. in. z takich obszarów jak energetyka, innowacje i transport - to efekt współpracy Polski z Inicjatywą JASPERS. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwa międzynarodowa konferencja pn. ”Shaping Cohesion Policy Together”, która prezentuje nowe kierunki polityki spójności UE oraz ewolucję roli doradztwa Europejskiego Banku Inwestycyjnego i zadań JASPERS.
Wydarzenie, które odbywa się tuż po polskiej prezydencji w Radzie UE, skupia się z jednej strony na wsparciu, jakie w ciągu ostatnich lat polscy beneficjenci otrzymali od ekspertów JASPERS. Z drugiej strony dyskusja koncentruje się na dostosowaniu wsparcia do nowych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo, obronność i mieszkalnictwo.
– Z perspektywy czasu trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie szeregu skomplikowanych inwestycji bez eksperckiego wsparcia z Inicjatywy JASPERS. Dzięki temu w ciągu minionych dwóch dekad zrealizowano kilkaset projektów, które przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki i z których wszyscy korzystamy – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.
Inicjatywa JASPERS w Polsce to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które wspierają państwa członkowskie UE w przygotowywaniu dużych, skomplikowanych lub pilotażowych projektów ubiegających się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jej celem jest zapewnienie wysokiej jakości wniosków o dofinansowanie składanych do Brukseli oraz wsparcie instytucji zarządzających funduszami UE.
Wśród najważniejszych przedsięwzięć, które otrzymały wsparcie eksperckie Inicjatywy JASPERS, wymienić należy:
- dokumentację aplikacyjną projektów dla setek kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i linii kolejowych;
- doradztwo w kwestiach horyzontalnych istotnych dla przygotowania projektów, m.in. zmiany klimatu, kwestie środowiskowe, oceny ekonomiczne, wpływ pomocy publicznej na projekty, w szczególności dokumenty stanowiące główne źródło metodologii do przygotowania analiz kosztów i korzyści w sektorze transportu (tzw. Niebieskie Księgi);
- zwiększenie zdolności administracyjnej beneficjentów kluczowych inwestycji;
- wsparcie doradcze dla wybranych miast przy przygotowaniu i opracowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP);
- dokumentacja dla projektu zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim (polder), który podczas zeszłorocznej powodzi ochronił tysiące istnień ludzkich i ich dobytek.
Dzięki Inicjatywie JASPERS wspierane były także działania wzmacniające potencjał techniczny i instytucjonalny Polski. Skorzystały z niej m. in. takie podmioty publiczne jak: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Koordynacyjna rola MFiPR
Od 2006 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni rolę instytucji koordynującej współpracę z Inicjatywą JASPERS w Polsce. Przykładowe obszary aktywności dotyczą:
- energetyki,
- innowacji,
- transportu,
- rozwoju miast,
- gospodarki wodnej i ściekowej,
- zmian klimatu.
Beneficjenci mogą otrzymać bezpłatne wsparcie doradcze na wczesnym etapie realizacji projektu, m.in. w zakresie badań sektorowych, studiów wykonalności, analiz ekonomicznych i finansowych, ocen środowiskowych czy też zamówień publicznych.