Elenger, największy prywatny koncern energetyczny w regionie bałtycko-fińskim, oficjalnie rozszerza działalność w Polsce o bunkrowanie statków skroplonym gazem ziemnym (LNG). W dniu 6 lipca 2025 r. firma z powodzeniem przeprowadziła pierwsze tankowanie metodą „truck-to-ship” nowo budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. promu pasażersko-samochodowego RO-PAX NB101.
Bunkrowanie „truck-to-ship” polega na bezpośrednim tankowaniu statków, w tym przypadku skroplonym gazem ziemnym (LNG), przy użyciu autocystern. To rozwiązanie umożliwia elastyczne i bezpieczne zaopatrywanie jednostek pływających w paliwo w portach morskich.
− Cieszymy się z tego historycznego kroku na polskim rynku. To efekt wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów w dostawach LNG oraz w budowie stacji regazyfikacji. Teraz z powodzeniem przenosimy te kompetencje na rynek bunkrowania” − mówi Marius Kairys, prezes Elenger Sp. z o.o.
Jak dodaje, firma, dzięki własnej flocie autocystern i sprawdzonemu know-how może zapewnić armatorom niezawodne i ekologiczne paliwo, co realnie przyczynia się do redukcji emisji w regionie Morza Bałtyckiego.
Bunkrowany przez Elenger statek, to nowoczesny prom do przewozu 400 pasażerów oraz samochodów. Jednostka została wyposażona w cztery dwupaliwowe silniki (LNG/diesel), co docelowo ma ograniczyć emisję CO₂ o około 25% w porównaniu do tradycyjnych napędów. Przy pomocy trzech należących do Elenger autocystern, do kriogenicznego zbiornika promu NB101 podano 139 metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego. Było to pierwsze tankowanie tej nowo budowanej jednostki, dlatego operację bunkrowania poprzedziły drobiazgowe przygotowania. Najpierw przetestowano i zatwierdzono przez towarzystwo klasyfikacyjne DNV wszystkie układy zasilania, kontroli, wentylacji i bezpieczeństwa będące integralną częścią systemu LNG. Silniki sprawdzono wstępnie na paliwie konwencjonalnym, a następnie zbiornik LNG osuszono i schłodzono ciekłym azotem do -130°C oraz przetestowano na szczelność, co pozwoliło potwierdzić gotowość promu do przyjęcia LNG. Podczas bunkrowania monitorowano systemy bezpieczeństwa, atmosferę w pomieszczeniach oraz parametry operacyjne: temperaturę, ciśnienie i poziom LNG w zbiorniku gazowym promu.
Jak informuje stocznia, prom NB101 przechodzi obecnie próby portowe HAT (Harbour Acceptance Tests), poprzedzające próby morskie jednostki. Celem podania paliwa było przeprowadzenie drugiej i ostatniej fazy testowania siłowni promu, podczas prób portowych, a także testów silników. Kolejne bunkrowanie promu NB101 skroplonym gazem ziemnym zaplanowano tuż przed próbami morskimi.
Poza Polską, Elenger ma na swoim koncie ponad 6000 operacji bunkrowania LNG metodą „truck-to-ship” − głównie w portach Tallin, Helsinki, Hanasaari i Hanko. Co istotne, Elenger jako pierwszy w regionie państw bałtyckich rozpoczął tego typu usługi w 2017 roku. Firma dysponuje również własnym statkiem bunkrującym Optimus, wykorzystywanym w operacjach „ship-to-ship” w regionie morza Bałtyckiego.
Dotychczas Elenger uznawany był za czołowego specjalistę w sprzedaży czystych źródeł energii, jako drugi co do wielkości prywatny operator sieci gazowej w Polsce, dostarczający gaz ziemny, energię elektryczną oraz oferujący doradztwo w zakresie efektywności energetycznej. Obecnie, dzięki profesjonalnej organizacji logistyki, własnej flocie autocystern LNG oraz zespołowi ekspertów, Elenger umacnia swoją pozycję także jako wszechstronny dostawca skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla przemysłu, ciepłownictwa i transportu morskiego, otwierając armatorom realny dostęp do tego ekologicznego paliwa również na rynku polskim.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.